Odgovor Odseka za informisanje Skupštine opštine Paraćin
Odgovor se objavljuje bez komentara i ispravki
PREDMET: Demant (Odgovor)
Povodom teksta koji je portal Srbijadanas objavio pod nazivom “Da li nam je Paunović poslao demant ili priznanje da je potrošio 100 miliona na tzv lizing radne snage'' objavljenog u subotu 28. maja, i u kome je izneto nekoliko neistina, na osnovu Zakona o informisanju isnistiramo da objavite sledeći demanti (Odgovor) Odseka za informisanje Skupštine opštine Paraćin:
Potuna je neistina naslov: Da li nam je Paunović poslao demant ili priznanje da je potrošio 100 miliona na tzv lizing radne snage''
Odgovor (demant) poslat je od strane opštinske službe Odseka za informisanje kako se u potpisu,a i u prvom pasusu vidi, a ne predsednik Saša Paunović lično, kako netačno navodite u tekstu.
Nesistina je da ''je Paunović ipak uputio kritiku na račun predsednika Aleksandra Vučića i premijerke Ane Brnabić dokazuje i njegova kuknjava na N1 kada se 19 minuta žalio da mu država nedozvoljava zapošljava radnike, što dokazuje video snimak''
PONAVLjAMO: Predsednik opštine Paraćin Saša Paunović nikada nije pominjao predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića u vezi ove teme, jer on sa pozicije predsednika države ne odlučuje o zabrani zapošljavanja, pa i u navedenom snimku.
Verujemo da imate mnogo posla, ali je strašno da ne preslušate snimak o kome govorite i sami se uverite da ni jednog trenutka nije imenom i prezimenom, niti funkcijom pomenut predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić, nego širite neistinu koju je bar u ovom slučaju lako proveriti.
PONAVLjAMO: Javna kritika premijerke Ane Brnabić se odnosila na zabranu zapošljavanja kojom su obuhvaćene službe kod kojih nije moguće bilo kakvim lizingom radne snage omogućiti normalan rad, kao što su nrp. građevinska inspekcija, radnici optšinske administracije koji po zakonu moraju biti na stalnom radu (budžetski inspektor, interni revizor, radnici odeljenja za finansije, radnici odeljenja za urbanizam itd.), zatim radnici u vrtiću (vaspitačice, medicinske sestre) koji svi MORAJU biti na stalnom radu ili zaposleni na određeno vreme u ustanovama i upravi, a to nije moguće zbog zabrane zapošljavanja.
Neistina je da je ''opština Paraćin na lizing radne snage potrošila preko 100 miliona dinara''
PONAVLjAMO: OPŠTINA Paraćin nikada nije raspisivala konkurs za angažovanje agencija za lizing radne snage, jer kako je gore objašnjeno na ovaj način nije moguće rešiti problem angažovanja neophodne radne snage u opštinskoj administraciji, pa iz toga je jasno da nije bila angažovana bilo koja agencija, niti je Opština na ovaj način mogla da potroši jedan jedini dinar, a kamoli 100 miliona kako je u tekstu navedeno.
PONAVLjAMO: Ne postoji tzv.lizing radne snage, kako se tendenciozno u tekstovima navodi.
Radi se o sledećem: Javna preduzeća koja nisu u mogućnosti da zbog aktuelne zabrane zapošljavanja zaposle neophodne radnike,raspisuju javne nabavke za ovabavljanje određenih konkretnih poslova za koje je u zavisnosti od vrste, prirode i trenutnog obima poslova. Predmet nabavke je izvršenje odrđenog konkretnog posla (sanacije, rekultivacije preventivnog i redovnog održavanja deponije u Paraćinu), gde je naručilac konkursnom dokumentacijom predvideo dodatni uslov u pogledu kadrovskog kapaciteta u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Javna preduzeća na početku svakog meseca najpovoljnijem ponuđaču sa kojim je zaključen ugovor izdaju radni nalog u kome definišu vrstu i obim poslova koje je neophodno odraditi u tekućem mesecu kao i potreban broj radno angažovanih izvršilaca koje izvođač radova (najpovoljniji ponuđač) stavlja na raspolaganje u skladu sa konkursnom dokumentacijom, a u zavisnosti od sezone, obima i vrste poslova.
PONAVLjAMO:Usluga agencijskog angažovanja lica sa zanimanjima neophodnim za rad javnih preduzeća, NIJE jedinstvena u Paraćinu. Ovakvu uslugu koriste i u gradovima i opštinama gde je na vlasti Srpska napredna stranka kao npr.optina Stari grad, Obrenovac, Bajina bašta, Novi Sad i druge.
Neistina je da je ''stopa nezaposlenosti u Paraćinu na samom vrhu lestvice nezaposlenosti po opštinama u Srbiji''
PONAVLjAMO:U opštini Paraćin procenat nezaposlenosti iznosi oko 23% što je mnogo manje od u tekstu lažno navedenih 40% . Kao primer za poređenje, navodimo opštine u okruženju gde u Jagodini procenat nezaposlenosti izosi oko 21%, u Aleksincu oko 22% u Knjaževcu oko 37% i td.
PONAVLjAMO: Procenat broja zaposlednih se računa na osnovu statističkih modela kojima je najpribližniji odnos procenjenog broja stanovnika u opštini starosti od 15 do 64 godine, odnosno radno sposobno stanovništvo u odnosu na broj nezaposlenih.
Ni jednog trenutka nismo demantovali da su javna preduzeća angažovala lica neophodna za izvršavanje komunalnih poslova. Čak smo podrobno objasnili na koja lica se to odnosi, tj.za koju vrstu poslova.U demantiju smo reagovali na pogrešno navedene ugovore kod Uprave za investicije i održivi razvoj, kod Opštinske uprave i JP direkcije za izgradnju, jer tu su netačno, ili lažno bili predstavljrni ugovori koji se odnose na javne nabake kao ugovori koji se odnose na angažovanje radne snage.
Poštovane kolege, ovako sve u krug možemo do unedogled, ali mislimo da to nije poenta. Pozivamo Vas da dođete u Paraćin, nekoliko dana i da na sve Vaše nedoumice, sumnje ili novinarsku radoznalost dobijete odgvore od nadležnih pojedinaca i službi. Cilj je jedino pravovremeno i istinito obaveštavanje građana o aktuelnim događajima.
ODSEK ZA INFORMISANjE SKUPŠTINE OPŠTINE PARAĆIN