Хрватска '95. ПЉАЧКА, УБИЈА И ПАЛИ по Книну! Ови западни генерали нису ћутали о злочину "Олуја"
"Наши тимови извештавају о ономе што виде... А оно што виде је ЗЛОЧИН."
Генерал Ендрју Лесли, бивши командант копнене војске Канаде, био је један од сведоке злочиначке операције "Олуја". Почетак те операције је Леслија, тада у чину пуковника, затекао у Книну, на положају начелника штаба УНЦРО у Сектору Југ.
- Книн је почетком августа 1995. године био небрањен град - рекао је канадски генерал. Није било никаквих припрема за одбрану и у граду је било мало војника, будући да су све снаге крајинских Срба пребачене на линију раздвајања у очекивању напада.
Кад неће држава, ту је НАРОД: Хрвати устали ПРОТИВ злочиначке "Олује" и ИЗВИНИЛИ СЕ Србима
Напад је почео 4. августа у 5 часова ујутро масивном артиљеријском ватром коју генерал Лесли – који је највећи део тридесетогодишње војничке каријере провео у артиљерији – описује као "насумичну, синхронизовану и континуирану", усмерену на читав град.
Након два сата интензитет се донекле смањио и ватра се концентрисала на одређене делове града, укључујући центар, као и поједине локације за које Лесли каже да су представљале војне мете: ранжирна станица, фабрички комплекс и противваздушна батерија војске крајинских Срба. Гранатирање је настављено до ноћи, да би се следећег јутра наставило по истом обрасцу и трајало до уласка хрватских снага, око 11 часова 5. августа.
ЛИЦЕМЕРНО: Жељко Бебек величао Олују и Туђмана, а у Србији зарађује паре
Генерал Лесли је описао како је, 5. августа ујутро, на захтев једног српског лекара са 6 оклопних транспортера отишао до книнске болнице да евакуише тридесетак пацијената од којих су многи били у критичном стању. У болници је, тврди, видео "велики број лешева" послаганих у ходницима и у једној импровизованој мртвачници.
Убрзо по повратку конвоја из болнице, пред базу УН су дошли тенкови и војници Хрватске војске који су блокирали излаз и спречили припаднике УН да напусте базу и оду до града како би утврдили шта се тамо догађа. Блокада базе је, према Леслију, трајала до 9. августа а он је био међу првима који су је напустили.
Некадашњи командант снага УН у крајинском Сектору Југ, канадски генерал Ален Форан, такође сведочи о првима данима "Олује", која је започета баражном и по његовој оцени неселективном артиљеријском паљбом на Книн и друге градове, са циљем да се међу становништвом изазове паника.
Форан је упутио протестно писмо Готовини због "напада на невине цивиле и објекте УН."
Форан је и Чермаку упутио бројна писма у којима је протестовао због ограничења слободе кретања припадницима УН, паљења и пљачкања српских кућа, убистава и злостављања цивила, као и крађе возила, грађевинских машина, контејнера за становање и друге опреме УН од стране припадника Хрватске војске.
- Ако вам се не допадају њихови извештаји, предузмите мере да се то заустави! - тако је канадски генерал Форан одговорио хрватском генералу Чермаку који га је оптужио да се у извештајима УН износе "неутемељени наводи и инсинуације без основа" о злочинима хрватских снага након операције "Олуја" у лето 1995. године.
Тимови УН за људска права, навео је Форан у писму које је 7. септембра 1995. године упутио Чермаку, "извештавају о ономе што виде... А оно што виде је злочин."