МАКРОН УСКОРО У СРБИЈИ: Биће трећи лидер велике силе за мање од пола године, ЕВО шта значи за нашу земљу
Када Емануел Макрон, председник Француске, у септембру дође у Београд биће то трећи по реду лидер велике силе који је посетио Србију и то за свега четири месеца.
То је, како кажу аналитичари, потврда да је Србија најважнија држава на Западном Балкану, али и да се билатерални односи наше земље са Француском продубљују, пре свега, у погледу економске и војне сарадње.
После Си Ђинпинга, председника Кине и Олафа Шолца, канцелара Немачке, у Србију стиже и Макрон у осетљивом тренутку када је свет разједињен између ратова на истоку Европе и Блиском истоку.
Чињеница да је Александар Вучић недавно, почетком априла био у Француској на састанку са Макроном са којим се срео и на почетку Олимпијских игара у Паризу, указује да би сарадња две државе могла убрзано да се развија.
Два разлога за продубљење односа
Зоран Миливојевић, дипломата, каже за "Блиц" да је долазак Макрона потврда "садашњег узајамног односа између две земље".
- То је и показатељ опредељења да се билатерални односи Србије и Француске и даље продубљују - оцењује Миливојевић.
Како каже, два су разлога за то:
- Србији је Француска историјски најближа од свих западних сила јер са том државом није имала у прошлости велика ограничења у сарадњи и зато је препознала Француску као могућег најближег партнера на Западу
- Француска се враћа својој традиционалној спољној политици на Западном Балкану која је идентификовала Србију као најзначајнијег партнера у овом региону
Он оцењује да је разлог доласка Макрона и продубљивање економске и војне сарадње, као и подршка Француске евроинтеграцијама Србије поготово у "ситуацији када се формира нова Европска комисија".
- Једна од тема ће бити свакако Косово и дијалог Београда и Приштине, где је Француска показала све веће разумевање позиције Србије. Видело се то приликом одлагања уласка Приштине у Савет Европе - наводи Миливојевић.
"Јачања међународне позиције Србије"
Он посебан акценат ставља на чињеницу да ће у свега четири месеца "трећи велики лидер доћи у Србију после Си Ђинпинга и Шолца".
- То је потврда јачања међународне позиције Србије. Привилегија је наше земље да може да угости лидере најмоћнијих држава на свету. Истовремено, то је доказ да је Србија најзначајнија држава у региону - закључује Миливојевић.
"Француска жели да се такмичи са Немачком"
И Страхиња Суботић, програмски менаџер Центра за европске политике види могућност да економска сарадња Србије и Француске настави да расте са Макроновим доласком.
- Француска није толико значајан економски партнер у односу на Немачку. Међутим, видимо да Француска поседује значајне амбиције да се ипак такмичи са Немачком. И да пронађе неку своју нишу, и видимо да та ниша представља војну сарадњу, односно, сарадњу у области војне индустрије. И, са друге стране, сарадња у области енергетике и свих оних технологија које се односе на заштиту животне средине - анализира Суботић.
Како каже, очекује се да ће се наредних пет година Европска унија снажно бавити проширењем и према Западном Балкану и према државама попут Украјине.
- У том погледу, све што Француска ради јесте да подржи европски пут Србије. То треба буде комплементарно с оним што раде и други европски званичници - наводи Суботић.
Набавка борбених авиона
Он сматра да ће на столу бити и питање војне сарадње.
-То је велика тема и главна тема разговора у априлу када је председник Србије одлазио у Париз. Добили смо тада позитивне сигнале. Међутим, у међувремену у медијима су излазиле неке спекулације да тај план ипак није толико зацементиран. Сада, када долази до посете, верујем да ће се обновити очекивање да се окончају преговори, да заправо се та идеја материјализује односно да Србија набави борбене авионе и да ојача своје борбене капацитете у погледу те војне индустрије, у погледу авиона - оцењује Суботић.
Прва посета пре 5 година
Према најавама, Макрон би у Србију требало да дође 5. или 6. септембра. Иначе, актуелни француски председник први пут је био у званичној посети Београду у јулу 2019. године када су две земље обележиле 180 година од успостављања дипломатских односа.
- Француска вас воли као што сте ви волели њу - поручио је тада Макрон на српском језику окупљеним грађанима на Калемегдану.
Макрон и Вучић су тада открили обновљени Споменик захвалности Француској за помоћ коју је та земља пружила Србији у Првом светском рату. Потписана су и 22 споразума, међу којима је била и изјава о намерама о реализацији пројекта изградње београдског метроа.
Србија Данас/Блиц