PUTIN ODBRUSIO NOVINARU: Ako želite Kalinjingrad, zastavu u ruke pa da vas vidimo!
Ruska Federacija ne trguje teritorijama.
Ako neko traži reviziju Drugog svetskog rata, ako neko želi da otvori tu Pandorinu kutiju, molim samo napred, zastavu u ruke i neka krene, odgovorio je Vladimir Putin novinaru Blumberga, koji ga je pitao da li bi Rusija mogla "dati Kalinjingrad", kao što je pre desetak godina "dala ostrve Tarabarov Kini".
NAPADNUT CENTAR RUSKE MOĆI U SIRIJI: Dve eksplozije kod baze ruske mornarice u Tartusu (FOTO)
Iako je novinar Džon Mikltvejt kroz smeh rekao Putinu da se "samo šalio", ruski predsednik je ipak nastavio:
- A ja Vam kažem bez ikakve šale, hajde da prodiskutujemo na tu temu, ali ne samo o Kalinjingradu, nego o celini. O istočnom delu Nemačke, o Lavovu, koji je bio deo Poljske i tako redom. Tu je i Mađarska, tu je i Rumunija - kazao je Putin.
Vladimir Putin has remarked on #Kaliningrad and efforts to reconsider the results of WWII https://t.co/sAj1pyfP8x pic.twitter.com/nhBmXR0KJ1— МИД РФ Калининград (@MID_Kaliningrad) September 2, 2016
Kako je Kalinjingrad došao na "dnevni red"?
Ovaj razgovor vođen je u Vladivostoku, gde je ruski predsednik ugostio japanskog premijera Šinzo Abea s kojim je razgovarao na marginama Istočnog ekonomskog foruma o jačanju saradnje dve zemlje uprkos nesuglasicama koje dve zemlje imaju oko statusa Kurilskih ostrva u Pacifiku.
Mikltvejt je najpre pitao Putina da li je Rusija spremna dati Japanu neke od Kurilskih ostrva u zamenu za ozbiljnu ekonomsku saradnju.
KORIDOR JE PAO: Sirijska armija ponovo drži teroriste OPKOLJENE u Alepu (MAPA+VIDEO)
- Ne trgujemo teritorijama. Dogovor s Japanom nam je važan i želeli bismo naći rešenje za ovaj problem s našim japanskim kolegama. Još 1956. godine između Japana i SSSR-a potpisan je sporazum koji su ratifikovale obe zemlje, ali je japanska strana kasnije odustala od ispunjenja tog dogovora. Pre nekoliko godina japanske kolege zatražile su da se vratimo razmatranju ove teme i mi smo im izašli u susret. Nema reči o nekakvoj trgovini ili zameni, nego o pronalaženju rešenja prema kojem nijedna od zemalja neće osećati da je izigrana. Ne mislim da smo danas bliže dogovoru, nego što smo bili 1956, ali u svakom slučaju obnovili smo dijalog po toj temi - kazao je Putin.
Podela ostrva Tarabanov sa Kinom
Putin je naveo da slučaj ostrva Tarabanov nije u vezi s Drugim svetskim ratom i da je deo dogovora o razgraničenju SSSR-a s Kinom, nakon razgovora koji su trajali 40 godina.
#Putin on Kaliningrad: do u want to discuss the outcome of WWII? Let's discuss Lviv, Hungary, Poland, Germany!
[Eng] pic.twitter.com/Xx74VCeAVl— Silver Surfer (@RobPulseNews) September 2, 2016
- Ništa nikome nismo dali, nego smo razgovarali s Kinom o spornim teritorijama 40 godina. Nakon 40 godina postigli smo kompromis. Deo teritorija trajno je pripojen Rusiji, a deo je trajno pripao Kini. Hoću naglasiti da je to bilo moguće isključivo zahvaljujući ogromnom poverenju koje je uspostavljeno između Rusije i Kine. Ukoliko bismo s Japanom dostigli takav nivo poverenja, mogli bismo doći do kompromisa. Postoji razlika između naših istorijskih pitanja s Japanom i Kinom. Japansko pitanje je posledica Drugog svetskog rata i regulisano je međunarodnim dokumentima u vezi s rezultatima Rata. Razgovori s našim kineskim prijateljima nisu imali uopšte nikakve veze s vojnim konfliktom - objasnio je Putin.
SKANDAL TRESE AMERIKU: Otkriveno kako je Hilari šurovala sa Rusima i šta im je prodala!
Tradicionalno prijateljstvo i visoko poverenje između Kine i Rusije, koju je spomenuo Putin, iskovana je u godinama socijalizma i Hladnog rata u kojem su dve zemlje bile na istoj strani. No, usprkos ovoj činjenici i ranije potpisanom sporazumu u delu ruske javnosti ostao je dojam da je Putin "počastio" Kineze ostrvima, a da je zauzvrat dobio dugoročne ekonomske i bezbednosne benefite.
Ukoliko je s nekoliko nenaseljenih rečnih ostrva Putin zaista rešio sva otvorena teritorijalna pitanja s moćnom Kinom, onda je zaista napravio odličan posao.
S Kalinjingradom stvari ipak stoje malo drukčije
S obzirom na to da je ostao izvesni utisak da je Moskva dok se razgraničavala zapravo trgovala s Kinom, što takođe ne bi bilo ništa neobično, u javnosti se počelo govoriti da je Putin sada spreman na teritorijalni ustupak Japancima u zamenu za ukidanje ekonomskih sankcija.
#Russia has 6 #A2AD zones in Europe w/ S-400s: #Murmansk, #StPetersburg #Novorossiysk #Kaliningrad #Crimea & #Moscow pic.twitter.com/znRV6oAKPq— NATOSource (@NATOSource) August 30, 2016
Upravo to je Putina pitao Džon Mikltvejt, usput se "šaleći" i s Kalinjingradom, a ruski predsednik je imao razloga da ovo pitanje shvati krajnje ozbiljno.
Putinov odgovor bio je zapravo vrlo jasan. Rusija je spremna na temelju prijateljstva i poverenja sa susedima da sklopi najbolji mogući dogovor - naročito ako ti susedi nisu delo NATO pakta.
S Kalinjingradom stvari ipak stoje malo drukčije. Najpre, Njemačka ga nikada nije zatražila natrag, a drugo ta teritorija je okružena evropskim NATO članicama.
Možemo biti uvereni da Putin nije tek tako spomenuo Nemačku, Poljsku, Rumuniju, Mađarsku i druge, jer bi se eventualnim dovođenjem u pitanje statusa ove ruske oblasti, dovelo u pitanje i sve ostalo što je u Evropi dogovoreno nakon Drugog svetskog rata. S takvim stvarima zaista se niko ne bi smeo šaliti, pa ni američki novinari.