KURTI U VELIKOM PROBLEMU: Amerikanci pripremili šest kaznenih mera za lažnog premijera ukoliko ne pokaže konstruktivnost
Zemlje Kvinte - SAD, Francuska, Nemačka, Italija i Velika Britanija - stava su da Priština najpre mora da pokaže konstruktivan pristup u dijalogu sa Beogradom.
Zapad, predvođen SAD, spremio je listu od šest "štapova" koje bi mogao da izvuče ako premijer privremenih institucija u Prištini Aljbin Kurti nastavi da opstruira formiranje Zajednice srpskih opština.
KURTI RUŠI SRPSKO GROBLJE DA PODIGNE BAZU: Lažni premijer uzurpira zemlju Srbima, poslao specijalce i tešku mehanizaciju
KURTI PONOVO PRETI BESMISLICAMA: Odgovornost za "ćorsokak" pripisao Srbiji, ne želi da pristane na ranije dogovore!
POTOPLJENI SNOVI LAŽNE DRŽAVE: Amerikanci stopirali članstvo Prištine u Savetu Evrope, podržale ih i ove tri moćne zemlje
Kaznene mere sa kojima bi kosovske vlasti uskoro mogle da se suoče su sledeće:
- ukidanje pozivnog broja +383 za Kosovo
- potpuna dezintegracija opština na severu iz sistema prištinskih institucija
- umesto Prištine, dva administrativna prelaza sa centralnom Srbijom kontrolisao bi Unmik
- potpuno uskraćivanje finansijske podrške sa Zapada, a od koje u velikoj meri zavisi kosovski budžet
- zamrzavanje započete procedure da se stanovnicima KiM ukinu vize za zemlje EU
- držanje u fioci aplikacije Prištine za članstvo u EU do daljeg.
Kurtiju je takođe neformalnim diplomatskim kanalima poslata poruka da bi mogao i u potpunosti da izgubi podršku koju je prethodnih godina izdašno dobijao od zapadnih političkih centara moći, odnosno da bi mogao biti doveden u pitanje i njegov opstanak na vlasti.
Prva ozbiljnija opomena već je stigla juče. Zahtev Kosova za članstvo u Savetu Evrope nije se našao na dnevnom redu Komiteta ministara ove organizacije, koji zaseda svake srede.
Da se o aplikaciji Prištine ne raspravlja u SE prethodno je zatražio Vašington, koji je poslao notu većini evropskih država da ne stavljaju zahtev Prištine na dnevni red dok Kurti ne formira ZSO, što je obaveza iz Briselskog sporazuma potpisanog pre 10 godina.
Zemlje Kvinte - SAD, Francuska, Nemačka, Italija i Velika Britanija - stava su da Priština najpre mora da pokaže konstruktivan pristup u dijalogu sa Beogradom. Do tada neće podržati da se zahtev Kosova stavi na dnevni red Komiteta ministara SE, koji zaseda svake srede.
Ambasadorka Misije Srbije u SE Aleksandra Đurović pojasnila je da je bila namera da se aplikacija Prištine stavi na dnevni red 1. februara, ali da predsedavajući ovom organizacijom, odnosno ambasadorka Islanda juče nije to predložila:
- U poslednje dve nedelje mogli smo da vidimo promenu stava nekih najznačajnijih zemalja, u ovom slučaju zemalja Kvinte. Najpre je u Strazburu Italija istupila sa stavom da ovo nije trenutak kada treba da se pokreće to pitanje, imajući u vidu i situaciju na terenu, odnosno brojna kršenja ljudskih prava prema Srbima koja se dešavaju u poslednje vreme. Tome se posle priključila Francuska, a pre nekoliko dana i Nemačka - rekla je Đurovićeva.
Takođe je započela i svojevrsna politička izolacija prištinskog premijera. Na primer, on nije bio "ekskluzivni" sagovornik izaslanika EU za dijalog Miroslava Lajčaka, kada je pre nekoliko dana iznenada doputovao u Prištinu. Na radnu večeru na kojoj se govorilo o ZSO, što je preduslov da započnu pregovori o evropskom planu za KiM, zasnovanom na Šolc-Makronovom predlogu, Lajčak je pozvao i Kurtijevog prvog zamenika u vladi i šefa prištinskog pregovaračkog tima Besnika Bisljimija. Kurti nije dobio pozivnicu ni za debatu o ZSO, koju je u ponedeljak organizovala američka ambasada u Prištini.