DEČKO ME JE TUKAO SVAKI DAN, A MAMU JE TATA LEŠIO OD BATINA: Potresna ispovest Beograđanke (18)
Dan borbe protiv nasilja nad ženama obeležen je u petak, a cela ova nedelja biće u znaku podsećanja da žrtva ne treba da trpi već da prijavi nasilnika.
Statistika kaže da je svaka treća žena u Srbiji doživela neki oblik nasilja, fizičkog ili verbalnog, na poslu ili kod kuće, u krugu porodice ili od potpunog neznanca... Da cifre ne lažu uverila se i ekipa portala SrbijaDanas.com koja je danas razgovarala sa ženama koje su prolazile pored narandžastog telefona u centru grada, postavljenog tu kako bi upozoravao na povećano nasilje nad lepšim polom u srpskom društvu.
Za sat vremena pored narandžastog telefona razgovarali smo sa više od deset žena, a svaka od njih je ili lično doživela nasilje ili je poznavala neku žrtvu nasilja.
SRAMOTA: Telefon PROTIV NASILJA postao ŽRTVA NASILNIKA (FOTO)
Najpotresniji je bio razgovor sa Vanjom (18), tinejdžerkom koja nije ni znala zašto u centru Beograda stoji narandžasti telefon i kakvu to statistiku saopštava građanima.
- Zato je znači tu telefon. Pa, nisam sigurna da će on pomoći bilo kome. Ja to najbolje znam jer sam i sama bila žrtva nasilja - počela je Vanja svoju priču i zamolila da joj ne objavljujemo fotografiju jer je, kako kaže, ovde i dalje sramota reći da ste bili žrtva nasilja:
- Živela sam u porodic gde je moj tata stalno lešio mamu od batina. Nije mu ni trebao razlog da je pretuče. Ako supa nije bila vruća već mlaka on bi uzeo da se iživljava nad njom. Prvo bi je vređao, nazivao raznim ružnim imenima, glupačom, i tako dalje... Potom je bio u stanju da joj čak i zbog toga lupi šamar. Ona je godinama ćutala i trpela dok na kraju nije smogla hrabrosti da ga napusti kada je na mene jednom digao ruku.
Vanja dodaje da je sa svega 16 godina i sama saznala šta znači biti u vezi sa nasilnikom.
- Dečko me je u jednom periodu tukao svaki dan. Ne znam zašto sam to trpela. Provodila sam kod njega mnogo vremena jer nisam htela da kod kuće gledam šta se dešava između mame i tate. Kada sam u jednom trenutku shvatila da imam modricu na vrati i da sam u školi počela da lažem drugarice da me je dečko ugrizao iz strasti, a ne da me je udario, odlučila sam da raskinem. To je bio momenat kada sam videla da sam kao i mama počela da trpim nasilje. Sada sam zrelija i ne bih više nikada dozvolila tako nešto - zaključila je Vanja.
Radica (49) je na narandžastom telefonu poslušala stravične statističke podatke, a onda zaključila da je srećna što nikada nije bila žrtva nasilja.
- Kada vidim statističke podatke, ispada da sam zaista srećna što se lično nisam suočila sa time. U mom bližem okruženju ne znam ljude koji su nasilnici ili su doživeli nasilje. Međutim, u širem krugu ljudi znam dosta žrtava. Mama od školske drugarice moje ćerke boravila je u Sigurnoj kući pošto je doživela težak oblik porodičnog nasilja. Svi roditelji su gledali da joj pomognu koliko mogu da prevaziđe taj problem - rekla je Radica.
Nasilje je na svojoj koži iskusila i Jelena (40).
- Imam loše iskustvo u životu i razmišljam na najgori mogući način. Nisam vam zato možda najbolji sagovornik. Uspela sam da pobegnem od nasilnika, ali neke stvari čovek pamti ceo život i ne može da zaboravi. Živimo u primitivnom svetu koji ženu ne posmatra na ravnopravan način. U ovim kritičnim tranzicionim godinama žena je nažalost ostala ta koja je jedini oslonac, a često i jedina koja izdržava porodicu - naglasila je Jelena.
PORODIČNO NASILJE NAŠA ZLA KOB: Da li će 25. novembar nešto promeniti?
Muškarci sa kojima smo pričali uglavnom su isticali da žene ponekad same predugo trpe nasilje pre nego što se obrate za pomoć.
- Kao društvo premalo pričamo o tome. Postoje sredine gde se žene čak uče da je normalno da povremeno trpe nasilje od svog muškarca ili nekog ko joj je blizak. Žene treba ohrabriti da nisu dužne ništa da trpe i da nasilnika obavezno treba da prijave - kazao je Nenad.
Dan borbe protiv nasilja nad ženama obeležen je u petak, a cele ove nedelje će najbitnije državne institucije svetleti narnadžastom bojom kako bi se i na taj način skrenula pažnja na veliki problem našeg društva.
BILA JE ŽRTVA PORODIČNOG NASILJA: Evo kako SADA živi i kako se OSEĆA poznata srpska folkerka (FOTO)
Samo za poslednjih deset godina u Srbiji je u porodičnom nasilju ubijeno 328 žena. Od početka ove godine ubijene su 33 žene. Samo u 2015. godini prijavljeno je 18.746 slučajeva nasilja. Praksa je pokazala da ako žena ne prijavi nasilnika on retko kad sam prekine da čini zlostavljanje. Podaci nažalost kažu i da žena koja godinama trpi nasilje, a ništa ne preduzme, ima više od 50 odsto šanse da ne doživi prirodnu već nasilnu smrt!