Dačić u Sofiji poručuje: Bez AROGANTNIH poruka i da se poštuje STAV Evropske Unije
"Nemojte da nas vređate ili ponižavate"
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, koji u Sofiji učestvuje na neformalnom sastanku ministara spoljnih poslova EU i država kandidata, poručio je da je apsolutno kontraproduktivno da neki ministri inostranih poslova šalju Beogradu "arogantne poruke" da Srbija mora da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost KiM.
Porčitajte i :
Dačić je, naime, ukazao da, kada su u pitanju bilateralni sporovi, stav EU je da neće da uvozi nestabilnost i da konačna rešenja treba da se nađu pre pristupanja.
Mora, međutim, kazao je, da konstatuje da to pravilo do sad nije poštovano.
- Između Slovenije i Hrvatske se vodi veliki granični spor. Kako to da ovo pravilo nije tada poštovano - zapitao je Dačić i dodao da bi s druge strane zamolio sve kolege da poštuju zajednički stav EU.
- Apsolutno je kontraproduktivno da neki ministri inostranih poslova šalju Beogradu arogantne poruke da (Srbija) mora da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost KiM - istakao je šef srpske diplomatije.
ZAHAROVA ZAGRMELA: Šta slavi Kosovo? To što je NATO od njih napravio crnu rupu?
Zeleo bih, rekao je, da podsetim da je to jednostrani čin i da je Srbija spremna da vodi dijalog da bi se pronašlo trajno rešenje, ali, to je ono što vi u EU ne želite da čujete, imajući u vidu značaj Kosova za Srbiju.
- Nemojte da nas vređate ili ponižavate. Mi smo za dogovor, ali dogovor znači poštovanje interesa obe strane. Mi ćemo, kao i do sad, nastaviti da se zalažemo za trajno rešenje sa ciljem postizanja mira i stabilnosti u regionu - rekao je Dačić.
On se zahvalio Bugarskoj, kao predsedavajućem EU i kao susednoj i prijateljskoj zemlji, na organizaciji ovog sastanka, ali i na velikim naporima koje ulaže kako bi proširenje EU na Zapadni Balkan ponovo bilo jedna od centralnih tema.
BEZ KRIVICE BEOGRADA
- Za Srbiju je jednostrano priznata tzv. nezavisnost Kosova i situacija u Pokrajini najveći bezbednosni izazov, koji za posledicu ima niz pretnji po bezbednost svojih građana, imajući u vidu diskriminaciju i nasilje kojem su pripadnici srpske zajednice na KiM bili izloženi od 1999. i ugroženost naše kulturne i istorijske baštine - kazao je Dačić.
Podsetio je takođe se od više od 200.000 prognanih Srba, samo 1,9 odsto vratilo na KiM.
- Da li neko vodi računa o tome? Mi smo dijalogu o normalizaciji odnosa sa Prištinom pristupili sa uverenjem da je normalizacija odnosa najpotrebnija građanima Kosova i Metohija, ali isto tako i Albancima i Srbima generalno. U dijalog su politički lideri Srbije, kada je Briselski sporazum postignut, uložili sav svoj politički kredibilitet - istakao je.
Nažalost, konstatovao je Dačić, najveći deo sporazuma koji je, kako je rekao, kao predsednik Vlade Srbije, zajedno sa Hašimom Tačijem i Ketrin Ešton, parafirao nije primenjen, i to ne krivicom Beograda.
- Očekujemo da se to promeni u bliskoj budućnosti, kako bi osnivanjem ZSO bila osigurana bezbednost i perspektiva srpske zajednice na Kosovu i Metohiji. Nastavićemo dijalog u dobroj veri jer smatramo da je on nužan preduslov za stabilnost i bezbednost našeg regiona - poručio je ministar Dačić.
Osvrnuvši se na Strategiju proširenja, Dačić je rekao da je za Srbiju ovaj dokument višestruko značajan - potvrđuje da EU prepoznaje proširenje na Zapadni balkan kao cilj dostižan u bliskoj budućnosti, prepoznaje Srbiju i Crnu Goru kao zemlje koje su najviše odmakle u ovom procesu i daje okvir u kojem će se proces kretati u narednim godinama.
Priča iz Vučićevog rodnog mesta: Od 9.000 predratnih Srba u Bugojnu ostalo je jedva stotinu
Svesni smo, istakao je, da je unutar EU bilo i mišljenja da bi davanje vremenskih odrednica bilo kontraproduktivno, ali je dodao da se on sa tim predlogom ne slaže.
- Ne postoji bolja motivacija za političke lidere, administraciju i građane jedne zemlje od definisanih vremenskih okvira za okončanje jednog strateškog procesa, kome smo svi duboko posvećeni - naveo je ministar Dačić.
Podsetio je da je bio ministar unutrašnjih poslova Srbije kada su ukinute vize građanima Srbije za putovanja u Šengensku zonu i svima je poznato u kom stepenu je taj čin bio podsticajan za nastavak procesa evropskih integracija i unutrašnjih reformi. Duboko je uveren, kazao je, da će vremenski definisana mapa puta za članstvo Srbije, sa konkretnim datumima, imati jednako pozitivan efekat na percepciju EU kod građana Srbije.
- Predstojeći Samit EU-Zapadni balkan u Sofiji biće najznačajniji skup na najvišem nivou još od Soluna 2003. Mi bismo voleli da takvih skupova u budućnosti bude i više, i da njihovi rezultati budu ohrabrujući za Srbiju i region u celini - smatra Dačić.
Rekao je da Vlada Srbije i Ministartsvo spoljnih poslova, na čijem je čelu, aktivno rade na ostvarivanju što višeg stepena saradnje sa EU u oblasti bezbednosti i odbrane.
- Naše učešće u EU misijama koje se nalaze na raznim žarišnim tačkama na svetu - u Somaliji, Maliju, Centralnoafričkoj Republici, uz naše respektabilno učešće u Misijama UN - odraz su naše iskrene želje da budemo prepoznati kao pouzdan i kredibilan partner EU u kriznim situacijama, koji deli odgovornost u ukupnim evropskim naporima da se obezbedi globalni i regionalni mir i stabilnost - naveo je.
Siguran je, kaže, da će se kolege složiti da je Srbija u prethodnim godinama ostvarila visok nivo saradnje tokom kriznih situacija poput migrantske krize.
Nenad Popović o godišnjici sramnog samoproglašenja: Kosovo je Srbija!
- Siguran sam i da brojni drugi aspekti naše saradnje - učešće u Helbrok borbenoj grupi EU, saradnja sa Evropskom odbrambenom agencijom, inicijativa za učešće civilnih struktura u multinacionalnim operacijama - svedoče o jasno izraženom stavu Beograda da punopravno članstvo u EU smatramo najvišim spoljnopolitičkim prioritetom zemlje - naveo je.
Transnacionalni karakter današnjih bezbednosnih pretnji zahteva i zajednički odgovor svih aktera i ja bih još jednom želeo da vam prenesem da na Srbiju možete najozbiljnije da računate kada je reč o borbi protiv izazova koji uključuju terorizam, krijumčarenje ljudi, hibridne pretnje i proliferaciju.