PET EVRA ZA ULAZAK U EU: Kako Srbija treba da reaguje na ovu odluku i zašto MORA BAŠ TAKO?
Kako Srbija treba da reaguje zbog najave uvođenja naplate od pet evra za ulazak građana koji nisu Šengen zoni?
Evropska komisija (EK) predložila je juče uvođenje naplate za ulazak u Evropsku uniju svih punoletnih lica koja dolaze iz zemalja koje ne pripadaju Šengenskom sporazumu. Ova "ulaznica" za EU plaćala bi se na samoj granici pet evra.
Cilj ove mere pravda se time da se jača bezbednost evropskih granica u okviru Sistema za informacije i odobravanje putovanja (EITAS). Ovakav režim bi po tvrdnji EK trebalo i da dodatno poboljša unutrašnju bezbednost cele EU.
EITAS sistem nalagaće popunjavanje dokumentacije o onome ko ulazi u EU, a jedna dozvola važiće pet godina.
Da li Srbija treba da uvede iste mere?
Zapitali smo se da li Srbija treba da uvede kontramere ka zemljama EU, sprovođenjem reciprociteta i uvede istu taksu za ulazak u našu zemlju.
-Može da bude opravdano sa naše strane, ako oni to urade, zašto ne bismo i mi, terorizam je globalna pretnja po bezbednost, nije rezervisana samo za zemlje Evropske unije - rekao je analitičar Dejan Vuk Stanković za naš portal.
Šamar drugim državama
- Sasvim jasno je da bi to loše uticalo na ekonomiju zemalja kao što su Grčka, Španija, Italija. Posebno Grčka, koja ima mnogo turista koji nisu građani Evropske unije i koja je u krizi - navodi analitičar Tomislav Kresović za Srbija Danas.
Kako se postiže kontrola ulaska u EU?
- Kontrola se ne postiže sa 5 evra. Ona se može utvrditi poboljšavanjem ukupunim biometrijskih i drugih podataka, specijalizacijom carinskih službi i pogranične policije i boljom saradnjom policijskih struktura unutar Evropske unije i šire - objašnjava Kresović.