Roditelji u panici: Policija traga za detetom zbog nove internet igre
"Oni nemaju predstavu"
Sve više mladih u Srbiji opsednuto je novom internet igrom "Izazov 48 sati", u kojem je zadatak da dete pobegne od kuće na najmanje dva dana dok ga očajni roditelji traže. Cilj ovog izazova, koj ise prenosi preko društvenih mreža, pre svega Fejsbuka jeste da se što duže izdržu i bekstvu i da se izazove što veća pažnja medija i policije.
Jedan od tvoraca "Plavog kita" rekao devojčici DA SKOČI POD VOZ
Kada ispune zadatak klinci se vraćaju kući, a roditelji, srećni što im je dete živo, prelaze preko svega.
Uvoz iz EU
Prema saznanjima, ova internet igra je, kao i većina drugih, stigla iz Zapadne Evrope, a bila je popularna i pre nekoliko godina, samo se tada zvala "Izazov 72 sata".
- Sve više tinejdžera u Srbiji opsednuto je ovom igrom, samo se o tome malo priča, jer roditelji obično prećutkuju da im je dete bežalo od kuće. Počinje tako što klinci dobiju zadatak preko Fejsbuka da pobegnu od kuće na 48 sati, a pobednik je onaj ko izdrži i duže od toga. Ako usto privuče pažnju medija ili policija počne da ga traži - još bolje. Većina se uplaši, pa se vrati kući pre nego što roditelji pozovu policiju. Međutim, neku su prešli granicu, pa je bilo slučajeva i da ih policija traži po nekoliko dana, a oni se jednostavno vrate kući kao da ništa nije bilo. Svojima kažu da imaju ljubavne probleme, a oni policiju zamole da zaborave na neprijatnosti i tako se cela stvar zataška.
Dečiji prisholog Branka Tišma napominje da je ova igra uzela maha još 2015. godine, a onda je neko vreme ispala iz mode. Deca se, smatra, upuštaju u ovakve izazove kako ih drugari ne bi nazivali kukakvicama.
- Oni su u tim godinama kada im je zanimljivo da se čikaju, provociraju. Zato deca pristaju na ovaj izazov, kako bi drugovima pokazali da se ne plaše. Oni moraju da prate svoje dete i da reaguju na svaku promenu u ponašanju, a posebno je opasno, ako ona noću i krišom u svojoj sobi sede do kasnih sati - kaže Tišma.
Ona ističe da ovu opasnu situaciju dodatno pogoršava to što deca ni pod kakvim pritiscima neće izdati druga koji je pobegao od kuće.
- Deo izazova je i da drugovi i drugarice begunca ni po koju cenu ne otkrivaju zašto je pobegao ni gde se nalazi. Ta deca ne shvataju koliko je to opasno.
Željni zabave
Dragana Ćorić iz udruženja "Roditelj" smatra da je roditeljima problem da spreče da im deca padnu pod uticaj ovakvih izazova.
- Oni nemaju predstavu o tome sa kakvim im se opasnostima deca susreću na internetu, jer nisu ni blizu informatički pismeni koliko njihovi naslednici. Deca to koriste i iz želje da se zabave upadaju u razne opasnosti. Tipičan primer su ova igra "Izazov 48 sati" ili "Plavi kit" u kojoj se deca seku žiletima - objašnjava Ćorić.
Ovo je i njegov slučaj?
Postoje indicije, kako navodi Informer, da je mladić iz Kaluđerice Lazar Ristevski (19) prošle nedelje pobegao od kuće upravo pod uticajem igre "Izazov 48 sati". On je sate provodio na internetu, a onda je nestao. Vratio se kući nakon pet dana kao da ništa nije bilo.