PRODUŽAVA SE RASPUST ĐACIMA? Poznato kada će deca ponovo sesti u školske klupe i koliko je ZARAŽENIH UČENIKA
Odluka o produženju raspusta još nije doneta
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić danas je izneo podatak je da broj obolelih učenika od koronavirusa bio između 0,4 i 0,5 odsto, a zaposlenih u prosveti do pet procenata.
ŠTETA KOJU JE NAPRAVIO ZEMLJOTRES U HRVATSKOJ JE OGROMNA: Vesić poslao građanima važan apel (FOTO)
ŠTA BI UVOĐENJE VOJNOG ROKA DONELO SRBIJI? Ministar Stefanović demantovao spekulacije o otpuštanju profesionalaca
IGOR BEČIĆ: Prisluškivanje predsednika Vučića zahteva temeljnu istragu, to je ozbiljno krivično delo!
Naveo je i da nije bilo značajnijeg broja onih koji su kažnjeni zbog nepoštovanja mera, da je apsurd što su tuženi direktori jer su tražili od učenika i nastavnika da poštuju protivepidemijske mere, a da je nepravda što je kažnjena nastavnica iz Podrške samo zato što su se rukovala deca na odmoru uprkos njenim upozorenjima.
Ministar Ružić je istakao i da nije realno još pričati o tome kada će se učenici vratiti u školske klupe i da li će raspust produžiti nakon 18. januara.
- Nije realno da u ovom trenutku prognoziramo takve stvari. Epidemiološka situacija se prati intenzivno i svakodnevno u saradnji sa nadležnim institucijama i organima. U skladu sa promenama situacije preduzimaćemo odgovarajuće mere a konačnu odluku će, kao do sada, donositi Krizni štab. Intencija sa prethodnim merama koje su sad na delu je bila preveniranje eventualnih negativnih efekata i trudićemo se da na tome istrajemo. Za sve opcije smo pripremljeni, ali je aksiom da vaspitno-obrazovni proces neće i ne sme stati. - istakao je ministar.
Govoreći o tome koliko je zadovoljan kako je završeno prvo polugodište, ministar Ružić je naglasio:
- Zadovoljiti sve želje i očekivanja nije nikad moguće, posebno ne u ovako izazovnim vremenima. Mislim da svi treba da budemo zadovoljni, jer su nam deca krenula u školu na vreme, za razliku od dosta drugih zemalja. Važno je i da nijedan dan nije prošao uzaludan i da obrazovanje nije trpelo. Svakako, ocenjivanje se sprovodi u vanrednim okolnostima u skladu sa pravilnicima i u najboljem interesu dece.
Govoreći o problemu nerealnog broja odličnih đaka u našim školama, ministar je pojasnio koji će koraci biti preduzeti u narednom periodu:
- Sa sledećom školskom godinom završavamo i reformu kurikuluma što će zaokružiti proces promene učenja - da deca ne uče napamet određeni broj podataka ili informacija, već da znaju kako da to stečeno znanje i upotrebe. Sa tim verujem da ćemo svaku sledeću analizu obogatiti boljim podacima. Naravno sve zahteva vreme. Jeste jedan maratonski proces koji će za krajnji epilog svakako imati kvalitetno sticanje znanja. Ne vidim takozvane “rak rane” bilo kog nivoa obrazovanja. Smatram da je to jedan od najvažnijih sistema u svakoj državi pa i u našoj i da ćemo već započetim reformama svakako unaprediti čitav sistem obrazovanja u Srbiji na način koji će korespondirati sa vrednosnim odrednicama svih modernih država.
Ministar Ružić govorio je i o stanju u vrtićima, istakaši da je situacija redovno praćena kod zaposlenih, da vrtići nisu bili ni u jednom trenutku pretrpani i da je bio uvek dovoljan broj vaspitača.
- Poznato je i da se virus kod najmlađih ne zadržava, niti je u toj meri opasan kao kod starijih. Takođe, bilo bi kontraproduktivno zatvoriti vrtiće jer su predškolske ustanove koren vaspitno-obrazovnog procesa, sticanja elementarnih radnih navika i socijalizacije - naglasio je.
Na pitanje da li će biti pomeranja male mature, ministar je rekao:
- Školska godina je pomerena za 2-4 dana. Svakako ćemo kredibilne odluke donositi u skladu sa stavom Kriznog štaba i epidemiološkom situacijom, ali je namera da se školska godina završi i u takvim okolnostima na regularan način.
Ministar Ružić je i posebno istakao rad premijerke Ane Brnabić:
- Velika je čast biti prvi potpredsednik Vlade i ministar ovako velikog i značajnog resora, a posebno pod vođstvom predsednice Vlade Ane Brnabić. Nije lak zadatak nijednom ministru, naročito u oročenom mandatu, niti je moguće sprovesti velike reforme, ali važan je kontinuitet. Za to je potrebna dobra osnova, koju svakako imamo, jer se u prethodnom mandatu mnogo radilo u svim oblastima.
O tome šta je urađeno za dva meseca njegove pozicije ministra prosveta, istakao je:
- Javnosti predstavljamo ovih dana paket akata važnih za visoko obrazovanje, nauku i tehnologiju. Kako bismo povratili punopravni status u Evropskoj asocijaciji za kvalitet obrazovanja morali smo da pristupimo izmenama jednog dela Zakona o visokom obrazovanju koji se ponajviše odnosi na akreditaciju visokoškolskih ustanova. Predlažemo i nov Zakon o studentskom organizovanju, koji je rađen zajedno sa studentima, da bi se odredili reprezentativni predstavnici studenata kako bi mogli da ostvaruju svoja prava na adekvatan način kroz sve oblike studentskog organizovanja.
Strategija nosi naziv "Moć znanja" jer nam je ideja da koliko znanja imamo tako ćemo se i pozicionirati u svetu. Ovo ističem jer strategijom podržavamo jačanje kapaciteta naučnih timova, pojedinaca i naučno-istraživačkih organizacija, kako bismo mogli da odgovorimo mnogim projektnim konkursima i kod nas i u svetu. Pored ovoga, radićemo na jačanju infrastukture u nauci novim naučno-tehnološkim parkovima, centrima izvrsnosti i novim institutima, kao što je Institut za veštačku inteligenciju.
Ministar je potom govorio o svom rođenju u Australiji kojoj se uvek rado vraća i otkrio nekoliko tajni iz privatnog života: da navija za Partizan, da su njegovi heroji zdravstveni radnici, a posebno njegov veliki prijatelj prof. dr Vlada Đukić koji je direktor KBC "Dragiša Mišović".