"ЗА СРБИЈУ ЈЕ ОВО МАЊЕ ПОВОЉНА СИТУАЦИЈА" Да ли ће Бајденова победа утицати на споразум у Вашингтону?
Долазак Џозефа Бајдена на чело САД не би требало директно да се одрази на Вашингтонски споразум чије спровођење је већ отпочело, барем када говоримо о мерама саме америчке администрације, рекао је Немања Старовић из Центра за друштвену стабилност.
- Нема никакве сумње да је овакав исход америчких председничких избора за нас у Србији мање повољна опција, али реално сагледавајући ситуацију, нема места страховањима по којима би се америчка политика према Балкану могла вратити на подешавања из 90-их година прошлог века. Наиме, не само да су односи унутар међународне арене данас битно другачији него ли у то време, већ су и капацитети Републике Србије данас далеко већи него ли пре само десетак година, чега су планери америчке спољне политике итекако свесни. Стога би се пре могло очекивати да ће постојећи курс, у којем САД Србију посматрају као потенцијалног партнера, а не као противника, бити очуван упркос променама које следе у Белој кући - оценио је Старовић.
ДА ЛИ НАС ЧЕКА СЦЕНАРИО "ХАРАДИНАЈ" У ХАГУ? Научени смо да злочини над Србима остају ван домашаја руке правде
УБИЈТЕ МЕНЕ И МУЖА, САМО МИ ПУСТИТЕ СИНА: Потресна исповест Драгице којој је ОВК побио најмилије
ЗАДУШНИЦЕ У ЗНАКУ ТЕРОРИЗМА: Екстремисти чак ни мртвим Србима не дају мира
Према његовим речима, за разлику од претходног периода, "у којем смо шансу видели у некаквом прескакању нижих ешалона америчке дипломатије и успостављању директне сарадње са тимом америчког председника, у будућности ћемо морати далеко више да радимо са структурама из америчког Конгреса, Стејт департмента и Пентагона, уз наду да се сама Бела кућа неће превише бавити балканским портфолиом".
- Уз то, не би требало занемарити коректне личне односе председника Вучића са Џозефом Бајденом, што неће пресудно утицати на америчку политику према Балкану, али може имати одређеног значаја. На концу, у наредном периоду ће се приказати и сва вредност сарадње коју је државни врх Србије успоставио са Израелом, јер стратешке везе Израела и САД представљају константу која опстаје невезано за промене партијског естаблишмента, те у том смислу формула по којој најближи пут према Вашингтону води преко Јерусалима и Тел Авива никада не губи на свом значају - рекао је Старови.
Мишљења је да Бајденова администрација неће одступити од спровођења Вашингтонског споразума, међутим сходно плановима о обнови нарушених трансатлантских веза, може се очекивати ближа координација са европским партнерима у погледу рада на политичком решењу косметског проблема, па и то да Вашингтон препусти Берлину водећу улогу у том процесу.
- Имајући у виду прилично ригидне ставове Немачке, којима се не оставља простора за суштински политички компромис, тако нешто би представљало велики изазов за нашу државу. Међутим, тип и квалитет будућих односа Вашингтона и Берлина, који ће у великој мери утицати и на политичку динамику у нашем региону, моћи ће да се процени тек након што буде јасно ко ће наследити Ангелу Меркел, а за то ћемо морати да сачекамо унутарпартијске изборе међу немачким демохришћанима у наредним месецима, као и парламентарне изборе у Немачкој следеће године - закључио је Старовић.