JA SAM UČESTVOVAO U UBISTVU BOJOVIĆA! Priznao sve i otkrio nešto o čemu se ćutalo godinama
Raspetljava se klupko misterioznog ubistva
Nikšićanin Ratko Koljenšić (42) odlučio je da prizna da je, na traženje Slobodana Šaranovića, 29. aprila 2013. godine učestvovao u ubistvu Nikole Bojovića u Beogradu. On je, kako tvrdi, to odlučio iz straha za svoj i živote članova svoje porodice.
Ovu informaciju u petak je potvrdio njegov advokat Boris Marinović, koji je Višem državnom tužilaštvu Crne Gore podneo zahtev za sklapanje pogodbe o priznanju krivice. U pismenom podnesku, koji je zaveden u pisarnici Tužilaštva 25. jula ove godine, navodi se da je to izričit zahtev njegovog klijenta - Koljenšića.
SLUČAJ BOJOVIĆ: Čeka se odluka tužilaštva u Nikšiću
"NABIĆU TI UTOKU U D*PE!" Bio je VOĐA beogradskog ganga, Luka Bojović ga je upucao u stomak! (FOTO)
Advokat Marinović je naveo da veruje da će ukoliko dođe do potpisivanja sporazuma sa Tužilaštvom, prestati dalja eskalacija sukoba i krvne osvete.
- Nadamo se da će porodica Bojović odustati od drugačijeg načina rešavanja ove stvari osim one koja je zakonom propisana i da će posle ovoga stati ubistva, jer tome ne bi bilo kraja - rekao je advokat Marinović.
Prema, do sada sudski nepotvrđenoj optužnici, Slobodan Šaranović (nepoznati napadač ubio ga je marta ove godine u Budvi), organizovao je kriminalnu grupu kako bi osvetio ubistvo svog brata Branislava (66). Bio je uveren da je direktni nalogodavac i organizator tog ubistva Luka Bojović, zbog čega je odlučio da ekipa, koju je organizovao, ubije Bojovićevog brata Nikolu. Za novčanu nadoknadu, prema spisima Tužilaštva, član te grupe postao je Koljenšić, koji je organizovao prevoz ubice Saše Cvetanovića iz Crne Gore u Beograd.
Koljenšić i Cvetanović su, zatim, pratili kretanje Nikole Bojovića kako bi pronašli pogodno mesto i vreme za njegovu likvidaciju. Nakon što su došli do saznanja da će mlađi Bojović tog aprilskog jutra proći Ulicom carice Milice, kako piše u aktu Tužilaštva, Koljenšić je Cvetanoviću desnom rukom pokazao mesto na kome je najpogodnije da čeka metu. Ubrzo nakon toga Bojović je naišao, a Cvetanović je u njega rafalno ispalio 15 hitaca.
HAPŠENjE ANĐELKE I MATIJE
Interesantno je da je gotovo u isto vreme kada je advokat Marinović podneo zahtev svog klijenta za sklapanjem nagodbe, nedaleko od njegove kuće uhapšena majka Luke Bojovića - Anđelka i njegov brat od strica Matija Bojović.
U njihovim telefonima i foto-aparatu pronađene su fotografije doma porodice Koljenšić, prilaz kući, kao i slika samog Ratka. Pretresom kuća koje su koristili pronađeno je oružje i meci, a kod Matije Bojovića i eksploziv.
Koliku robiju će Koljenšić dobiti za ovo priznanje, advokat Marinović nije mogao da precizira ali veruje da neće biti više od deset godina. Jer, kako objašnjava Koljenšićev branilac, 10 i po godina dobio je optuženi Miloš Vojinović, koji je sa srpskim tužilaštvom potpisao sporazum o priznanju krivice. On je čak optužen da je izvršilac zločina, odnosno da je ubio Miloša Vidakovića u Budvi.
Vojinović je sklopio sporazum sa Tužilaštvom za organizovani kriminal početkom jula ove godine. On je priznao da je bio pripadnik grupe koju su organizovali pokojni Šaranović i Miloš Delibašić, kao i da je ubio Vidakovića 2. jula 2013. godine u Budvi.
Prema rečima beogradskog advokata Krste Bobota, sporazum koji okrivljeni sklapa u Crnoj Gori, ne znači da ga on automatski abolira u Srbiji.
PARADOKS: LUKA BOJOVIĆ JE SLOBODAN ČOVEK, ali evo kad NAJRANIJE MOŽE da dođe u Srbiju!
- Ako se u jednom postupku zaključuje sporazum o priznanju krivice, okrivljeni i njegova odbrana moraju da dokazuju da pravosnažna presuda obuhvata sve one elemente za šta je optužen u drugom, koji se vodi pred sudom druge države - kaže Bobot. - To ne znači da će u Srbiji biti obustavljen proces. Sve je stvar procene suda. Moram da kažem da nije logično da se vode dva postupka za isto delo. Postoji ugovor između Srbije i Crne Gore koji predviđa spajanje predmeta. Treba videti za koja dela je tačno optužen i da li se ona poklapaju u oba postupka.
Advokat Nebojša Milosavljević objašnjava da u slučaju da sporazum bude prihvaćen u Višem državnom tužilaštvu Crne Gore, naš sud to ne sprečava da nastavi proces protiv tog okrivljenog u okviru svojih ovlašćenja.
- Treba sačekati i videti da li će on biti napravljen i kakva će presuda biti - ističe Milosavljević. - Ako sporazumom dobije zatvor, to će pomoći na neki način i našem sudu u odlučivanju. U svakom slučaju, ako i bude napravljen, naš tužilac će imati mogućnost, da preko međunarodne pravne pomoći traži da mu se omogući uvid u spise, ali i da sasluša okrivljenog. Okrivljeni može i da predloži sporazum o priznanju krivice i našem tužilaštvu.