Ko je Zdravko Ponoš poznatiji kao "NATO general", kandidat opozicije za predsednika Srbije?
Lider Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas predložio je Zdravka Ponoša za predsedničkog kandidata opozicije na izborima koji slede.
Na Glavnom odboru stranke u Novom Sadu SSP je donela odluku da predloži partnerima u opoziciji da podrže Ponoša kao zajedničkog kandidata.
- Verujem da je Zdravko Ponoš može da pobedi Aleksandra Vučića - rekao je Đilas.
Đilas veruje da Ponoš može da pobedi Vučića, da li ga samo zato kandiduje za predsednika ili zbog njegovih ličnih kvaliteta i "profesionalne" karijere?
Ko je zapravo Zdravko Ponoš kandidat opozicije za predsednika Srbije?
SUKOB OKO PREDSEDNIČKOG KANDIDATA: Kandidovanjem Ponoša, Đilas omalovažava Jeremića
"ONI NEMAJU KANDIDATA, NI PREDSEDNIČKOG NI ZA GRADONAČELNIKA!" Boško i Škoro opleli po đilasovcima! (VIDEO)
ĐILAS I MARINIKA SPREMNI DA OPET PLJAČKAJU SRBIJU: Hoće da počiste ono što ranije NISU MOGLI (FOTO)
Rođen je 1962. u Golubiću kod Knina u Hrvatskoj. Karijeru je počeo u jedinicama koje se bave elektronskim izviđanjem i protiv-elektronskim dejstvima. Iz jedinice, brzo je prekomandovan u odgovarajuću Upravu u
Generalštabu. Potom je bio i u Upravi za međunarodnu vojnu saradnju u Ministarstvu odbrane gde je bio načelnik.
Formirao je prvu kancelariju u Ministarstvu odbrane za saradnju sa NATO koja je prerasla u odeljenje za saradnju sa NATO, zbog čega je dobio epitet "NATO general".
Vanredno je unapređen u čin pukovnika 2000. godine, a 2005. godine u čin general-majora.
Ukazom tadašnjeg Predsednika Republike Srbije Borisa Tadića, decembra 2006. godine, vanredno je unapređen u čin general-potpukovnika.
Lično je Vuk Jeremić izlobirao za Ponoša da 2006. postane načelnik Generalštaba VS kao jedan od najmlađih oficira na toj funkciji u istoriji naše armije, a koji je prethodno bez naročitog vojnog iskustva bio najpoznatiji kao "partijski general".
Kasnije ga je smenio taj isti Boris Tadić zbog nesuglasica sa ministrom odbrane Draganom Šutanovcem.
Ukazom decembra 2009. prestala mu je aktivna služba u Vojsci Srbije.
U januaru 2010. postavljen je na mesto pomoćnika ministra spoljnih poslova za bilateralne odnose, dok je na čelu Ministarstva bio Vuk Jeremić. Na tom mestu bio je do promene vlasti 2012. godine.
Bio je šef kabineta Vuka Jeremića dok je on bio predsednik 67. zasedanja Generalne skupštine UN.
Ponoš je ostao upamćen kao čovek koji je blisko sarađivao sa NATO paktom I lično lobirao za ulazak Srbije u isti. Koliko uspeha je imao u svojoj profesionalnoj karijeri govori podatak da se za vreme njegove službe Crna Gora otcepila od Srbije, a Kosovo proglasilo nezavisnost.
Ostaće upamćen i po tome što je uništavao sredstva Vojske Srbije. Kao zamenik načelnika Generalštaba za vreme Prvoslava Davinića na mestu ministra odbrane SCG bio zadužen za uništavanje hiljadu protivavionskih raketa.
Koliko je Zdravko Ponoš “dobar” kandidat za predsednika Srbije pokazuje i žestoka kampanja koju vode Hrvati za njegovu kandidaturu.
U tekstovima na hrvatskim portalima možemo pročitati samo reči hvale za Ponoša.
Portal Dnevno.hr objavio je tekst pod naslovom “Srbija se budi! Oženio Hrvaticu i ide protiv Vučića: Porodica mu pobegla u Oluji, a vodiće savez protiv autokrata”.
Takođe i hrvatski Jutarnji list veliča Ponoša sa naslovom “Adut protiv Vučića: General oženjen Hrvaticom koji je “zaljubljen u Zagreb”.
Možda je Ponoš zaljubljen u Zagreb, ali bolje je pitanje da li budući predsednik Srbije treba da bude zaljubljen u Zagreb, ili možda u Beograd.
Kada Hrvati nekoga veličaju i hvale, to dovoljno govori koliko je to loše po nas. Ne daj bože toga što nam Hrvati žele!