ANALITIČARI SAGLASNI: Opozicioni kandidati pomažu Vučiću u UBEDLJIVOJ DOMINACIJI na izborima
Kandidature formalno mogu da se predaju sve do 12. marta u ponoć
Predsednički izbori 2. aprila opredeliće ko će u narednih pet godina biti šef srpske države, a sudeći prema dosadašnjim najavama, u trku sigurno ulazi dvocifren broj kandidata, dok je spisak već prvog dana nakon što su raspisani izbori proširen za dva imena.
Pored kandidata Srpske napredne stranke, premijera Srbije Aleksandra Vučića, kandidature je najavilo skoro 20 opozicionih kandidata. Upravo iz tog razloga za portal SrbijaDanas.com analitičari Branko Radun i Dejan Vuk Stanković, objasnili su na koji način veliki broj kandidata opozicije može da utiče na ishod izbora, kao i pobedu Aleksandra Vučića već u prvom krugu.
Evo ko je sve najavio kandidaturu za predsednika Srbije
Branko Radun smatra da će i pored tolikog broja kandidata ipak biti nekog ko će preći 10% posto glasova birača, ali da to, ipak, ni na koji način neće ugoziti kandidata vlasti.
- To što će neko od opozicije dobiti 10 posto glasova ne znači mnogo, jer će to biti 4 do 5 puta manje od procenta koji će osvojiti Vučić. Velika fragmentacija opozicije biće samo razlog više za ubedljivu dominaciju Vučića. Isto tako opozicija ugrožava eventualno Vuka Jeremića i Sašu Jankovića, tako da najviše dobiti može da ima možda Vojislav Šešelj - objašnjava Radun.
Opozicija se bori sama sa sobom
Dejan Vuk Stanković saglasan je sa Radunom u tome da veći broj opozicionih kandidata znači i neku vrstu borbe između njih za manje-više isto ili slično biračko telo što im samo po sebi umanjuje šanse da dođu do takvog rezultata koji bi omogućio ulazak u drugi krug.
- Veliko je pitanje da li veći broj kandidata podiže izlaznost, ili sa druge strane taj broj nudi jednu negativnu poruku opozicionim biračima da opozicija ne može da se ujedini oko jednog kandidata što je za njene izglede u trci sa vlašću jedina racionalna opcija. Veliki broj kandidata opozicije može da znači razočarenje za birače koji će, možda, odabrati da na dan izbora ostanu kod kuće i povećaju šanse kandidata vlasti već u prvom krugu - smatra Stanković.
On je uveren da će ovakva trenutna situacija doprineti razočarenju biračkog tela opozicije.
- Pored toga što će imati borbu sa kandidatom vlasti, opozicija će morati da se bori i među sobom. Vodiće polemiku zašto treba odabrati Jeremića, a ne Jankovića, Radulovića ili Čanka. Svako od njih će morati da kritikuje vlast, ali i da istovremeno pokaže građanstvu da je on bolja alternativa od drugog predstavnika opozicije - zaključuje Stanković.
Svi kandidati (ne)će skupiti 10.000 potpisa?!
Analitičari su saglasni i u tome da je veliko pitanje da li će svi koji su do sad najavili kandidaturu uspeti uopšte i da je ostvare, ako se uzme u obzir da veliki broj njih nema čak ni svoju stranku ili pokret. Radun smatra da je jedan od potencijalnih kandidata Luka Maksimović, poznatiji kao Beli Preletačević samo još jedan vid "političke satire" Srbije, ali da je veoma neizvesno da će sakupiti dovoljan broj potpisa.