BURSAĆ ZA SD: Referendum o promeni Ustava izuzetno važan za budućnost naše zemlje
Izjava poslanika Borisa Bursaća za naš portal
Narodni poslanik dr Boris Bursać izjavio je za portal Srbija Danas: da je referendum o promeni Ustava koji se tiče pravosuđa izuzetno važan za budućnost naše zemlje jer ima jasan cilj, a to je nezavisno pravosuđe, samostalno tužilaštvo i nastavak evrointegracija.
Pre svega kada govorimo o ovoj temi moramo jasno staviti do znanja građanima da se potvrđivanjem Akta o promeni Ustava ne menja nijedan drugi član, osim onog o izboru nosioca pravosudnih funkcija, odnosno da se referendum odnosi jedino i isključivo na ustavne promene u oblasti pravosuđa. Manipulacije kojima se druge političke opcije služe, gde navode da se menja preambula Ustava, da je namera da se progura nezavisno Kosovo na mala vrata, notorna su laž i izmišljotina onih kojima su Kosovo i Metohija zadnja rupa na svirali. Dakle ovaj referendum nema nikakve veze sa Kosovom i Metohijom, za ovu vlast Kosovo i Metohija su sastavni i neotuđivi deo Srbije, već sa pitanjem - hoćemo li nezavisno pravosuđe, odnosno sudije i tužioce ili ne.
Takođe stavovi pojedinih političara koji tvrde : da nema političkog, stručnog ni društvenog konsenzusa za promenu Ustava, kao i da nije bilo široke stručne i društvene debate o tako važnom pitanju tipična je manipulacija. Pazite, još 2006. godine Venecijanska komsija istakla je da je ključni nedostatak Ustava iz 2006. godine nedovoljna nezavisnost sudstva tj uloga Parlamenta prlikom imenovanja u pravosuđu. Šta nam to govori? To nam govori da je obaveza Srbije kao države kandidata za članstvo u Evropskoj uniji, izmena Ustava u delu koji se odnosi na pravosuđe i to više od deceniju. Sam proces izmene Ustava započet je tokom 2018. godine i nastavljen nakon izbora 2020. godine, kada je Vlada ponovo Skupštini uputila Predlog za izmenu Ustava.
U ovom periodu održano je 11 javnih slušanja o promenama Ustava Republike Srbije u oblasti pravosuđa, gde je naravno učestovalo i civilno društvo. Dakle javne rasprave i debate je i te kako bilo, o ovoj temi se govori u najmanju ruku od 2018. godine, intenzivno zadnjih godinu i po dana, tako da priča da se Ustav menja iznenada i na prečac, i da rasprave nije bilo, potpuna su izmišljotina - da budemo surovo iskreni o ovoj temi nije govorio samo onaj koji nije hteo.
Referendumsko pitanje sasvim je jasno: "Da li ste za potvrđivanje akta o promeni Ustava Republike Srbije?", ponuđeni su odgovori "da" i "ne". Dakle, hoćemo li nezavisno pravosuđe, vladavinu prava, napredak Srbije ili ne. Sasvim koncizno i jasno!
Kao narodni poslanik osećam potrebu i dužnost da pozovem građane da učestvuju, da iskažu svoju volju na referendumu, da podrže ove promene jer samo nepristrasnim, stručnim i efikasnim pravosuđem najbolje se štite ustavom zajemčena ljudska prava i građanske slobode.