ПРОДУЖАВА СЕ РАСПУСТ ЂАЦИМА? Познато када ће деца поново сести у школске клупе и колико је ЗАРАЖЕНИХ УЧЕНИКА
Одлука о продужењу распуста још није донета
Министар просвете, науке и технолошког развоја Бранко Ружић данас је изнео податак је да број оболелих ученика од коронавируса био између 0,4 и 0,5 одсто, а запослених у просвети до пет процената.
ШТЕТА КОЈУ ЈЕ НАПРАВИО ЗЕМЉОТРЕС У ХРВАТСКОЈ ЈЕ ОГРОМНА: Весић послао грађанима важан апел (ФОТО)
ШТА БИ УВОЂЕЊЕ ВОЈНОГ РОКА ДОНЕЛО СРБИЈИ? Министар Стефановић демантовао спекулације о отпуштању професионалаца
ИГОР БЕЧИЋ: Прислушкивање председника Вучића захтева темељну истрагу, то је озбиљно кривично дело!
Навео је и да није било значајнијег броја оних који су кажњени због непоштовања мера, да је апсурд што су тужени директори јер су тражили од ученика и наставника да поштују противепидемијске мере, а да је неправда што је кажњена наставница из Подршке само зато што су се руковала деца на одмору упркос њеним упозорењима.
Министар Ружић је истакао и да није реално још причати о томе када ће се ученици вратити у школске клупе и да ли ће распуст продужити након 18. јануара.
- Није реално да у овом тренутку прогнозирамо такве ствари. Епидемиолошка ситуација се прати интензивно и свакодневно у сарадњи са надлежним институцијама и органима. У складу са променама ситуације предузимаћемо одговарајуће мере а коначну одлуку ће, као до сада, доносити Кризни штаб. Интенција са претходним мерама које су сад на делу је била превенирање евентуалних негативних ефеката и трудићемо се да на томе истрајемо. За све опције смо припремљени, али је аксиом да васпитно-образовни процес неће и не сме стати. - истакао је министар.
Говорећи о томе колико је задовољан како је завршено прво полугодиште, министар Ружић је нагласио:
- Задовољити све жеље и очекивања није никад могуће, посебно не у овако изазовним временима. Мислим да сви треба да будемо задовољни, јер су нам деца кренула у школу на време, за разлику од доста других земаља. Важно је и да ниједан дан није прошао узалудан и да образовање није трпело. Свакако, оцењивање се спроводи у ванредним околностима у складу са правилницима и у најбољем интересу деце.
Говорећи о проблему нереалног броја одличних ђака у нашим школама, министар је појаснио који ће кораци бити предузети у наредном периоду:
- Са следећом школском годином завршавамо и реформу курикулума што ће заокружити процес промене учења - да деца не уче напамет одређени број података или информација, већ да знају како да то стечено знање и употребе. Са тим верујем да ћемо сваку следећу анализу обогатити бољим подацима. Наравно све захтева време. Јесте један маратонски процес који ће за крајњи епилог свакако имати квалитетно стицање знања. Не видим такозване “рак ране” било ког нивоа образовања. Сматрам да је то један од најважнијих система у свакој држави па и у нашој и да ћемо већ започетим реформама свакако унапредити читав систем образовања у Србији на начин који ће кореспондирати са вредносним одредницама свих модерних држава.
Министар Ружић говорио је и о стању у вртићима, истакаши да је ситуација редовно праћена код запослених, да вртићи нису били ни у једном тренутку претрпани и да је био увек довољан број васпитача.
- Познато је и да се вирус код најмлађих не задржава, нити је у тој мери опасан као код старијих. Такође, било би контрапродуктивно затворити вртиће јер су предшколске установе корен васпитно-образовног процеса, стицања елементарних радних навика и социјализације - нагласио је.
На питање да ли ће бити померања мале матуре, министар је рекао:
- Школска година је померена за 2-4 дана. Свакако ћемо кредибилне одлуке доносити у складу са ставом Кризног штаба и епидемиолошком ситуацијом, али је намера да се школска година заврши и у таквим околностима на регуларан начин.
Министар Ружић је и посебно истакао рад премијерке Ане Брнабић:
- Велика је част бити први потпредседник Владе и министар овако великог и значајног ресора, а посебно под вођством председнице Владе Ане Брнабић. Није лак задатак ниједном министру, нарочито у ороченом мандату, нити је могуће спровести велике реформе, али важан је континуитет. За то је потребна добра основа, коју свакако имамо, јер се у претходном мандату много радило у свим областима.
О томе шта је урађено за два месеца његове позиције министра просвета, истакао је:
- Јавности представљамо ових дана пакет аката важних за високо образовање, науку и технологију. Како бисмо повратили пуноправни статус у Европској асоцијацији за квалитет образовања морали смо да приступимо изменама једног дела Закона о високом образовању који се понајвише односи на акредитацију високошколских установа. Предлажемо и нов Закон о студентском организовању, који је рађен заједно са студентима, да би се одредили репрезентативни представници студената како би могли да остварују своја права на адекватан начин кроз све облике студентског организовања.
Стратегија носи назив "Моћ знања" јер нам је идеја да колико знања имамо тако ћемо се и позиционирати у свету. Ово истичем јер стратегијом подржавамо јачање капацитета научних тимова, појединаца и научно-истраживачких организација, како бисмо могли да одговоримо многим пројектним конкурсима и код нас и у свету. Поред овога, радићемо на јачању инфрастуктуре у науци новим научно-технолошким парковима, центрима изврсности и новим институтима, као што је Институт за вештачку интелигенцију.
Министар је потом говорио о свом рођењу у Аустралији којој се увек радо враћа и открио неколико тајни из приватног живота: да навија за Партизан, да су његови хероји здравствени радници, а посебно његов велики пријатељ проф. др Влада Ђукић који је директор КБЦ "Драгиша Мишовић".