Родитељи у паници: Полиција трага за дететом због нове интернет игре
"Они немају представу"
Све више младих у Србији опседнуто је новом интернет игром "Изазов 48 сати", у којем је задатак да дете побегне од куће на најмање два дана док га очајни родитељи траже. Циљ овог изазова, кој исе преноси преко друштвених мрежа, пре свега Фејсбука јесте да се што дуже издржу и бекству и да се изазове што већа пажња медија и полиције.
Један од твораца "Плавог кита" рекао девојчици ДА СКОЧИ ПОД ВОЗ
Када испуне задатак клинци се враћају кући, а родитељи, срећни што им је дете живо, прелазе преко свега.
Увоз из ЕУ
Према сазнањима, ова интернет игра је, као и већина других, стигла из Западне Европе, а била је популарна и пре неколико година, само се тада звала "Изазов 72 сата".
- Све више тинејџера у Србији опседнуто је овом игром, само се о томе мало прича, јер родитељи обично прећуткују да им је дете бежало од куће. Почиње тако што клинци добију задатак преко Фејсбука да побегну од куће на 48 сати, а победник је онај ко издржи и дуже од тога. Ако усто привуче пажњу медија или полиција почне да га тражи - још боље. Већина се уплаши, па се врати кући пре него што родитељи позову полицију. Међутим, неку су прешли границу, па је било случајева и да их полиција тражи по неколико дана, а они се једноставно врате кући као да ништа није било. Својима кажу да имају љубавне проблеме, а они полицију замоле да забораве на непријатности и тако се цела ствар заташка.
Дечији присхолог Бранка Тишма напомиње да је ова игра узела маха још 2015. године, а онда је неко време испала из моде. Деца се, сматра, упуштају у овакве изазове како их другари не би називали кукаквицама.
- Они су у тим годинама када им је занимљиво да се чикају, провоцирају. Зато деца пристају на овај изазов, како би друговима показали да се не плаше. Они морају да прате своје дете и да реагују на сваку промену у понашању, а посебно је опасно, ако она ноћу и кришом у својој соби седе до касних сати - каже Тишма.
Она истиче да ову опасну ситуацију додатно погоршава то што деца ни под каквим притисцима неће издати друга који је побегао од куће.
- Део изазова је и да другови и другарице бегунца ни по коју цену не откривају зашто је побегао ни где се налази. Та деца не схватају колико је то опасно.
Жељни забаве
Драгана Ћорић из удружења "Родитељ" сматра да је родитељима проблем да спрече да им деца падну под утицај оваквих изазова.
- Они немају представу о томе са каквим им се опасностима деца сусрећу на интернету, јер нису ни близу информатички писмени колико њихови наследници. Деца то користе и из жеље да се забаве упадају у разне опасности. Типичан пример су ова игра "Изазов 48 сати" или "Плави кит" у којој се деца секу жилетима - објашњава Ћорић.
Ово је и његов случај?
Постоје индиције, како наводи Информер, да је младић из Калуђерице Лазар Ристевски (19) прошле недеље побегао од куће управо под утицајем игре "Изазов 48 сати". Он је сате проводио на интернету, а онда је нестао. Вратио се кући након пет дана као да ништа није било.