ŠTA SE DEŠAVA U OPERACIONIM SALAMA: Ginekolog snimao mlade pacijentkinje gole, ženi izvadili bubreg bez razloga
Zaštitnik je neretko prva i poslednja adresa na koju pacijenti koje je izneverio ustav dolaze po pomoć.
Mito i korupcija pa ni liste čekanja nisu, čini se, najveći problem pacijenata u zagrebačkim bolnicama i domovima zdravlja. Više ih muči stručnost lekara, što je u dva slučaja imalo smrtne posledice , to što im se niko ne javlja na telefonske pozive i to što su predmet neprimerenog ponašanja od strane medicinskog osoblja. Naime, uvid u neke od pojedinačnih slučajeva otkriva koliko običan odlazak kod lekara može biti traumatičan, a posledice ponekad fatalne.
'Nedavno nam se obratila pacijentkinja koja je ostala bez bubrega i gušterače jer su dva stručna nalaza pokazala da na bubregu ima tumor dok ga prema trećem nije bilo. Ona je operisana, a analiza je pokazala da ipak nije imala tumor. Odlučila se obratiti nama', kazao je Damir Jukica koji je proteklih devet godina na čelu zaštite za zaštitu prava pacijenata Grada Zagreba osnovanog po direktivi EU-a.
POŽAR U SMEDEREVU: Vatra zahvatila kafić u centru grada
Zaštitnik je neretko prva i poslednja adresa na koju pacijenti koje je izneverio ustav dolaze po pomoć.
'Imali smo slučaj ginekologa koji je snimao svoje mlade pacijentkinje. Govorio im je kako je potentan, bogat i uticajan... Kada sam ga prijavio, na temelju iskaza jedne studentice, dobivao sam i čestitke iz nekih institucija jer smo se usudili dirnuti u nekog ko se smatrao nedodirljivim. Na kraju je celi slučaj za njega završio ipak bez većih sankcija, no bar je umiren jer da nije, ko zna koliko bi dugo još ponavljao svoja nedela', navodi Jukica.
U ovom slučaju, studentkinja je bila bez novca za privatnu tužbu, ali i slomljena svime što se dogodilo jer je na kraju prozvani ginekolog tražio od nje da se - izvini!
Čest je slučaj da je reč pacijenta kontra reči lekara, a ishod u tom slučaju za njih je obično nepovoljan.'Štitimo prava i interese pacijenata te postupamo i kada znamo da neće biti sankcija. lekarima i ravnateljima bolnica dajemo do znanja da su pod lupom, želimo da zdravstveni radnici budu upozoreni', kaže Jukica dodajući da reaguju i na slučajeve za koje saznaju iz medija.
Žaštitnik je tokom prošle godine Hrvatskoj lekarskoj komori prijavilo četiri slučaja od kojih je jedan imao smrtni ishod, no HLK je utvrdio kako stručnih ni etičkih propusta nije bilo. Također, poverenstvo je primilo u 2016. godini ukupno 212 pritužbi pacijenata što u odnosu na 154 zaprimljenih tijekom 2015. predstavlja porast od 37,6 posto. Najviše je pritužbi stiglo na rad i ponašanje bolničkih lekara - 48, te nešto manje na lekare kućne medicine - 43.
Najveći problem pacijentima predstavlja stručnost bolničkih lekara (26 pritužbi) - u dva je slučaja nastupila i smrt pacijenta, a u jednom je pacijent pao u komu. Od ostale 23 pritužbe dve se odnose na rad lekara u porodilištima, a tri na način lečenja pacijenata obolelih od autizma.
Kad je reč o lekarima kućne medicine stigle su 43 pritužbe - najviše na rad - 18, nejavljanje na telefonske pozive - šest te pet zbog neprimerenog odnosa prema pacijentu. Pacijenti su prijavljivali i neizdavanje uputa te uskraćivanje prava na bolovanje. Na medicinske sestre pacijenti su se požalili 16 puta, a sve prijave odnosile su se na nejavljanje na telefonske pozive i u za to određenom jednosatnom terminu.
Na lekare-specijaliste stigla je 31 prijava, a najviše su se pacijenti žalili na psihijatre i stomatologe.Zanimljivo je da je Poverenstvo tokom 2016. godine dostavljena samo jedna – i to anonimna - prijava pacijenta u kojoj je bilo navedeno da je jedan lekar-specijalist za svoju uslugu tražio mito, no kako prijavitelj nije bio voljan dati niti svoj niti lekarov identitet, daljih postupaka nije bilo.