MAKRON USKORO U SRBIJI: Biće treći lider velike sile za manje od pola godine, EVO šta znači za našu zemlju
Kada Emanuel Makron, predsednik Francuske, u septembru dođe u Beograd biće to treći po redu lider velike sile koji je posetio Srbiju i to za svega četiri meseca.
To je, kako kažu analitičari, potvrda da je Srbija najvažnija država na Zapadnom Balkanu, ali i da se bilateralni odnosi naše zemlje sa Francuskom produbljuju, pre svega, u pogledu ekonomske i vojne saradnje.
Posle Si Đinpinga, predsednika Kine i Olafa Šolca, kancelara Nemačke, u Srbiju stiže i Makron u osetljivom trenutku kada je svet razjedinjen između ratova na istoku Evrope i Bliskom istoku.
Činjenica da je Aleksandar Vučić nedavno, početkom aprila bio u Francuskoj na sastanku sa Makronom sa kojim se sreo i na početku Olimpijskih igara u Parizu, ukazuje da bi saradnja dve države mogla ubrzano da se razvija.
Dva razloga za produbljenje odnosa
Zoran Milivojević, diplomata, kaže za "Blic" da je dolazak Makrona potvrda "sadašnjeg uzajamnog odnosa između dve zemlje".
- To je i pokazatelj opredeljenja da se bilateralni odnosi Srbije i Francuske i dalje produbljuju - ocenjuje Milivojević.
Kako kaže, dva su razloga za to:
- Srbiji je Francuska istorijski najbliža od svih zapadnih sila jer sa tom državom nije imala u prošlosti velika ograničenja u saradnji i zato je prepoznala Francusku kao mogućeg najbližeg partnera na Zapadu
- Francuska se vraća svojoj tradicionalnoj spoljnoj politici na Zapadnom Balkanu koja je identifikovala Srbiju kao najznačajnijeg partnera u ovom regionu
On ocenjuje da je razlog dolaska Makrona i produbljivanje ekonomske i vojne saradnje, kao i podrška Francuske evrointegracijama Srbije pogotovo u "situaciji kada se formira nova Evropska komisija".
- Jedna od tema će biti svakako Kosovo i dijalog Beograda i Prištine, gde je Francuska pokazala sve veće razumevanje pozicije Srbije. Videlo se to prilikom odlaganja ulaska Prištine u Savet Evrope - navodi Milivojević.
"Jačanja međunarodne pozicije Srbije"
On poseban akcenat stavlja na činjenicu da će u svega četiri meseca "treći veliki lider doći u Srbiju posle Si Đinpinga i Šolca".
- To je potvrda jačanja međunarodne pozicije Srbije. Privilegija je naše zemlje da može da ugosti lidere najmoćnijih država na svetu. Istovremeno, to je dokaz da je Srbija najznačajnija država u regionu - zaključuje Milivojević.
"Francuska želi da se takmiči sa Nemačkom"
I Strahinja Subotić, programski menadžer Centra za evropske politike vidi mogućnost da ekonomska saradnja Srbije i Francuske nastavi da raste sa Makronovim dolaskom.
- Francuska nije toliko značajan ekonomski partner u odnosu na Nemačku. Međutim, vidimo da Francuska poseduje značajne ambicije da se ipak takmiči sa Nemačkom. I da pronađe neku svoju nišu, i vidimo da ta niša predstavlja vojnu saradnju, odnosno, saradnju u oblasti vojne industrije. I, sa druge strane, saradnja u oblasti energetike i svih onih tehnologija koje se odnose na zaštitu životne sredine - analizira Subotić.
Kako kaže, očekuje se da će se narednih pet godina Evropska unija snažno baviti proširenjem i prema Zapadnom Balkanu i prema državama poput Ukrajine.
- U tom pogledu, sve što Francuska radi jeste da podrži evropski put Srbije. To treba bude komplementarno s onim što rade i drugi evropski zvaničnici - navodi Subotić.
Nabavka borbenih aviona
On smatra da će na stolu biti i pitanje vojne saradnje.
-To je velika tema i glavna tema razgovora u aprilu kada je predsednik Srbije odlazio u Pariz. Dobili smo tada pozitivne signale. Međutim, u međuvremenu u medijima su izlazile neke spekulacije da taj plan ipak nije toliko zacementiran. Sada, kada dolazi do posete, verujem da će se obnoviti očekivanje da se okončaju pregovori, da zapravo se ta ideja materijalizuje odnosno da Srbija nabavi borbene avione i da ojača svoje borbene kapacitete u pogledu te vojne industrije, u pogledu aviona - ocenjuje Subotić.
Prva poseta pre 5 godina
Prema najavama, Makron bi u Srbiju trebalo da dođe 5. ili 6. septembra. Inače, aktuelni francuski predsednik prvi put je bio u zvaničnoj poseti Beogradu u julu 2019. godine kada su dve zemlje obeležile 180 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa.
- Francuska vas voli kao što ste vi voleli nju - poručio je tada Makron na srpskom jeziku okupljenim građanima na Kalemegdanu.
Makron i Vučić su tada otkrili obnovljeni Spomenik zahvalnosti Francuskoj za pomoć koju je ta zemlja pružila Srbiji u Prvom svetskom ratu. Potpisana su i 22 sporazuma, među kojima je bila i izjava o namerama o realizaciji projekta izgradnje beogradskog metroa.
Srbija Danas/Blic