Vučić i Šolc za budućnost: Novi impuls srpsko-nemačkih odnosa - Srbija na ekonomskom i političkom dobitku!
Ako imamo dobre odnose sa Nemačkom, možemo da rešavamo povoljnije po nas one probleme koji su pod osmatračnicom međunarodnih faktora.
Srpsko-nemački odnosi dobili su novi impuls nakon razgovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kancelara Nemačke Olafa Šolca u utorak u Frajbergu. Kada je u fokusu podizanje saradnje na nivo strateške, onda Srbija može računati da će, osim ekonomske dobiti, imati i političku korist, jer je reč o najjačoj ekonomiji u Evropi, ali i politički najuticajnijem igraču u EU, ocenjuju sagovornici Kurira.
Litijum i poverenje
Milovan Božinović, koji je bio ambasador u Nemačkoj, kaže za Kurir da je svaki susret s nemačkim kancelarom politički događaj prvog reda, a sadržaj ove Vučićeve posete najavljuje da Srbija ostaje trajno upućena na saradnju sa ovom državom.
- Govori se o krizi, ali Nemačka ostaje jaka evropska država, najjača ekonomija u Evropi i dobro je da ima sve više nekih konkretnih oblika saradnje, gde se napreduje u njihovom sadržajnom definisanju. U utorak je to bio tematski sastanak posvećen litijumu, koji je kod nas kontroverzna politička tema. Međutim, u saradnji s Nemačkom verovatno je lakše doći do nekog suda o tome šta nam je raditi, jer oni imaju svoju naučnu bazu koja sigurno može na visoko kvalitetnom nivou da uradi to. Šolc je bio vrlo otvoren i rekao da su oni zainteresovani za litijum, ali tu tek počinje ta saradnja. Ono što sa Nemačkom dobijamo jeste najviši naučni nivo ekspertize i dobijamo saradnju s jednom državom u kojoj je ekološka problematika visoko na rang listi političkih tema - ocenjuje Božinović.
Nemačka može da lupi šakom o sto
Naši sagovornici očekuju da će politički uticaj Nemačke prevagnuti i kada je reč o postizanju konsenzusa zemalja članica o otvaranju klastera 3 u pristupnim pregovorima sa Srbijom.
- Postoje razne države ili državice koje su spremne da ucenjuju. Naravno da je moć Nemačke još uvek dovoljno velika da može da lupi šakom o sto i da kaže "Hajde sad ćutite malo, ima i drugih koji se oko toga pitaju". Nemački kancelar je rekao da će podržati i zato očekujem da će Nemačka to i uraditi i da će biti odobreno otvaranje klastera 3 - smatra Božinović.
Značajan napredak u srpsko-nemačkoj saradnji mogao bi da se vidi već u petak, kada zemlje EU ponovo odlučuju o otvaranju klastera 3.
- Na političkom nivou saradnja je neophodna kako bi Nemačka doprinela razvoju evropskih integracija Srbije. Nemačka može u tom aspektu da izvrši pritisak na pojedine države unutar u EU koje smatraju da Srbija nije ispunila neophodne uslove za otvaranje klastera 3. Ukoliko Nemačka pozitivno oceni Srbiju u ovim oblastima to može biti dobar signal na evropskom putu i otvara mogućnost korišćenja dodatnih fondova EU - ocenjuje Perišić.
Težište ove Vučićeve posete svakako je bilo jačanje ekonomske saradnje, ali i u političkom smislu Srbija je uknjižila veliki dobitak koji se, prema rečima Božinovića, najviše ogleda u tome da ćemo, ukoliko su nam odnosi sa Nemačkom dobri, povoljnije po nas rešavati one probleme koji su pod osmatračnicom međunarodnih faktora.
Velike šanse
- Naravno to ne znači da će Nemačka sad suštinski izmeniti svoj pogled na probleme koji nas tište. Tu će sve manje-više ostati po starom, ali nije svejedno kako će se svaki od tih problema, na primer odnosi sa Prištinom, ubuduće rešavati. Kada je reč o odluci o napredovanju Srbije na putu ka EU, uticaj Nemačke nesumnjivo postoji. Svako ko je mogao da računa na podršku Nemačke, po pravilu je dobro prolazio - naglašava bivši ambasador u Nemačkoj.
I Nikola Perišić iz Centra za društvena istraživanja objašnjava za Kurir zašto je saradnja Srbije i Nemačke veoma važna.
- Pre svega na ekonomskom nivou, jer Nemačka spada u jednu od najrazvijenijih ekonomija Evrope i medusobna finansijska ulaganja i trgovina mogu da koriste Srbiji. Takođe, sigurno da je jedna od tema u Frajburgu bila i stanje na KiM, gde se represija nad srpskim stanovništvem i kršenje svih elemenata ljudskih prava može nastaviti u narednim mesecima, tačnije do održavanje parlamentarnih izbora u februaru. Uz to, bilo je određenih problema u saradnji sa Šolcovom administracijom u prethodnom periodu tako da je dobro što je i to prevaziđeno kroz dva susreta koja su u kratkom vremenu imali Vučić i Šolc. Postoje velike šanse da socijaldemokrate ostanu deo vladajuće većine kao manjinski partner posle parlamentarnih izbora u Nemačkoj, tako da je jasno da se već sada postavljaju temelji međusobne saradnje za naredni period - zaključuje Perišić.
Srbija Danas/Kurir/I.K.