ŠTA STOJI IZA PROTERIVANJA SRPSKOG AMBASADORA? Jedan čovek se krije iza svega - potez očajnika
Sva je prilika da je proterivanje ambasadora Srbije Vladimira Božovića iz Crne Gore, zbog izjave o Podgoričkoj skupštini, smišljeno kao "vruć krompir" odlazeće za novu vlast, ne bi li se bavila smirivanjem tenzija u već poljuljanim odnosima Beograda i Podgorice.
To je, po svemu sudeći, pozadina očajničkog poteza DPS-a Mila Đukanovća, o čemu svedoči i diplomatska praksa koja propisuje da se za proterivanjem ambasadora poseže kao za krajnjom merom, kada sukob između dve zemlje eskalira. A to sada nije slučaj.
STAV EVROPSKE KOMISIJE NEPROMENJEN: Varheljijeva poruka jasna kao dan, sada je red na Podgoricu da povuče odluku
MAĐARI STALI NA STRANU SRBIJE: Crna Gora da povuče odluku o proterivanju ambasadora Srbije
DA LI ĆE CRNA GORA POVUĆI ODLUKU O PROTERIVANJU AMBASADORA? Odluku će doneti NOVA VLADA
Božović je proglašen “personom non grata” nakon što je izjavio da je Podgorička skupština (krajem novembra 1918), kojom je Crna Gora izgubila suverenitet i prisajedinjena Kraljevini Srbiji, a kralj Nikola Petrović Njegoš detronizovan, “oslobođenje” i “slobodna volja” crnogorskog naroda.
Skupština Crne Gore je 29. novembra 2018. poništila odluke Podgoričke skupštine, a tamošnje Ministarstvo spoljnih poslova je ocenilo da je Božović svojom izjavom “unizio najviše zakonodavno i predstavničko telo i zemlju koja mu je ukazala diplomatsko gostoprimstvo”.
Odgovor Srbije i reakcija EU
Ni Srbije nije bila bez odgovora, istog dana je odgovorila recipročnom merom, proglasivši ambasadora Crne Gore u Beogradu Tarzana Miloševića "personom non grata", ali je nakon hitnog sastanka predsednika Aleksandra Vučića sa premijerkom Anom Brnabić i ministrom spoljnih poslova Nikolom Selakovićem, tu odluku povukla.
Ovakav razvoj događaja između Beograda i Podgorice, nije ostao nezapažen ni u Evropskoj uniji ka kojoj obe zemlje teže. Prvo je Evropska komisija ukazala da su “dobrosusedski odnosi ključni za napredovanje na evropskom putu“, a onda se oglasio i evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji, pozdravio odluku Vlade da povuče odluku o proterivanju ambasadora Crne Gore, i pozvao je Vladu Crne Gore da učini isto.
- Pozdravljam odluku Vlade Srbije da povuče proterivanje crnogorskog ambasadora. Pozivam Crnu Goru da učini isto. Poštovanje dobrosusedskih odnosa i regionalna saradnja su kamen temeljac proširenja EU i procesa stabilizacije i pridruživanja - napisao je Varhelji na Tviteru.
Ipak, Ministarstvo spoljnih poslova Crne Gore je i pored toga danas saopštilo da neće povući svoju odluku.
I crnogorski MSP, kao i evropski komesar Oliver Varhelji, pozdravljaju odluku Vlade Republike Srbije da odustane od proterivanja ambasadora Crne Gore u Srbiji, jer za to nije ni bilo razloga - saopštio je MSP Crne Gore.
Pogoršani odnosi
Nije proterivanje ambasadora jedino breme Beograda i Podgorice, odnosi su pogoršani nedavnim pokušajima da se SPC oduzme imovina i litijama koje su usledile kao reakcija nezadovoljnih građana.
Rezultiralo je odlaskom DPS-a u opoziciju nakon izbora, a vlast u Podgorici optuživala je Srbiju da se mešala u unutrašnja dešavanja. U tom svetlu došla je odluka o proterivanju Božovića, a spoljno politički komentator Boško Jakšić ju je nazvao "prenaglašenom i osvetničkom".
- Ta odluka o proterivanju, koju je donela odlazeća crnogorska vlast deluje mi prenagljeno i osvetnički. Zašto? Da bi se novoj vladi ubacio neki vruć krompir i da bi se odmah od starta suočila sa pogoršanjem situacije, imajući u vidu koliko su osetljivi odnosi između Srbije i Crne Gore. Zato i nazivam ovu odluku osvetničkom - kaže Jakšić.
On je ukazao i da ovakve vrste izjava nisu za proterivanje diplomata, odnosno da se ta mera "koristi u mnogo ozbiljnijim konfliktnim situacijama", ali i da ambasador i njegovo ministarstvo treba da znaju da su takve ocene o Podgoričkoj skupštini "iritantne" i za sadašnju vlast u Podgorici, "ali su iritantne i uvek jer je crnogorsko društvo podeljeno".
"Epizoda koja će proći"
On, međutim, dodaje da "ne veruje da će ovo biti uvod u nove konflikte".
- Ovo je epizoda koja će proći, očekuje se da će Krivokapićeva nova vlada ukinuti odluku, ali sve takve situacije ostavljaju tragove i štete i Crnoj Gori i Srbiji, na njihovom putu ka EU - ukazuje Jakšić.
Direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov kaže da će vreme pokazati da li se iza poteza krije namera da se stavi još jedan novi teret budućoj Vladi.
- Ovo je komad gde ima puno zapleta i likova, a ne znamo šta će se desiti sve do samog kraja. Ovo kako se formira Vlada u Crnoj Gori nisam video ni u jednoj zemlji, zato verujem da će i dalje biti iznenađenja. Božović je uradio nešto neprimereno, mogao je pretpostaviti da će izazvati reakciju jednog dela Crne Gore. Pitanje je da li se proterivanje moglo izbeći, a mislim da će komplikacija biti i kada se formira Vlada - smatra Popov.
Diplomatska praksa nalaže da se prethodno iscrpe sva sredstva, na šta je ukazao i bivši ministar spoljnih poslova Crne Gore Branko Lukovac. On je ocenio da se Božovićevo proterivanje moglo izbeći, ali i da se radi o mešanju u unutrašnje stvari Podgorice.