МИШЋЕВИЋ О НАСТАНКУ ПРЕГОВОРА: Очекујем отварање поглавља 7
Шефица преговарачког тима Србије са Европском унијом истакла је позитивну оцену Европске комисије о напретку у области заштите интелектуалне својине
Шефица преговарачког тима Србије са ЕУ Тања Мишчевић изразила је данас очекивање да ће преговори о поглављу 7, које се бави заштитом интелектуалне својине, бити отворени ускоро и сматра да неће бити већих проблема у преговорима са Бриселом.
Мишчевић је, на округлом столу о заштити интелектуалне својине и преговарачкој платформи за поглавље 7 у организацији Америчке привредне коморе (AmCham) у Србији, навела да је Београд имао два врло успешна скрининга, као и да је извештај Европске комисије показао да је напредак константан.
Ипак, Србија, како је истакла, касни са неким законима, а акценат би, према извештају Комисије, требало да буде стављен на координацију у спровођењу свега онога што је добро написано, односно добро хармонизовано са правом Европске уније.
Према њеној оцени, акценат мора да буде стављен и на инспекцију која служи да констатује пиратерију, након чега би требало да реагује тужилаштво, чиме се кроз судску пресуду доказује да је право интелектуалне својине застићено.
- То је пут којим треба да идемо - истакла је Мишчевић, додајући да нема лаких решења и да је поента преговора показати резултате у Србији.
МИШЧЕВИЋ: Извесно поглавље 5, вероватно још и 25 и 26
Она је нагласила да је обавеза коју је Србија прихватила Споразумом о стабилизацији и придруживању Европској унији та да се до септембра 2018. године ускладимо са стандардима ЕУ у овој области.
У усклађивању са прописима ЕУ, постоје, како каже, три фазе, а то су писање европских закона, њихово спровођење и примена, која се, како наводи, разликује од имплементације и где би на сцену требало да ступе инспекцијске службе.
СРБИЈА УСКОРО ОТВАРА ПОГЛАВЉЕ 5: Ево какву ће корист Србија имати од тога!
Заменик директора AmCham-a Амалија Павић је истакла да Америчка комора још од 2004. године, заједно са представницима Владе Србије, ради на унапређењу регулаторног оквира за заштиту права интелектуалне својине, и његовом доследном спровођењу од стране различитих државних органа.
Округлом столу су присуствовали представници Завода за интелектуалну својину, Тржишне инспекције - Министарства трговине, туризма и телекомуникација, Посебног тужилаштва за високо-технолошки криминал, Пореске управе, Управе царина и Министарства унутрашњих послова који су говорили о напретку у спречавању пиратерије и кривотворења на интернету, паралелном увозу, раду инспекцијских служби, те процесирању кривичних дела у области заштите интелектуалне својине.
Михајловић: Оцене ЕК за поглавље 14 доказ да Србија иде ка чланству у ЕУ
Учесници округлог стола закључили су да је у протеклих десет година дошло до напретка у погледу заштите интелектуалне својине, а од резултата су истакли смањење обима софтверске пиратерије са 80 процената на 67 процената, усвајање и примену Закона о посебним овлашћењима ради заштите права интелектуалне својине, специјализацију истражних органа и судова ради ефикасније заштите.