Analiza pisma koje je Si Đingping poslao Vučiću: Šta znače reči predsednika Kine upućene našem predsedniku
Dobre vesti sa Dalekog istoka
Kineski predsednik pisao je svom srpskom kolegi Aleksandru Vučiću, zahvaljujući mu se na čestitkama povodom održavanja 19. nacionalnog kongresa Komunističke partije Kine na kojem je reizabran za generalnog sekretara Centralnog komiteta Komunističke partije Kine.
Si Đinping pisao Vučiću: Kinesko-srpski odnosi sve su bolji
Kongres Komunističke partije Kine je utoliko značajniji jer su misli, odnosno reči Si Đingpinga, postale sastavni deo statuta ove partije. Ova činjenica potvrđuje da je najmnogoljudnija zemlja na svetu dobila najmoćnijeg lidera nakon Mao Cedunga. Naredne decenije, o kojima je Đingping govorio u predstavljanju strategije razvoja svoje zemlje, daju mu priliku da obezbedi svoje mesto u istoriji, kao lideru možda buduće najmoćnije svetske sile.
Imajući u vidu naklonost i tradicionalno dobre odnose Srbije sa Kinom, pa čak i njegovu posetu Beogradu u junu prošle godine, pismo jednog od najmoćnijih ljudi na planeti upućeno baš na adresu predsednika Srbije nije nimalo beznačajno.
- Prijateljstvo između Kine i Srbije ima dugu tradiciju, dve države su važni i pouzdani strateški partneri. Poslednjih godina, intenziviraju se posete na visokom nivou, neprekidno se ojačava međusobno političko poverenje i aktivno se sprovode kulturne razmene i saradnja – reči su kineskog predsednika.
Ovde se ističe značaj i duga tradicija partnerstva između dve zemlje koju kineski predsednik, očigledno veoma ceni. Podseća se na posete Si Đingpinga Beogradu, ali i na posetu Aleksandra Vučića Kini, u maju ove godine.
Srbija - centar kineskih investicija
Razvoj političkog poverenja, koje se pominje u pismu, govori o sasvim novom nivou odnosa dve zemlje, daleko naprednijim od onih iz ranijeg perioda.
- Srbija posebno aktivno učestvuje i ima vodeću ulogu u izgradnji ''Pojas i put'' kao i u ''Saradnji 16+1'', postigla je bogate rezultate u uzajamno korisnoj saradnji, a praktična saradnja između dve strane donosi konkretnu dobrobit našim narodima – navodi Si Đingping.
Ovaj deo pisma možda je i najznačaniji za našu zemlju. Upravo ovde se podseća na ekonomsku saradnju koja će doprineti razvoju Srbije. Naša zemlja prema ovom projektu postaje značajna tranzitna zona u okviru budućeg prodora kineskog kapitala u zemlje EU. Srbija će biti centar infrastrukturnih projekata od najvećeg mogućeg značaja. Ovde će, prema planovima koji se već uveliko realizuju, prolaziti značajna mreža saobraćajnih i železničkih puteva.
Predsednik Vučić za agenciju Sinhua: Kineski "POJAS I PUT" učiniće svet mnogo bogatijim
Naime, u okviru saradnje sa Kinom, završen je most Zemun-Borča, uspostavljena direktna avio-linija Beograd-Peking, ukinute su vize građanima Kine i počeli su radovi na izgradnji Koridora 11 i pripremi projekta za rekonstrukciju pruge Beograd-Budimpešta.
- Kinesko-srpski odnosi su u odličnom trendu razvoja i time komunikacija između dve vladajuće partije ima važnu i vodeću ulogu u produbljivanju razumevanja, poverenja i u podsticanju bilateralne saradnje u svim oblastima – ističe predsednik Kine.
Podrška predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću
Si Đingping nesumjivo ističe značaj vladajućih partija u dve zemlje i doprinos vodećih političkih organizacija, smatrajući ih ključnim faktorima u razvoju odnosa Srbije i Kine.
U nastavku svog pisma, predsednik Kine, potvrđuje svoju ličnu naklonost predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i vladajućim strukturama u našoj zemlji.
- Ja pridajem veliku pažnju razvoju Sveobuhvatnog strateškog partnerstva između Kine i Srbije i želim da sa Vama ulažem zajedničke napore tako da dve vladajuće partije imaju što veću političku i društvenu vodeću ulogu, jačaju razmenu iskustva o upravljanju države, kako bi doprinele razvoju odnosa naših dveju zemalja i izgradnji zajedničke budućnosti čovečanstva – naveo je u svom pismu kineski predsednik Si Đinping.
Istaknut je značaj razmene iskustva i dalje saradnje rukovodstva dve zemlje, ali i sveobuhvatna. Opšta dobrobit, ne samo srpskog i kineskog naroda, već čitavog sveta.
Može se zaključiti da se naša zemlja, iako teritorijalno mala, ipak polako vraća na svetsku pozornicu kao faktor koji spaja civilizacije i doprinosti saradnji koja će rezultirati boljom zajedničkom budućnosti naroda Evrope i Kine.