ШТА СТОЈИ ИЗА ПРОТЕРИВАЊА СРПСКОГ АМБАСАДОРА? Један човек се крије иза свега - потез очајника
Сва је прилика да је протеривање амбасадора Србије Владимира Божовића из Црне Горе, због изјаве о Подгоричкој скупштини, смишљено као "врућ кромпир" одлазеће за нову власт, не би ли се бавила смиривањем тензија у већ пољуљаним односима Београда и Подгорице.
То је, по свему судећи, позадина очајничког потеза ДПС-а Мила Ђукановћа, о чему сведочи и дипломатска пракса која прописује да се за протеривањем амбасадора посеже као за крајњом мером, када сукоб између две земље ескалира. А то сада није случај.
СТАВ ЕВРОПСКЕ КОМИСИЈЕ НЕПРОМЕЊЕН: Вархељијева порука јасна као дан, сада је ред на Подгорицу да повуче одлуку
МАЂАРИ СТАЛИ НА СТРАНУ СРБИЈЕ: Црна Гора да повуче одлуку о протеривању амбасадора Србије
ДА ЛИ ЋЕ ЦРНА ГОРА ПОВУЋИ ОДЛУКУ О ПРОТЕРИВАЊУ АМБАСАДОРА? Одлуку ће донети НОВА ВЛАДА
Божовић је проглашен “персоном нон грата” након што је изјавио да је Подгоричка скупштина (крајем новембра 1918), којом је Црна Гора изгубила суверенитет и присаједињена Краљевини Србији, а краљ Никола Петровић Његош детронизован, “ослобођење” и “слободна воља” црногорског народа.
Скупштина Црне Горе је 29. новембра 2018. поништила одлуке Подгоричке скупштине, а тамошње Министарство спољних послова је оценило да је Божовић својом изјавом “унизио највише законодавно и представничко тело и земљу која му је указала дипломатско гостопримство”.
Одговор Србије и реакција ЕУ
Ни Србије није била без одговора, истог дана је одговорила реципрочном мером, прогласивши амбасадора Црне Горе у Београду Тарзана Милошевића "персоном нон грата", али је након хитног састанка председника Александра Вучића са премијерком Аном Брнабић и министром спољних послова Николом Селаковићем, ту одлуку повукла.
Овакав развој догађаја између Београда и Подгорице, није остао незапажен ни у Европској унији ка којој обе земље теже. Прво је Европска комисија указала да су “добросуседски односи кључни за напредовање на европском путу“, а онда се огласио и европски комесар за проширење Оливер Вархељи, поздравио одлуку Владе да повуче одлуку о протеривању амбасадора Црне Горе, и позвао је Владу Црне Горе да учини исто.
- Поздрављам одлуку Владе Србије да повуче протеривање црногорског амбасадора. Позивам Црну Гору да учини исто. Поштовање добросуседских односа и регионална сарадња су камен темељац проширења ЕУ и процеса стабилизације и придруживања - написао је Вархељи на Твитеру.
Ипак, Министарство спољних послова Црне Горе је и поред тога данас саопштило да неће повући своју одлуку.
И црногорски МСП, као и европски комесар Оливер Вархељи, поздрављају одлуку Владе Републике Србије да одустане од протеривања амбасадора Црне Горе у Србији, јер за то није ни било разлога - саопштио је МСП Црне Горе.
Погоршани односи
Није протеривање амбасадора једино бреме Београда и Подгорице, односи су погоршани недавним покушајима да се СПЦ одузме имовина и литијама које су уследиле као реакција незадовољних грађана.
Резултирало је одласком ДПС-а у опозицију након избора, а власт у Подгорици оптуживала је Србију да се мешала у унутрашња дешавања. У том светлу дошла је одлука о протеривању Божовића, а спољно политички коментатор Бошко Јакшић ју је назвао "пренаглашеном и осветничком".
- Та одлука о протеривању, коју је донела одлазећа црногорска власт делује ми пренагљено и осветнички. Зашто? Да би се новој влади убацио неки врућ кромпир и да би се одмах од старта суочила са погоршањем ситуације, имајући у виду колико су осетљиви односи између Србије и Црне Горе. Зато и називам ову одлуку осветничком - каже Јакшић.
Он је указао и да овакве врсте изјава нису за протеривање дипломата, односно да се та мера "користи у много озбиљнијим конфликтним ситуацијама", али и да амбасадор и његово министарство треба да знају да су такве оцене о Подгоричкој скупштини "иритантне" и за садашњу власт у Подгорици, "али су иритантне и увек јер је црногорско друштво подељено".
"Епизода која ће проћи"
Он, међутим, додаје да "не верује да ће ово бити увод у нове конфликте".
- Ово је епизода која ће проћи, очекује се да ће Кривокапићева нова влада укинути одлуку, али све такве ситуације остављају трагове и штете и Црној Гори и Србији, на њиховом путу ка ЕУ - указује Јакшић.
Директор Центра за регионализам Александар Попов каже да ће време показати да ли се иза потеза крије намера да се стави још један нови терет будућој Влади.
- Ово је комад где има пуно заплета и ликова, а не знамо шта ће се десити све до самог краја. Ово како се формира Влада у Црној Гори нисам видео ни у једној земљи, зато верујем да ће и даље бити изненађења. Божовић је урадио нешто непримерено, могао је претпоставити да ће изазвати реакцију једног дела Црне Горе. Питање је да ли се протеривање могло избећи, а мислим да ће компликација бити и када се формира Влада - сматра Попов.
Дипломатска пракса налаже да се претходно исцрпе сва средства, на шта је указао и бивши министар спољних послова Црне Горе Бранко Луковац. Он је оценио да се Божовићево протеривање могло избећи, али и да се ради о мешању у унутрашње ствари Подгорице.