Дачић у Софији поручује: Без АРОГАНТНИХ порука и да се поштује СТАВ Европске Уније
"Немојте да нас вређате или понижавате"
Потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић, који у Софији учествује на неформалном састанку министара спољних послова ЕУ и држава кандидата, поручио је да је апсолутно контрапродуктивно да неки министри иностраних послова шаљу Београду "арогантне поруке" да Србија мора да призна једнострано проглашену независност КиМ.
Порчитајте и :
Дачић је, наиме, указао да, када су у питању билатерални спорови, став ЕУ је да неће да увози нестабилност и да коначна решења треба да се нађу пре приступања.
Мора, међутим, казао је, да констатује да то правило до сад није поштовано.
- Између Словеније и Хрватске се води велики гранични спор. Како то да ово правило није тада поштовано - запитао је Дачић и додао да би с друге стране замолио све колеге да поштују заједнички став ЕУ.
- Апсолутно је контрапродуктивно да неки министри иностраних послова шаљу Београду арогантне поруке да (Србија) мора да призна једнострано проглашену независност КиМ - истакао је шеф српске дипломатије.
ЗАХАРОВА ЗАГРМЕЛА: Шта слави Косово? То што је НАТО од њих направио црну рупу?
Зелео бих, рекао је, да подсетим да је то једнострани чин и да је Србија спремна да води дијалог да би се пронашло трајно решење, али, то је оно што ви у ЕУ не желите да чујете, имајући у виду значај Косова за Србију.
- Немојте да нас вређате или понижавате. Ми смо за договор, али договор значи поштовање интереса обе стране. Ми ћемо, као и до сад, наставити да се залажемо за трајно решење са циљем постизања мира и стабилности у региону - рекао је Дачић.
Он се захвалио Бугарској, као председавајућем ЕУ и као суседној и пријатељској земљи, на организацији овог састанка, али и на великим напорима које улаже како би проширење ЕУ на Западни Балкан поново било једна од централних тема.
БЕЗ КРИВИЦЕ БЕОГРАДА
- За Србију је једнострано призната тзв. независност Косова и ситуација у Покрајини највећи безбедносни изазов, који за последицу има низ претњи по безбедност својих грађана, имајући у виду дискриминацију и насиље којем су припадници српске заједнице на КиМ били изложени од 1999. и угроженост наше културне и историјске баштине - казао је Дачић.
Подсетио је такође се од више од 200.000 прогнаних Срба, само 1,9 одсто вратило на КиМ.
- Да ли неко води рачуна о томе? Ми смо дијалогу о нормализацији односа са Приштином приступили са уверењем да је нормализација односа најпотребнија грађанима Косова и Метохија, али исто тако и Албанцима и Србима генерално. У дијалог су политички лидери Србије, када је Бриселски споразум постигнут, уложили сав свој политички кредибилитет - истакао је.
Нажалост, констатовао је Дачић, највећи део споразума који је, како је рекао, као председник Владе Србије, заједно са Хашимом Тачијем и Кетрин Ештон, парафирао није примењен, и то не кривицом Београда.
- Очекујемо да се то промени у блиској будућности, како би оснивањем ЗСО била осигурана безбедност и перспектива српске заједнице на Косову и Метохији. Наставићемо дијалог у доброј вери јер сматрамо да је он нужан предуслов за стабилност и безбедност нашег региона - поручио је министар Дачић.
Осврнувши се на Стратегију проширења, Дачић је рекао да је за Србију овај документ вишеструко значајан - потврђује да ЕУ препознаје проширење на Западни балкан као циљ достижан у блиској будућности, препознаје Србију и Црну Гору као земље које су највише одмакле у овом процесу и даје оквир у којем ће се процес кретати у наредним годинама.
Прича из Вучићевог родног места: Од 9.000 предратних Срба у Бугојну остало је једва стотину
Свесни смо, истакао је, да је унутар ЕУ било и мишљења да би давање временских одредница било контрапродуктивно, али је додао да се он са тим предлогом не слаже.
- Не постоји боља мотивација за политичке лидере, администрацију и грађане једне земље од дефинисаних временских оквира за окончање једног стратешког процеса, коме смо сви дубоко посвећени - навео је министар Дачић.
Подсетио је да је био министар унутрашњих послова Србије када су укинуте визе грађанима Србије за путовања у Шенгенску зону и свима је познато у ком степену је тај чин био подстицајан за наставак процеса европских интеграција и унутрашњих реформи. Дубоко је уверен, казао је, да ће временски дефинисана мапа пута за чланство Србије, са конкретним датумима, имати једнако позитиван ефекат на перцепцију ЕУ код грађана Србије.
- Предстојећи Самит ЕУ-Западни балкан у Софији биће најзначајнији скуп на највишем нивоу још од Солуна 2003. Ми бисмо волели да таквих скупова у будућности буде и више, и да њихови резултати буду охрабрујући за Србију и регион у целини - сматра Дачић.
Рекао је да Влада Србије и Министартсво спољних послова, на чијем је челу, активно раде на остваривању што вишег степена сарадње са ЕУ у области безбедности и одбране.
- Наше учешће у ЕУ мисијама које се налазе на разним жаришним тачкама на свету - у Сомалији, Малију, Централноафричкој Републици, уз наше респектабилно учешће у Мисијама УН - одраз су наше искрене жеље да будемо препознати као поуздан и кредибилан партнер ЕУ у кризним ситуацијама, који дели одговорност у укупним европским напорима да се обезбеди глобални и регионални мир и стабилност - навео је.
Сигуран је, каже, да ће се колеге сложити да је Србија у претходним годинама остварила висок ниво сарадње током кризних ситуација попут мигрантске кризе.
Ненад Поповић о годишњици срамног самопроглашења: Косово је Србија!
- Сигуран сам и да бројни други аспекти наше сарадње - учешће у Хелброк борбеној групи ЕУ, сарадња са Европском одбрамбеном агенцијом, иницијатива за учешће цивилних структура у мултинационалним операцијама - сведоче о јасно израженом ставу Београда да пуноправно чланство у ЕУ сматрамо највишим спољнополитичким приоритетом земље - навео је.
Транснационални карактер данашњих безбедносних претњи захтева и заједнички одговор свих актера и ја бих још једном желео да вам пренесем да на Србију можете најозбиљније да рачунате када је реч о борби против изазова који укључују тероризам, кријумчарење људи, хибридне претње и пролиферацију.