ЕУ ИНСИСТИРА, ПОСЛАЛА ПОЗИВЕ ЗА ДИЈАЛОГ! Састанак зависи од одговора Београда и Приштине
Што се тиче састанка на нивоу лидера, ако се одржи, теме о којима ће се разговарати биле би постављене у међувремену.
Европска унија је као посредник планирала да одржи састанке у оквиру дијалога између тзв. Косова и Србије у недељу, понедељак и уторак следеће недеље, али је још увек неизвесно да ли ће се ти састанци одржати, преносе приштински медији.
Проверите зашто је сви имају у телефону! Свако ко ово користи, решава све проблеме једним кликом
КОРОНА НЕ НАПУШТА КОСМЕТ: Регистровано 63 нових случајева заразе, нема преминулих
ПОЧЕЛО ЈЕ! ТЕРОРИСТЕ ШАЉУ У ХАГ: На авион с лисицама на рукама хитно убачен оснивач ОВК
Извори у Бриселу кажу да је специјални изасланик ЕУ за дијалог између тзв. Косова и Србије Мирослав Лајчак већ упутио позиве за састанке, али ће њихово одржавање зависити од одговора Београда и Приштине.
Европски блок позвао је стране да разговарају, на нивоу координатора за дијалог, у недељу 27. септембра и понедељак 28. септембра, док би се састанак на високом нивоу између косовског премијера Авдулаха Хотија и председника Србије Александра Вучића одржао у уторак 29. септембра.
Иако су послали позиве за састанке, из ЕУ то још нису објавили и нису најавили састанак. ЕУ је поновила да ће "када се донесе одлуку о овом питању, објавити саопштење".
Главне препреке одржавању састанака које планира ЕУ су ставови страна о расправи о споразуму о успостављању Заједнице српских општина, о чему се говори у оквиру такозваних, „аранжмана за невећинске заједнице“.
Иако тзв. Косово и даље инсистира на томе да је ово "завршено питање" и да се о њему неће разговарати у Бриселу, српска делегација условила је присуство у дијалогу спремношћу тзв. Косова да разговара о том питању.
Премијер косовске владе Авдулах Хоти је на конференцији за новинаре у четвртак рекао да је споразум о Заједници српских општина затворен и да се о њему више неће разговарати.
- О овој теми се неће расправљати јер је затворена споразумом из 2013. године, а затим и другим споразумом са принципима из 2015. године који заправо побољшава споразум из 2013. године. Дакле, ово није тема која ће се отварати у процесу дијалога - рекао је Хоти.
У позивима упућеним Приштини и Београду, о чијем садржају је известила Радио Слободна Европа, ЕУ је напоменула да предлаже да се разговара управо о овој теми и да се настави расправа о финансијским и имовинским захтевима између странака, о чему је разговарано на последњем састанку на нивоу експерата.