Da li ste znali da su vojnici 1914. sami prekinuli rat da bi proslavili Božić? (VIDEO/FOTO)
Zvuči kao legenda, ali to se zaista dogodilo. Prvog Božića u Prvom svetskom ratu su na ratištu kod Ipresa vojnici s obe strane sami prekinuli paljbu i zajedno proslavili Božić.
"Božićno primirje 1914" od tad ostalo kao jedan od retkih svetlih trenutaka Prvog svetskog rata, koje se na žalost nije ponovilo na drugim mestima. Poslednjih godina, inspirisalo je nekoliko dokumentaraca pa čak i igranih filmova.
Pročitajte i:
Kada je reč o samom događaju treba istaći da se taj prekid svakog međusobnog neprijateljstva između zaraćenih strana dogodio spontano i bez ikakvih prethodnih priprema.
Niko nije sledio nikakva naređenja, jer takvih ni na jednoj strani nije bilo. Štaviše, do Božićnog primirja nije došlo samo na jednom mestu, nego na mnogo više njih, ali se to tada službeno nije htelo priznati.
O primirju su ostale zabeležene brojne priče, a najpoznatija je svakako bila prećutni Božićni pakt sklopljen između britanskih i nemačkih vojnika. Istini za volju, valja reći da su u primirju učestvovali i francuski i belgijski vojnici.
Preživeli britanski učesnici svetskog rata u godinama nakon rata su pričali da su 1914. čuli nemačke vojnike da u svom rovu pevaju božićne pesme, pa su im se pridružili i tako je sve počelo.
Momenat za pamćenje
Jedna od priča vezanih za ovaj događaj kaže da su Nemci pozvali britanske vojnike u svoj rov jer im je iz komande stiglo obaveštenje da sledi masovni artiljerijski napad na neprijateljski rov, što su Britanci kasnije uzvratili.
Potom su iz britanskih i nemačkih rovova počeli da iskaču transparenti s natpisima "SREĆAN BOŽIĆ".
Ubrzo su pojedinci izašli iz rovova s rukama u vis i na "ničijoj zemlji" se našli sa svojim protivnicima koji su požurili da ih dočekaju na isti način. Kad su oficiri na obe strane shvatili što se događa, bilo je prekasno da se susret protivnika tek tako prekine, pa se većina njih pravila ili da ne vidi šta se događa ili su se i sami priključili božićnom slavlju.
Međutim, prekid neprijateljstava za Božić 1914. nije dugo potrajao. Na većini mesta na frontu se već 26. decembra opet pucalo, ali je i na nekim delovima primirje potrajalo sve do iza Nove godine.
Ne postoje nikakvi dokumenti, niti se zna koliko je tačno vojnika učestvovalo u tom spontanom primirju. U svakom slučaju, učesnici ove spontane proslave Božića nisu bili kažnjeni niti na jednoj strani, ali su komandanti obe strane preduzeli posebne mere da se tokom sledećih Božića ista situacija ne ponovi. Objavljeno je da će takvi pokušaji biti oštro kažnjeni, međutim, s produžetkom rata i mržnja prema neprijatelju je postajala sve dublja.