"ZSO JE PRIORITET KOJI SE MORA REALIZOVATI": Hladan tuš iz EU za Kurtija i njegove poslušnike iz Prištine
Peter Stano naveo je i da je EU razočarana tzv. Kosovom.
Portparol Evropske unije Peter Stano je izjavio je za Teve1 da je Zajednica opština sa srpskom većinom zakonska obaveza tzv. Kosova, koju je i sama Priština prihvatila, zbog čega EU, zajedno sa SAD, ističe da je to prioritet i da se mora realizovati. Naveo je i da se radi na sastanku na visokom nivou tzv. Kosova i Srbije, ali da još nema datuma.
MUNJEVITA AKCIJA POLICIJE U NOVOM PAZARU: Uhapšen albanski špijun, otkriveno šta je sve radio
MUNJEVITA AKCIJA POLICIJE U NOVOM PAZARU: Uhapšen albanski špijun, otkriveno šta je sve radio
KURTI NASTAVLJA SA POKUŠAJIMA DA UGASI I OTME SRPSKE INSTITUCIJE NA KOSOVU: O suludim potezima njegove strahovlade obavešten i Lajčak
PETKOVIĆ SA DELEGACIJOM EU: Preneo sam diplomatama kakve bi pogubne posledice za srpski narod imalo ukidanje dinara
- Mi već duže vreme govorimo da je Zajednica opština sa srpskom većinom zakonska obaveza tzv. Kosova, obaveza koju je i samo tzv. Kosovo prihvatilo. Evropska unija, zajedno sa SAD, poručuje da je to prioritet i da se mora realizovati u skladu sa obavezom koju tzv. Kosovo ima - rekao je Stano.
Naveo je da je EU "razočarana tzv. Kosovom", jer nije dostavilo nacrt statuta ZSO, zbog čega ga je pripremila EU.
Dodao je i da ZSO ne znači "nikakav oblik autonomije za severni deo tzv. Kosova".
- Poslednji nacrt statuta je uradila EU, nakon što to nije učinilo tzv. Kosovo, i nije ispunilo obavezu. Uprkos brojnim pozivima iz EU i SAD, sa najvišeg nivoa. Nacrt smo pripremili mi, poštujući crvene linije tzv. Kosova, uz aktivno učešće najpoznatijih međunarodnih pravnih stručnjaka, uzimajući u obzir najefikasnije modele sličnih udruženja unutar EU. U EU postoji preko 20 modela koji rade bez straha od autonomije ili podela - rekao je Stano.
Ukazao je i da je politika EU je već godinama jasna i da evropski put tzv. Kosova i Srbije ide kroz dijalog o normalizaciji.
- Bez normalizacije nema pristupanja EU - rekao je Stano.
Prema njegovim rečima, među osnovnim principima za ulazak u EU, ne samo za tzv. Kosovo i Srbiju, već je to, kaže, i ranije bio slučaj za zemlje koje koje su sada članice, za poput Hrvatske, Slovenije, ali i Mađarske i Slovačke, jesu - pomirenje, dobrosusedski odnosi i rešavanje probleme iz prošlosti, kako ih ne bi "unosili u EU".
Kada je reč o kaznenim merama, Stano je rekao da tzv. Kosovo nije ispunilo sve zahteve EU da bi sankcije bile ukinute.
- Mere nisu tek tako izmišljene, one su bile reakcija EU i njenih 27 zemalja članica na niz kontraproduktivnih koraka sa kosovske strane, koji su doveli do ozbiljne eskalacije situacije. Unija je uputila konkretne zahteve tzv. Kosovu za deeskalaciju, a ti koraci su bili veoma jasni i ponovljeni mnogo puta. Mere mogu biti uklonjene u svakom trenutku, kada zemlje članice i EU kažu, ali nažalost nije sve urađeno. Bilo je nekih koraka, ali tzv. Kosovo je moralo u potpunosti da ispuni te uslove - rekao je Stano.
On je naveo da se radi na sastanku na visokom nivou tzv. Kosova i Srbije, ali da još nemaju datum.
Izvor: Srbija Danas/ALO!