Hrvatska '95. PLJAČKA, UBIJA I PALI po Kninu! Ovi zapadni generali nisu ćutali o zločinu "Oluja"
"Naši timovi izveštavaju o onome što vide... A ono što vide je ZLOČIN."
General Endrju Lesli, bivši komandant kopnene vojske Kanade, bio je jedan od svedoke zločinačke operacije "Oluja". Početak te operacije je Leslija, tada u činu pukovnika, zatekao u Kninu, na položaju načelnika štaba UNCRO u Sektoru Jug.
- Knin je početkom avgusta 1995. godine bio nebranjen grad - rekao je kanadski general. Nije bilo nikakvih priprema za odbranu i u gradu je bilo malo vojnika, budući da su sve snage krajinskih Srba prebačene na liniju razdvajanja u očekivanju napada.
Kad neće država, tu je NAROD: Hrvati ustali PROTIV zločinačke "Oluje" i IZVINILI SE Srbima
Napad je počeo 4. avgusta u 5 časova ujutro masivnom artiljerijskom vatrom koju general Lesli – koji je najveći deo tridesetogodišnje vojničke karijere proveo u artiljeriji – opisuje kao "nasumičnu, sinhronizovanu i kontinuiranu", usmerenu na čitav grad.
Nakon dva sata intenzitet se donekle smanjio i vatra se koncentrisala na određene delove grada, uključujući centar, kao i pojedine lokacije za koje Lesli kaže da su predstavljale vojne mete: ranžirna stanica, fabrički kompleks i protivvazdušna baterija vojske krajinskih Srba. Granatiranje je nastavljeno do noći, da bi se sledećeg jutra nastavilo po istom obrascu i trajalo do ulaska hrvatskih snaga, oko 11 časova 5. avgusta.
LICEMERNO: Željko Bebek veličao Oluju i Tuđmana, a u Srbiji zarađuje pare
General Lesli je opisao kako je, 5. avgusta ujutro, na zahtev jednog srpskog lekara sa 6 oklopnih transportera otišao do kninske bolnice da evakuiše tridesetak pacijenata od kojih su mnogi bili u kritičnom stanju. U bolnici je, tvrdi, video "veliki broj leševa" poslaganih u hodnicima i u jednoj improvizovanoj mrtvačnici.
Ubrzo po povratku konvoja iz bolnice, pred bazu UN su došli tenkovi i vojnici Hrvatske vojske koji su blokirali izlaz i sprečili pripadnike UN da napuste bazu i odu do grada kako bi utvrdili šta se tamo događa. Blokada baze je, prema Lesliju, trajala do 9. avgusta a on je bio među prvima koji su je napustili.
Nekadašnji komandant snaga UN u krajinskom Sektoru Jug, kanadski general Alen Foran, takođe svedoči o prvima danima "Oluje", koja je započeta baražnom i po njegovoj oceni neselektivnom artiljerijskom paljbom na Knin i druge gradove, sa ciljem da se među stanovništvom izazove panika.
Foran je uputio protestno pismo Gotovini zbog "napada na nevine civile i objekte UN."
Foran je i Čermaku uputio brojna pisma u kojima je protestovao zbog ograničenja slobode kretanja pripadnicima UN, paljenja i pljačkanja srpskih kuća, ubistava i zlostavljanja civila, kao i krađe vozila, građevinskih mašina, kontejnera za stanovanje i druge opreme UN od strane pripadnika Hrvatske vojske.
- Ako vam se ne dopadaju njihovi izveštaji, preduzmite mere da se to zaustavi! - tako je kanadski general Foran odgovorio hrvatskom generalu Čermaku koji ga je optužio da se u izveštajima UN iznose "neutemeljeni navodi i insinuacije bez osnova" o zločinima hrvatskih snaga nakon operacije "Oluja" u leto 1995. godine.
Timovi UN za ljudska prava, naveo je Foran u pismu koje je 7. septembra 1995. godine uputio Čermaku, "izveštavaju o onome što vide... A ono što vide je zločin."