Одговор Одсека за информисање Скупштине општине Параћин
Одговор се објављује без коментара и исправки
ПРЕДМЕТ: Демант (Одговор)
Поводом текста који је портал Србијаданас објавио под називом “Да ли нам је Пауновић послао демант или признање да је потрошио 100 милиона на тзв лизинг радне снаге'' објављеног у суботу 28. маја, и у коме је изнето неколико неистина, на основу Закона о информисању иснистирамо да објавите следећи деманти (Одговор) Одсека за информисање Скупштине општине Параћин:
Потуна је неистина наслов: Да ли нам је Пауновић послао демант или признање да је потрошио 100 милиона на тзв лизинг радне снаге''
Одговор (демант) послат је од стране општинске службе Одсека за информисање како се у потпису,а и у првом пасусу види, а не председник Саша Пауновић лично, како нетачно наводите у тексту.
Несистина је да ''је Пауновић ипак упутио критику на рачун председника Александра Вучића и премијерке Ане Брнабић доказује и његова кукњава на Н1 када се 19 минута жалио да му држава недозвољава запошљава раднике, што доказује видео снимак''
ПОНАВЉАМО: Председник општине Параћин Саша Пауновић никада није помињао председника Републике Србије Александра Вучића у вези ове теме, јер он са позиције председника државе не одлучује о забрани запошљавања, па и у наведеном снимку.
Верујемо да имате много посла, али је страшно да не преслушате снимак о коме говорите и сами се уверите да ни једног тренутка није именом и презименом, нити функцијом поменут председник Републике Србије Александар Вучић, него ширите неистину коју је бар у овом случају лако проверити.
ПОНАВЉАМО: Јавна критика премијерке Ане Брнабић се односила на забрану запошљавања којом су обухваћене службе код којих није могуће било каквим лизингом радне снаге омогућити нормалан рад, као што су нрп. грађевинска инспекција, радници оптшинске администрације који по закону морају бити на сталном раду (буџетски инспектор, интерни ревизор, радници одељења за финансије, радници одељења за урбанизам итд.), затим радници у вртићу (васпитачице, медицинске сестре) који сви МОРАЈУ бити на сталном раду или запослени на одређено време у установама и управи, а то није могуће због забране запошљавања.
Неистина је да је ''општина Параћин на лизинг радне снаге потрошила преко 100 милиона динара''
ПОНАВЉАМО: ОПШТИНА Параћин никада није расписивала конкурс за ангажовање агенција за лизинг радне снаге, јер како је горе објашњено на овај начин није могуће решити проблем ангажовања неопходне радне снаге у општинској администрацији, па из тога је јасно да није била ангажована било која агенција, нити је Општина на овај начин могла да потроши један једини динар, а камоли 100 милиона како је у тексту наведено.
ПОНАВЉАМО: Не постоји тзв.лизинг радне снаге, како се тенденциозно у текстовима наводи.
Ради се о следећем: Јавна предузећа која нису у могућности да због актуелне забране запошљавања запосле неопходне раднике,расписују јавне набавке за овабављање одређених конкретних послова за које је у зависности од врсте, природе и тренутног обима послова. Предмет набавке је извршење одрђеног конкретног посла (санације, рекултивације превентивног и редовног одржавања депоније у Параћину), где је наручилац конкурсном документацијом предвидео додатни услов у погледу кадровског капацитета у складу са Законом о јавним набавкама. Јавна предузећа на почетку сваког месеца најповољнијем понуђачу са којим је закључен уговор издају радни налог у коме дефинишу врсту и обим послова које је неопходно одрадити у текућем месецу као и потребан број радно ангажованих извршилаца које извођач радова (најповољнији понуђач) ставља на располагање у складу са конкурсном документацијом, а у зависности од сезоне, обима и врсте послова.
ПОНАВЉАМО:Услуга агенцијског ангажовања лица са занимањима неопходним за рад јавних предузећа, НИЈЕ јединствена у Параћину. Овакву услугу користе и у градовима и општинама где је на власти Српска напредна странка као нпр.оптина Стари град, Обреновац, Бајина башта, Нови Сад и друге.
Неистина је да је ''stopa незапослености у Параћину на самом врху лествице незапослености по општинама у Србији''
ПОНАВЉАМО:У општини Параћин проценат незапослености износи око 23% што је много мање од у тексту лажно наведених 40% . Као пример за поређење, наводимо општине у окружењу где у Јагодини проценат незапослености изоси око 21%, у Алексинцу око 22% у Књажевцу око 37% и тд.
ПОНАВЉАМО: Проценат броја запоследних се рачуна на основу статистичких модела којима је најприближнији однос процењеног броја становника у општини старости од 15 до 64 године, односно радно способно становништво у односу на број незапослених.
Ни једног тренутка нисмо демантовали да су јавна предузећа ангажовала лица неопходна за извршавање комуналних послова. Чак смо подробно објаснили на која лица се то односи, тј.за коју врсту послова.У демантију смо реаговали на погрешно наведене уговоре код Управе за инвестиције и одрживи развој, код Општинске управе и ЈП дирекције за изградњу, јер ту су нетачно, или лажно били представљрни уговори који се односе на јавне набаке као уговори који се односе на ангажовање радне снаге.
Поштоване колеге, овако све у круг можемо до унедоглед, али мислимо да то није поента. Позивамо Вас да дођете у Параћин, неколико дана и да на све Ваше недоумице, сумње или новинарску радозналост добијете одгворе од надлежних појединаца и служби. Циљ је једино правовремено и истинито обавештавање грађана о актуелним догађајима.
ОДСЕК ЗА ИНФОРМИСАЊЕ СКУПШТИНЕ ОПШТИНЕ ПАРАЋИН