Да ли сте знали да су војници 1914. сами прекинули рат да би прославили Божић? (ВИДЕО/ФОТО)
Звучи као легенда, али то се заиста догодило. Првог Божића у Првом светском рату су на ратишту код Ипреса војници с обе стране сами прекинули паљбу и заједно прославили Божић.
"Божићно примирје 1914" од тад остало као један од ретких светлих тренутака Првог светског рата, које се на жалост није поновило на другим местима. Последњих година, инспирисало је неколико документараца па чак и играних филмова.
Прочитајте и:
Када је реч о самом догађају треба истаћи да се тај прекид сваког међусобног непријатељства између зараћених страна догодио спонтано и без икаквих претходних припрема.
Нико није следио никаква наређења, јер таквих ни на једној страни није било. Штавише, до Божићног примирја није дошло само на једном месту, него на много више њих, али се то тада службено није хтело признати.
О примирју су остале забележене бројне приче, а најпознатија је свакако била прећутни Божићни пакт склопљен између британских и немачких војника. Истини за вољу, ваља рећи да су у примирју учествовали и француски и белгијски војници.
Преживели британски учесници светског рата у годинама након рата су причали да су 1914. чули немачке војнике да у свом рову певају божићне песме, па су им се придружили и тако је све почело.
Моменат за памћење
Једна од прича везаних за овај догађај каже да су Немци позвали британске војнике у свој ров јер им је из команде стигло обавештење да следи масовни артиљеријски напад на непријатељски ров, што су Британци касније узвратили.
Потом су из британских и немачких ровова почели да искачу транспаренти с натписима "СРЕЋАН БОЖИЋ".
Убрзо су појединци изашли из ровова с рукама у вис и на "ничијој земљи" се нашли са својим противницима који су пожурили да их дочекају на исти начин. Кад су официри на обе стране схватили што се догађа, било је прекасно да се сусрет противника тек тако прекине, па се већина њих правила или да не види шта се догађа или су се и сами прикључили божићном слављу.
Међутим, прекид непријатељстава за Божић 1914. није дуго потрајао. На већини места на фронту се већ 26. децембра опет пуцало, али је и на неким деловима примирје потрајало све до иза Нове године.
Не постоје никакви документи, нити се зна колико је тачно војника учествовало у том спонтаном примирју. У сваком случају, учесници ове спонтане прославе Божића нису били кажњени нити на једној страни, али су команданти обе стране предузели посебне мере да се током следећих Божића иста ситуација не понови. Објављено је да ће такви покушаји бити оштро кажњени, међутим, с продужетком рата и мржња према непријатељу је постајала све дубља.