"ЗСО ЈЕ ПРИОРИТЕТ КОЈИ СЕ МОРА РЕАЛИЗОВАТИ": Хладан туш из ЕУ за Куртија и његове послушнике из Приштине
Петер Стано навео је и да је ЕУ разочарана тзв. Косовом.
Портпарол Европске уније Петер Стано је изјавио је за Теве1 да је Заједница општина са српском већином законска обавеза тзв. Косова, коју је и сама Приштина прихватила, због чега ЕУ, заједно са САД, истиче да је то приоритет и да се мора реализовати. Навео је и да се ради на састанку на високом нивоу тзв. Косова и Србије, али да још нема датума.
МУЊЕВИТА АКЦИЈА ПОЛИЦИЈЕ У НОВОМ ПАЗАРУ: Ухапшен албански шпијун, откривено шта је све радио
МУЊЕВИТА АКЦИЈА ПОЛИЦИЈЕ У НОВОМ ПАЗАРУ: Ухапшен албански шпијун, откривено шта је све радио
КУРТИ НАСТАВЉА СА ПОКУШАЈИМА ДА УГАСИ И ОТМЕ СРПСКЕ ИНСТИТУЦИЈЕ НА КОСОВУ: О сулудим потезима његове страховладе обавештен и Лајчак
ПЕТКОВИЋ СА ДЕЛЕГАЦИЈОМ ЕУ: Пренео сам дипломатама какве би погубне последице за српски народ имало укидање динара
- Ми већ дуже време говоримо да је Заједница општина са српском већином законска обавеза тзв. Косова, обавеза коју је и само тзв. Косово прихватило. Европска унија, заједно са САД, поручује да је то приоритет и да се мора реализовати у складу са обавезом коју тзв. Косово има - рекао је Стано.
Навео је да је ЕУ "разочарана тзв. Косовом", јер није доставило нацрт статута ЗСО, због чега га је припремила ЕУ.
Додао је и да ЗСО не значи "никакав облик аутономије за северни део тзв. Косова".
- Последњи нацрт статута је урадила ЕУ, након што то није учинило тзв. Косово, и није испунило обавезу. Упркос бројним позивима из ЕУ и САД, са највишег нивоа. Нацрт смо припремили ми, поштујући црвене линије тзв. Косова, уз активно учешће најпознатијих међународних правних стручњака, узимајући у обзир најефикасније моделе сличних удружења унутар ЕУ. У ЕУ постоји преко 20 модела који раде без страха од аутономије или подела - рекао је Стано.
Указао је и да је политика ЕУ је већ годинама јасна и да европски пут тзв. Косова и Србије иде кроз дијалог о нормализацији.
- Без нормализације нема приступања ЕУ - рекао је Стано.
Према његовим речима, међу основним принципима за улазак у ЕУ, не само за тзв. Косово и Србију, већ је то, каже, и раније био случај за земље које које су сада чланице, за попут Хрватске, Словеније, али и Мађарске и Словачке, јесу - помирење, добросуседски односи и решавање проблеме из прошлости, како их не би "уносили у ЕУ".
Када је реч о казненим мерама, Стано је рекао да тзв. Косово није испунило све захтеве ЕУ да би санкције биле укинуте.
- Мере нису тек тако измишљене, оне су биле реакција ЕУ и њених 27 земаља чланица на низ контрапродуктивних корака са косовске стране, који су довели до озбиљне ескалације ситуације. Унија је упутила конкретне захтеве тзв. Косову за деескалацију, а ти кораци су били веома јасни и поновљени много пута. Мере могу бити уклоњене у сваком тренутку, када земље чланице и ЕУ кажу, али нажалост није све урађено. Било је неких корака, али тзв. Косово је морало у потпуности да испуни те услове - рекао је Стано.
Он је навео да се ради на састанку на високом нивоу тзв. Косова и Србије, али да још немају датум.
Извор: Србија Данас/АЛО!