PRIVREDA DECENIJAMA ZAPOSTAVLJANA, SADA BELEŽI RAPIDAN RAST: U Srbiji niču industrijske zone tamo gde je rastao korov (FOTO)
Kroz različite programe podrške Srbija je uspela da privuče veliki broj stranih kompanija, ali i da jača domaće preduzetništvo.
U poslednjih nekoliko godina Srbija je postigla značajan napredak u svojoj privredi zahvaljujući brojnim investicijama i poduhvatima Ministarstva privrede.
SKOK SA 331 NA GOTOVO 1000 EVRA! Ovo su rezultati rada Vlade: Pogledajte detaljan spisak rasta plata po sektorima (INFOGRAFIK)
PENZIJE RASTU IZ GODINE U GODINU, BROJKE SVE GOVORE! Vučić pruža snažnu podršku najstarijim sugrađanima, tu su i dodatna davanja
Ministarstvo je igralo ključnu ulogu u podršci privrednom rastu zemlje, omogućavajući stvaranje povoljnog okruženja za poslovanje i investicije.
Srbija je došla do preporoda privrede od 2012. godine, zahvaljući hrabrosti građana i vlasti da prođu kroz teške reforme, ali i prirodne katastrofe, poput katastrofalnih poplava 2014. godine kakve se ne pamte u poslednjih 130 godina, a ipak je izašla jača nego ikad pre.
Reforme koje su usledile bile su oštre i zahtevne. Smanjenje državne potrošnje, povećanje efikasnosti javnih službi i privlačenje stranih investicija postali su ključni stubovi novog ekonomskog modela
Jedan od najznačajnijih poduhvata Ministarstva privrede bila je implementacija strategije za privlačenje stranih investicija.
Kroz različite programe podrške, Srbija je uspela da privuče veliki broj stranih kompanija, što je rezultiralo otvaranjem novih radnih mesta.
Otvaranjem novih radnih mesta poboljšao se i životni standard građana, a nezaposlenost je drastično umanjena.
Ove investicije nisu samo unapredile privredu, već su i doprinele razvoju lokalnih samouprava širom zemlje.
Srbija se u 2020. godini našla na prvom mestu u Evropi po broju direktnih stranih investicija u odnosu na veličinu ekonomije, istaknuto je u godišnjem izveštaju koji je objavio fDi Intelligence (fDi Report 2020), deo britanskog lista "Financial Times".
Lista kompanija koje posluju na području Srbije iz godinu u godinu sve je duža i duža i na njoj se nalaze imena svetski priznatih kompanija kao što su Robert Bosch, Siemens, ZF, Panasonic, NCR, Microsoft, Gorenje, Brose, Continental, Magna, Cooper Tires, Johnson Controls, Johnson Electric, Leoni, Fiat Chrysler Automobiles, Yazaki, Eaton, Stada, Swarovski, Aunde, Calzedonia, Mei Ta, Schneider Electric, Geox, Tarkett, Ling Long, Adient, Minth, Toyo Tires, MTU, Barry Callebaut, Fertico, Grundfos, INMOLD, Kromberg&Schubert, Bizerba i mnoge druge.
Ministarstvo privrede pored toga, nije zanemarilo ni domaće preduzetnike i male biznise. Kroz različite programe finansijske podrške, edukaciju i mentorstvo, ministarstvo je stvorilo povoljan ambijent za razvoj malih preduzeća. Ovo je rezultiralo jačanjem privatnog sektora i povećanjem konkurencije na tržištu, što je ključno za održivi ekonomski rast.
Program podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za početnike u poslovanju i mlade - Ukupno raspoloživa bespovratna sredstva za realizaciju ovog programa su 300.000.000,00 dinara.
Program podsticanja preduzetništva kroz razvojne projekte - za realizaciju Programa obezbeđena su bespovratna sredstva u iznosu od 900.000.000,00 dinara.
Program podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za žensko preduzetništvo - ukupno raspoloživa bespovratna sredstva za sprovođenje ovog programa su 600.000.000,00 dinara.
Bespovratna sredstva mikro i malim preduzećima, preduzetnicima i zadrugama - ukupna bespovratna sredstva iznose oko 1,4 milijarde dinara. Cilj Programa jeste podrška investicijama i podsticaj bržem privrednom razvoju.
U Srbiji je u prvoj polovini ove godine osnovano 27.579 privrednih subjekata i to 5.092 privredna društva i 22.487 preduzetnika, što je glavni pokazatelj da privreda Srbije rapidno napreduje i taj progres raste iz godine u godinu.
Uredba za podsticanje ženskog preduzetništva
Vlada Republike Srbije nedavno je usvojila Uredbu o utvrđivanju Programa podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za žensko preduzetništvo u 2023. godini, a sa ciljem jačanja ženskog preduzetništva, povećanja broja privrednih subjekata i daljeg podsticanja zapošljavanja.
Za podsticanje ženskog preduzetništva namenjeno je 600 miliona dinara bespovratnih sredstava.
Kroz ovaj program vlada želi da pruži sistemsku podršku ženskom preduzetništvu, kako bi se dala podrška ženama za nastavak i razvoj njihovih biznisa, a time podstaklo i jačanje preduzetništva, malih i srednjih preduzeća, koja su kičma razvoja naše privrede.
Ministarstvo privrede treću godinu zaredom sprovodi poseban program podrške ženama preduzetnicama kroz koji se podstiče samozapošljavanje žena, i to kako u proizvodnim tako i u uslužnim delatnostima.
Pomoć za mlade i nezaposlene
Ministarstvo privrede dodeljuje i bespovratna sredstva po Programu podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za početnike u poslovanju i mlade.
Za ovaj program je iz budžeta izdvojeno 300 miliona dinara, a ta sredstva se potpuno bespovratno dodeljuju početnicima u poslovanju i mladima, kako bi im država pomogla da razviju svoj biznis.
Od 1. januara 2018. godine u Agenciji za privredne registre omogućena je elektronska registracija preduzetnika. Celokupan postupak dodatno je olakšan, koji se u potpunosti sprovodi elektronskim putem bez odlazaka na šalter ili slanja dokumenata poštom.
Privreda je krvotok finansijskog sistema svake države. Država zahvaljući mudroj politici i dobrim upravljanjem privrede beleži stabilan ekonomski rast, smanjenje nezaposlenosti i povećanje izvoza čak i u turbuletnim vremenima, u vremenu kada se na svetskoj sceni dešavaju tektonske promene.
Širom zemlje niču nove industrijske zone, jačajući i lokalne samouprave koje su decenijama bile zapostavljene.
Kao rezultat napora Ministarstva privrede, Srbija je na putu ka još prosperitetnijoj budućnosti, gde će privredni rast biti motor za razvoj celog društva.