MIŠĆEVIĆ O NASTANKU PREGOVORA: Očekujem otvaranje poglavlja 7
Šefica pregovaračkog tima Srbije sa Evropskom unijom istakla je pozitivnu ocenu Evropske komisije o napretku u oblasti zaštite intelektualne svojine
Šefica pregovaračkog tima Srbije sa EU Tanja Miščević izrazila je danas očekivanje da će pregovori o poglavlju 7, koje se bavi zaštitom intelektualne svojine, biti otvoreni uskoro i smatra da neće biti većih problema u pregovorima sa Briselom.
Miščević je, na okruglom stolu o zaštiti intelektualne svojine i pregovaračkoj platformi za poglavlje 7 u organizaciji Američke privredne komore (AmCham) u Srbiji, navela da je Beograd imao dva vrlo uspešna skrininga, kao i da je izveštaj Evropske komisije pokazao da je napredak konstantan.
Ipak, Srbija, kako je istakla, kasni sa nekim zakonima, a akcenat bi, prema izveštaju Komisije, trebalo da bude stavljen na koordinaciju u sprovođenju svega onoga što je dobro napisano, odnosno dobro harmonizovano sa pravom Evropske unije.
Prema njenoj oceni, akcenat mora da bude stavljen i na inspekciju koja služi da konstatuje pirateriju, nakon čega bi trebalo da reaguje tužilaštvo, čime se kroz sudsku presudu dokazuje da je pravo intelektualne svojine zastićeno.
- To je put kojim treba da idemo - istakla je Miščević, dodajući da nema lakih rešenja i da je poenta pregovora pokazati rezultate u Srbiji.
MIŠČEVIĆ: Izvesno poglavlje 5, verovatno još i 25 i 26
Ona je naglasila da je obaveza koju je Srbija prihvatila Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju Evropskoj uniji ta da se do septembra 2018. godine uskladimo sa standardima EU u ovoj oblasti.
U usklađivanju sa propisima EU, postoje, kako kaže, tri faze, a to su pisanje evropskih zakona, njihovo sprovođenje i primena, koja se, kako navodi, razlikuje od implementacije i gde bi na scenu trebalo da stupe inspekcijske službe.
SRBIJA USKORO OTVARA POGLAVLJE 5: Evo kakvu će korist Srbija imati od toga!
Zamenik direktora AmCham-a Amalija Pavić je istakla da Američka komora još od 2004. godine, zajedno sa predstavnicima Vlade Srbije, radi na unapređenju regulatornog okvira za zaštitu prava intelektualne svojine, i njegovom doslednom sprovođenju od strane različitih državnih organa.
Okruglom stolu su prisustvovali predstavnici Zavoda za intelektualnu svojinu, Tržišne inspekcije - Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, Posebnog tužilaštva za visoko-tehnološki kriminal, Poreske uprave, Uprave carina i Ministarstva unutrašnjih poslova koji su govorili o napretku u sprečavanju piraterije i krivotvorenja na internetu, paralelnom uvozu, radu inspekcijskih službi, te procesiranju krivičnih dela u oblasti zaštite intelektualne svojine.
Mihajlović: Ocene EK za poglavlje 14 dokaz da Srbija ide ka članstvu u EU
Učesnici okruglog stola zaključili su da je u proteklih deset godina došlo do napretka u pogledu zaštite intelektualne svojine, a od rezultata su istakli smanjenje obima softverske piraterije sa 80 procenata na 67 procenata, usvajanje i primenu Zakona o posebnim ovlašćenjima radi zaštite prava intelektualne svojine, specijalizaciju istražnih organa i sudova radi efikasnije zaštite.