Svi optuženi za PALJENJE AMERIČKE AMBASADE PRAVOSNAŽNO OSLOBOĐENI! (VIDEO)
Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno je oslobodio sedmoricu optuženih da su sa NN licima, posle mitinga "Kosovo je Srbija" 2008. godine u Beogradu, kamenjem gađali američku ambasadu, u kojoj je potom izbio požar, a jedan mladić izgoreo.
Ovom odlukom, koja je danas objavljena na sajtu suda, preinačena je prvostepena presuda Višeg suda u Beogradu kojom su četvorica optuženih - Dejan Vučković, Dragan Marinkov, Marko Novitović i Milan Tomas bili osuđeni na uslovne kazne zatvora od po pet i šest meseci, sa rokom provere od dve godine.
UOČI PUTINOVOG DOLASKA Cela Rusija bruji o ovoj izjavi predsednika Vučića
Preostaloj trojici optuženih, Đorđu Tominu, Nikoli Kosanoviću i Filipu Backoviću, potvrđena je prvostepena oslobađajuća prvostepena presuda iz novembra 2017. godine.
Svi su oslobođeni optužbe za krivično delo "teško delo protiv opšte sigurnosti", jer tužilaštvo nije dokazalo tvrdnje iz optužnice.
Oni su bili optuženi da su pojedinačno gađali kamenicama ambasadu SAD sa više NN lica i razbili prozore na zgradi u koju su posle ubačene baklje, usled čega je došlo do požara u kom je stradao Zoran Vujović, koji je tom prilikom upao u zgradu Ambasade.
U obrazloženju odluke Apelacionog suda se navodi da se u radnjama okrivljenih koje su opisane u optužnici, "ne može se utvrditi postojanje uzročne veze vezano za izazivanje opasnosti za život i telo ljudi ili imovinu većeg obima, kao ni nastupanje teže posledice u vidu smrti jednog lica".
- S obzirom na to da Tužilaštvo u vezi sa napred navedenim nije ponudilo dokaze, to se ne može prihvatiti stav da bacanje kamenica na zgradu Ambasade može da izazove požar - decidan je Apelacioni sud.
Taj sud podseća da se okrivljenima stavlja na teret da su svaki ponaosob bacali kamenice, maloletni A. A, šipkom lupao po prozoru ambasade, dok su ostali saizvršioci - druga NN lica različitim predmetima - kamenicama, letvama i drugim gađali zgradu Ambasade.
- Dakle, dispozitivom optužnog akta okrivljenima nije stavljeno na teret da su bacali upaljene baklje na ambasadu, već da su to radila druga NN lica. Pritom, tužilaštvo nije pružilo dokaze o tome da su okrivljeni kritičnom prilikom postupali po prethodnom dogovoru kao saizvršioci, te da su zajedničkim radnjama sa mal. A. A. i drugim NN saizvršiocima izvršili ovo krivično delo, već naprotiv, stavljeno im je na teret da je svaki od okrivljenih, ponaosob, bacao kamenice - napomenuo je Apelacioni sud.
Šteta na ambasadi SAD, prema službenoj noti te ambasade, iznosi ukupno oko 900.000 dolara, ali ona nije tražila odštetu.
Što se tiče policijske odgovornosti za propuste u obezbeđenju tokom i posle mitinga "Kosovo je Srbija", Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je u maju 2017. godine optužnicu protiv pet policijskih službenika koje tereti za krivična dela "teško delo protiv opšte sigurnosti" i "zloupotreba službenog položaja".