Ово су превентивне мере ЗАШТИТЕ од малих богиња, и не укључују само ВАКЦИНАЦИЈУ
У великом броју места у Србији пријављена је епидемија богиња
Обавезно перите руке и ставите маску ако посећујете места у којима знате да има малих богиња, саветују епидемиолози Градског завода за јавно здравље.
Здравствене установе већ су постале епицентар епидемије морбила у Србији, а исто се очекује и од образовних институција. У великом броју места у Србији пријављена је епидемија богиња, а разлог јер низак обухват имунизације MMR вакцином која штити од ове болести.
Прочитајте и:
Иако је ризик од заразе велики за незаштићене грађане, то, кажу епидемиолози, не значи да они треба да престану са нормалним животним активностима. Мере опреза свакако треба да буду повишене.
- Перите руке и обавезно ставите маске на лице ако посећујете педијатрије. На улазу болница би требало да су обезбеђене маске и да је на вратима истакнут опис мера заштите. Примера ради, на Инфективној клиници Клиничког центра Србије нема оболелих медицинара, зато што они знају које су мере опреза и стриктно их спроводе. То би требало да раде и запослени у осталим болницама како не би било оболевања међу њима. Прање руку и обавезне маске су најбоља заштита и за грађане - објашњавају епидемиолози из Градског завода за јавно здравље.
Ипак, најбоља заштита од морбила без сумње је вакцинација.
- Вакцинација је најбоља заштита. У било којој доби човек да се вакцинише, биће заштићен од малих богиња. Међутим, особе које су вакцинисане пре 1993. године су у већем ризику, зато што су рођени након 1971. године примили само једну дозу такозване моновакцине против морбила. Након тога, од 1978. године почиње да се примењује MM вакцина, а у Србији постаје обавезна 1981. године и од тада сва је деца примају, али такође само у једној дози. Тек 1993. године почиње се са применом MMR вакцине, која штити од морбила, рубеола и заушака, и то у две дозе. Друга доза се у почетку давала када дете напуни 12 година, али је установљено да се вирус најбрже шири у школама, па се од 2006. године ревакцинација ради пред полазак деце у школу - објашњава др Предраг Кон, епидемиолог.
Вакцинација је обезбеђена за децу до 14 година, која су незаштићена или нису примила обе дозе вакцине, док одрасли цепиво могу да купе у приватним здравственим установама по цени од 5.000 динара.