"ZA SRBIJU JE OVO MANJE POVOLJNA SITUACIJA" Da li će Bajdenova pobeda uticati na sporazum u Vašingtonu?
Dolazak Džozefa Bajdena na čelo SAD ne bi trebalo direktno da se odrazi na Vašingtonski sporazum čije sprovođenje je već otpočelo, barem kada govorimo o merama same američke administracije, rekao je Nemanja Starović iz Centra za društvenu stabilnost.
- Nema nikakve sumnje da je ovakav ishod američkih predsedničkih izbora za nas u Srbiji manje povoljna opcija, ali realno sagledavajući situaciju, nema mesta strahovanjima po kojima bi se američka politika prema Balkanu mogla vratiti na podešavanja iz 90-ih godina prošlog veka. Naime, ne samo da su odnosi unutar međunarodne arene danas bitno drugačiji nego li u to vreme, već su i kapaciteti Republike Srbije danas daleko veći nego li pre samo desetak godina, čega su planeri američke spoljne politike itekako svesni. Stoga bi se pre moglo očekivati da će postojeći kurs, u kojem SAD Srbiju posmatraju kao potencijalnog partnera, a ne kao protivnika, biti očuvan uprkos promenama koje slede u Beloj kući - ocenio je Starović.
DA LI NAS ČEKA SCENARIO "HARADINAJ" U HAGU? Naučeni smo da zločini nad Srbima ostaju van domašaja ruke pravde
UBIJTE MENE I MUŽA, SAMO MI PUSTITE SINA: Potresna ispovest Dragice kojoj je OVK pobio najmilije
ZADUŠNICE U ZNAKU TERORIZMA: Ekstremisti čak ni mrtvim Srbima ne daju mira
Prema njegovim rečima, za razliku od prethodnog perioda, "u kojem smo šansu videli u nekakvom preskakanju nižih ešalona američke diplomatije i uspostavljanju direktne saradnje sa timom američkog predsednika, u budućnosti ćemo morati daleko više da radimo sa strukturama iz američkog Kongresa, Stejt departmenta i Pentagona, uz nadu da se sama Bela kuća neće previše baviti balkanskim portfoliom".
- Uz to, ne bi trebalo zanemariti korektne lične odnose predsednika Vučića sa Džozefom Bajdenom, što neće presudno uticati na američku politiku prema Balkanu, ali može imati određenog značaja. Na koncu, u narednom periodu će se prikazati i sva vrednost saradnje koju je državni vrh Srbije uspostavio sa Izraelom, jer strateške veze Izraela i SAD predstavljaju konstantu koja opstaje nevezano za promene partijskog establišmenta, te u tom smislu formula po kojoj najbliži put prema Vašingtonu vodi preko Jerusalima i Tel Aviva nikada ne gubi na svom značaju - rekao je Starovi.
Mišljenja je da Bajdenova administracija neće odstupiti od sprovođenja Vašingtonskog sporazuma, međutim shodno planovima o obnovi narušenih transatlantskih veza, može se očekivati bliža koordinacija sa evropskim partnerima u pogledu rada na političkom rešenju kosmetskog problema, pa i to da Vašington prepusti Berlinu vodeću ulogu u tom procesu.
- Imajući u vidu prilično rigidne stavove Nemačke, kojima se ne ostavlja prostora za suštinski politički kompromis, tako nešto bi predstavljalo veliki izazov za našu državu. Međutim, tip i kvalitet budućih odnosa Vašingtona i Berlina, koji će u velikoj meri uticati i na političku dinamiku u našem regionu, moći će da se proceni tek nakon što bude jasno ko će naslediti Angelu Merkel, a za to ćemo morati da sačekamo unutarpartijske izbore među nemačkim demohrišćanima u narednim mesecima, kao i parlamentarne izbore u Nemačkoj sledeće godine - zaključio je Starović.