Ovo su preventivne mere ZAŠTITE od malih boginja, i ne uključuju samo VAKCINACIJU
U velikom broju mesta u Srbiji prijavljena je epidemija boginja
Obavezno perite ruke i stavite masku ako posećujete mesta u kojima znate da ima malih boginja, savetuju epidemiolozi Gradskog zavoda za javno zdravlje.
Zdravstvene ustanove već su postale epicentar epidemije morbila u Srbiji, a isto se očekuje i od obrazovnih institucija. U velikom broju mesta u Srbiji prijavljena je epidemija boginja, a razlog jer nizak obuhvat imunizacije MMR vakcinom koja štiti od ove bolesti.
Pročitajte i:
Iako je rizik od zaraze veliki za nezaštićene građane, to, kažu epidemiolozi, ne znači da oni treba da prestanu sa normalnim životnim aktivnostima. Mere opreza svakako treba da budu povišene.
- Perite ruke i obavezno stavite maske na lice ako posećujete pedijatrije. Na ulazu bolnica bi trebalo da su obezbeđene maske i da je na vratima istaknut opis mera zaštite. Primera radi, na Infektivnoj klinici Kliničkog centra Srbije nema obolelih medicinara, zato što oni znaju koje su mere opreza i striktno ih sprovode. To bi trebalo da rade i zaposleni u ostalim bolnicama kako ne bi bilo obolevanja među njima. Pranje ruku i obavezne maske su najbolja zaštita i za građane - objašnjavaju epidemiolozi iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.
Ipak, najbolja zaštita od morbila bez sumnje je vakcinacija.
- Vakcinacija je najbolja zaštita. U bilo kojoj dobi čovek da se vakciniše, biće zaštićen od malih boginja. Međutim, osobe koje su vakcinisane pre 1993. godine su u većem riziku, zato što su rođeni nakon 1971. godine primili samo jednu dozu takozvane monovakcine protiv morbila. Nakon toga, od 1978. godine počinje da se primenjuje MM vakcina, a u Srbiji postaje obavezna 1981. godine i od tada sva je deca primaju, ali takođe samo u jednoj dozi. Tek 1993. godine počinje se sa primenom MMR vakcine, koja štiti od morbila, rubeola i zaušaka, i to u dve doze. Druga doza se u početku davala kada dete napuni 12 godina, ali je ustanovljeno da se virus najbrže širi u školama, pa se od 2006. godine revakcinacija radi pred polazak dece u školu - objašnjava dr Predrag Kon, epidemiolog.
Vakcinacija je obezbeđena za decu do 14 godina, koja su nezaštićena ili nisu primila obe doze vakcine, dok odrasli cepivo mogu da kupe u privatnim zdravstvenim ustanovama po ceni od 5.000 dinara.