Ко је Здравко Понош познатији као "НАТО генерал", кандидат опозиције за председника Србије?
Лидер Странке слободе и правде (SSP) Драган Ђилас предложио је Здравка Поноша за председничког кандидата опозиције на изборима који следе.
На Главном одбору странке у Новом Саду ССП је донела одлуку да предложи партнерима у опозицији да подрже Поноша као заједничког кандидата.
- Верујем да је Здравко Понош може да победи Александра Вучића - рекао је Ђилас.
Ђилас верује да Понош може да победи Вучића, да ли га само зато кандидује за председника или због његових личних квалитета и "професионалне" каријере?
Ко је заправо Здравко Понош кандидат опозиције за председника Србије?
СУКОБ ОКО ПРЕДСЕДНИЧКОГ КАНДИДАТА: Кандидовањем Поноша, Ђилас омаловажава Јеремића
"ОНИ НЕМАЈУ КАНДИДАТА, НИ ПРЕДСЕДНИЧКОГ НИ ЗА ГРАДОНАЧЕЛНИКА!" Бошко и Шкоро оплели по ђиласовцима! (ВИДЕО)
ЂИЛАС И МАРИНИКА СПРЕМНИ ДА ОПЕТ ПЉАЧКАЈУ СРБИЈУ: Хоће да почисте оно што раније НИСУ МОГЛИ (ФОТО)
Рођен је 1962. у Голубићу код Книна у Хрватској. Каријеру је почео у јединицама које се баве електронским извиђањем и против-електронским дејствима. Из јединице, брзо је прекомандован у одговарајућу Управу у
Генералштабу. Потом је био и у Управи за међународну војну сарадњу у Министарству одбране где је био начелник.
Формирао је прву канцеларију у Министарству одбране за сарадњу са НАТО која је прерасла у одељење за сарадњу са НАТО, због чега је добио епитет "НАТО генерал".
Ванредно је унапређен у чин пуковника 2000. године, а 2005. године у чин генерал-мајора.
Указом тадашњег Председника Републике Србије Бориса Тадића, децембра 2006. године, ванредно је унапређен у чин генерал-потпуковника.
Лично је Вук Јеремић излобирао за Поноша да 2006. постане начелник Генералштаба ВС као један од најмлађих официра на тој функцији у историји наше армије, а који је претходно без нарочитог војног искуства био најпознатији као "партијски генерал".
Касније га је сменио тај исти Борис Тадић због несугласица са министром одбране Драганом Шутановцем.
Указом децембра 2009. престала му је активна служба у Војсци Србије.
У јануару 2010. постављен је на место помоћника министра спољних послова за билатералне односе, док је на челу Министарства био Вук Јеремић. На том месту био је до промене власти 2012. године.
Био је шеф кабинета Вука Јеремића док је он био председник 67. заседања Генералне скупштине УН.
Понош је остао упамћен као човек који је блиско сарађивао са НАТО пактом И лично лобирао за улазак Србије у исти. Колико успеха је имао у својој професионалној каријери говори податак да се за време његове службе Црна Гора отцепила од Србије, а Косово прогласило независност.
Остаће упамћен и по томе што је уништавао средства Војске Србије. Као заменик начелника Генералштаба за време Првослава Давинића на месту министра одбране СЦГ био задужен за уништавање хиљаду противавионских ракета.
Колико је Здравко Понош “добар” кандидат за председника Србије показује и жестока кампања коју воде Хрвати за његову кандидатуру.
У текстовима на хрватским порталима можемо прочитати само речи хвале за Поноша.
Портал Дневно.хр објавио је текст под насловом “Србија се буди! Оженио Хрватицу и иде против Вучића: Породица му побегла у Олуји, а водиће савез против аутократа”.
Такође и хрватски Јутарњи лист велича Поноша са насловом “Адут против Вучића: Генерал ожењен Хрватицом који је “заљубљен у Загреб”.
Можда је Понош заљубљен у Загреб, али боље је питање да ли будући председник Србије треба да буде заљубљен у Загреб, или можда у Београд.
Када Хрвати некога величају и хвале, то довољно говори колико је то лоше по нас. Не дај боже тога што нам Хрвати желе!