EU INSISTIRA, POSLALA POZIVE ZA DIJALOG! Sastanak zavisi od odgovora Beograda i Prištine
Što se tiče sastanka na nivou lidera, ako se održi, teme o kojima će se razgovarati bile bi postavljene u međuvremenu.
Evropska unija je kao posrednik planirala da održi sastanke u okviru dijaloga između tzv. Kosova i Srbije u nedelju, ponedeljak i utorak sledeće nedelje, ali je još uvek neizvesno da li će se ti sastanci održati, prenose prištinski mediji.
Proverite zašto je svi imaju u telefonu! Svako ko ovo koristi, rešava sve probleme jednim klikom
KORONA NE NAPUŠTA KOSMET: Registrovano 63 novih slučajeva zaraze, nema preminulih
POČELO JE! TERORISTE ŠALJU U HAG: Na avion s lisicama na rukama hitno ubačen osnivač OVK
Izvori u Briselu kažu da je specijalni izaslanik EU za dijalog između tzv. Kosova i Srbije Miroslav Lajčak već uputio pozive za sastanke, ali će njihovo održavanje zavisiti od odgovora Beograda i Prištine.
Evropski blok pozvao je strane da razgovaraju, na nivou koordinatora za dijalog, u nedelju 27. septembra i ponedeljak 28. septembra, dok bi se sastanak na visokom nivou između kosovskog premijera Avdulaha Hotija i predsednika Srbije Aleksandra Vučića održao u utorak 29. septembra.
Iako su poslali pozive za sastanke, iz EU to još nisu objavili i nisu najavili sastanak. EU je ponovila da će "kada se donese odluku o ovom pitanju, objaviti saopštenje".
Glavne prepreke održavanju sastanaka koje planira EU su stavovi strana o raspravi o sporazumu o uspostavljanju Zajednice srpskih opština, o čemu se govori u okviru takozvanih, „aranžmana za nevećinske zajednice“.
Iako tzv. Kosovo i dalje insistira na tome da je ovo "završeno pitanje" i da se o njemu neće razgovarati u Briselu, srpska delegacija uslovila je prisustvo u dijalogu spremnošću tzv. Kosova da razgovara o tom pitanju.
Premijer kosovske vlade Avdulah Hoti je na konferenciji za novinare u četvrtak rekao da je sporazum o Zajednici srpskih opština zatvoren i da se o njemu više neće razgovarati.
- O ovoj temi se neće raspravljati jer je zatvorena sporazumom iz 2013. godine, a zatim i drugim sporazumom sa principima iz 2015. godine koji zapravo poboljšava sporazum iz 2013. godine. Dakle, ovo nije tema koja će se otvarati u procesu dijaloga - rekao je Hoti.
U pozivima upućenim Prištini i Beogradu, o čijem sadržaju je izvestila Radio Slobodna Evropa, EU je napomenula da predlaže da se razgovara upravo o ovoj temi i da se nastavi rasprava o finansijskim i imovinskim zahtevima između stranaka, o čemu je razgovarano na poslednjem sastanku na nivou eksperata.