Odnosi Srbije i Turske ušli u novo doba: Oni su Aleksandar Karađorđević i Kemal Ataturk XXI veka
Turski spoljnopolitički analitičar ocenio koliko su bilateralni odnosi uznapredovali
Turski spoljnopolitički analitičar Erhan Turbedar ocenio je za "Blic" da je poslednjih godina učinjeno dosta na razvoju bilateralnih odnosa Srbije i Turske i predsednike Aleksandra Vučića i Redžepa Tajipa Erdogana uporedio sa kraljem Aleksandrom i Ataturkom.
NASTAVLJA SE MALTRETIRANJE KOSOVSKIH SRBA: Milanka krenula u Peć, uhapšena na Jarinju
Lazanski o nabavci ruskih migova: To je najveća modernizacija u poslednjih 26 godina!
- Oni (odnosi) su izgrađeni do te mere da je doček Erdogana podsetio na period prijateljstva između kralja Aleksandra Karađorđevića i Kemala Ataturka. Potpisani sporazumi i izjave pokazuju da su odnosi Turske i Srbije ušli u novo doba i da su počeli da se transformišu u neku vrstu strateškog partnerstva - rekao je Turbedar.
On je naglasio da je, "dok je više evropskih lidera sa ćutanjem pratilo puč u Turskoj prošle godine, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je bio među prvim liderima koji je podržao demokratski izabrane vlasti, i stao uz predsednika Erdogana".
- To je bila i jedna od prekretnica u zbližavanju dva predsednika - naveo je turski analitičar.
Turbedar je izneo tvrdnju Turska, kojoj je putovanje preko Srbije najkraća ruta prema Evropi, Srbiju vidi kao ključan faktor očuvanja mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu.
- Postoje mišljenja da predsednik Erdogan pod uticajem Moskve gradi dobre odnose sa Srbijom, ali mislim da je to netačna i prividna analiza, jer mesto Srbije u turskoj spoljnoj politici ne zavisi od Rusije - rekao je on.
Turski list DEJLI SABAH oduševljen predsednikom Vučićem: Za njega kažu da je interesantan lider
Prema Turbedaru "zbližavanje Ankare i Beograda može samo pozitivno da utiče na druge delove regiona".
- I EU, koja na tursko prisustvo u regionu gleda sa dozom protivljenja i konkurentnosti, treba da shvati ovu realnost. Štaviše, zajedničko delovanje Turske i EU na Balkanu bi moglo da pomogne u otvaranju nove stranice u duboko zaleđenim odnosima između Ankare i Brisela - kazao je Turbedar.
Navodi se da je tokom posete turskog predsednika Erdogana Srbiji bilo reči o gasovodu "Turski tok" koji bi, bar prema najavama srpskih zvaničnika, trebalo da prođe kroz Srbiju, što bi bila neka vrsta zamene za ruski "Južni tok" od koga se u međuvremenu odustalo.
- Predsednik Erdogan podržava i ideju da se Srbija uključi u projekat gasovoda ''Turski tok''. Jako je verovatno da i Moskva podržava istu ideju. Međutim, Beogradu bi povodom ovoga verovatno trebalo odobrenje iz EU - naveo je Turbedar.
On je dodao da je Srbija u poslednje vreme pokazala veliko interesovanje za turskim kapitalom. Između ostalog, najavljeno je da će jedna turska tekstilna kompanija u Kraljevu investirati 35 miliona evra, kao i da će Turska podržati izgradnji autoputa Sarajevo-Beograd čija se vrednost procenjuje na oko 800 miliona evra.
- I brojni sporazumi koji su potpisani prethodnih dana omogućiće da turski biznismeni budu još više zainteresovani za poslovanje u Srbiji - zaključio je Turbedar.