Tokio se RAPIDNO naoružava i sprema za nadolazeći RAT?! Brojke sve govore, ali postoji PROBLEM!
Posle Drugog svetskog rata, Japan je prošao kroz proces temeljne demilitarizacije
Militarističku ideologiju zemlje, čiji su efekti bili pogubni za ceo azijsko-pacifički region tokom Drugog svetskog rata, takođe su demontirale američke okupacione snage. Promene su kodifikovane u novom japanskom ustavu koji je zemlji efektivno zabranio da poseduje punu vojsku.
SVE JE POČELO JOŠ U VIJETNAMU: Ruski lovci UTERUJU strah u kosti pilotima NATO-a, od Su-27 najviše STREPE (VIDEO)
OPASNA IGRA ALBANACA: Stiglo naoružanje koje je promenilo tok rata u Ukrajini, turska zver Bairaktar u Tirani (VIDEO)
RUSI NAPREDUJU, NEPRIJATELJ ISCRPLJEN! Pomoćnik Kadirova izneo FRAPANTNE DETALJE "Imamo snimke, odvode svoje borce i STRELJAJU IH!"
Ovo se donekle promenilo tokom zenita (Prvog) Hladnog rata kada su Japanske samoodbrambene snage (JSDF) u suštini postale vojska zemlje, iako je njihova uloga bila ograničena na to da efektivno bude fusnota u širem kontekstu predvođenih SAD, bezbednosne politike "slobodnog sveta". Ovaj pristup je trajao sve do nedavno, kada je Tokio odlučio da započne masivni program ponovnog naoružavanja sa ciljem da Japan pretvori u veliku vojnu silu.
Dana 16. decembra, japanska vlada je objavila program vredan 320 milijardi dolara koji bi omogućio JSDF-u da pokrene udare protiv Kine i drugih regionalnih protivnika (verovatno Severne Koreje). Navodno, plan takođe uključuje proširenje japanske vojne moći kako bi se uključila sposobnost održavanja održivog fronta protiv naprednih protivnika. Spekulacije o programu počele su krajem novembra kada je Tokio nagovestio da bi uskoro mogao da opremi svoje podmornice raketama dugog dometa. Prema izveštaju Naval News, japansko ministarstvo odbrane objavilo je da je u procesu proširenja dometa svojih raketa zemlja-brod tipa 12 koje su razmeštale Kopnene snage samoodbrane (JGSDF) sa sadašnjih 200 km na maksimalno 1.200 km.
U izveštaju Rojtersa se tvrdi da bi za izradu novog vojnog plana bilo potrebno oko pet godina i da bi Japan postao treći najveći vojni potrošač na svetu, odmah posle Sjedinjenih Država i Kine. Program bi se takođe fokusirao na logistiku jer bi uključivao skladištenje rezervnih delova i raznih vrsta municije, proširenje transportnih kapaciteta, kao i razvoj sposobnosti za sajber ratovanje.
Sporazum bi takođe trebalo da koristi japanskoj vojnoj industriji, jer se očekuje da kompanije poput Mitsubishi Heavy Industries budu na čelu razvojnih napora za rakete dugog dometa koje bi trebalo da predstavljaju okosnicu nove projekcije vojne moći zemlje u azijsko-pacifičkom regionu. Kompanija je trenutno uključena u projekat razvoja japanskog borbenog aviona sledeće generacije. Napor, koji takođe uključuje korporativne gigante kao što su BAE Systems i Leonardo SPA, zajednički je poduhvat između Japana, Velike Britanije i Italije. Do sada je projekat dobio najmanje 5,6 milijardi dolara sredstava.
Očekuje se da će strane kompanije, posebno one iz SAD, imati koristi od napora (re)militarizacije Japana. Pored toga, Tokio kaže da planira da naoruža svoje brodove najnovijom verzijom krstareće rakete "Tomahavk" (najverovatnije se odnosi na novi Blok V) koju je napravio Raytheon Technologies. Prema Rojtersu, drugo oružje koje će biti nabavljeno u okviru novog petogodišnjeg programa će vrlo verovatno uključivati rakete presretače za balističke ciljeve (očigledno uključujući problematičnu brodsku "Aegis" i njegovu verziju "Aegis Ashore" na kopnu), napadne i ISR (obaveštajne, nadzorne, izviđačke) bespilotne letelice, opremu za satelitsku komunikaciju, borbene avione F-35, helikoptere, podmornice, ratne brodove i teške transportne avione.
Premijer Fumio Kišida je nedavno izjavio da je "Japan na istorijskoj prekretnici", dodajući da je "jačanje njegove vojske bio odgovor na različite bezbednosne izazove sa kojima se suočavaju". Prema Rojtersu, Kišidina vlada je navodno zabrinuta zbog toga što je "Rusija postavila presedan koji će podstaći Kinu da napadne Tajvan, preteći obližnjim japanskim ostrvima, ometajući snabdevanje naprednim poluprovodnicima i stavljajući potencijalne blokade na pomorske puteve koji ih snabdevaju bliskoistočnom naftom". Nepotrebno je reći da je tvrdnja da je Rusija napravila presedan prilično zbunjujuća, posebno kada se uzmu u obzir bezbrojni primeri masovnog obima agresije SAD na svet.
Očekuje se da će program biti blisko koordinisan sa SAD, kao što je prikazano u zasebnom dokumentu o nacionalnoj bezbednosti u kojem se Tokio obavezao da će održavati bliske bezbednosne veze sa Vašingtonom i ostalim njegovim vazalima. I same SAD su brzo pokazale javnu podršku programu.
Ambasador SAD u Japanu Rahm Emanuel izjavio je da "premijer daje jasnu, nedvosmislenu stratešku izjavu o ulozi Japana kao pružaoca bezbednosti u Indo-Pacifiku". Pored toga, očigledno je da će saradnja uključiti i kinesku otcepljenu ostrvsku provinciju Tajvan. Tokom sastanka sa predsednikom Japansko-tajvanskog udruženja za razmenu Micuom Ohašijem u petak, aktuelna šefica vlade u Tajpeju Cai Ing-ven izjavila je da očekuje veću saradnju u oblasti odbrane sa Japanom.
- Radujemo se što će Tajvan i Japan nastaviti da stvaraju nova dostignuća saradnje u različitim oblastima kao što su nacionalna odbrana i bezbednost, ekonomija, trgovina i industrijska transformacija - rekla je Cai iz predsedničke kancelarije, a preneo Rojters.
Očekuje se da će plan udvostručiti vojne troškove Japana na oko 2% BDP-a zemlje u periodu od pet godina. Prethodna granica od 1% je samonametnuta 1976. godine, pre skoro 50 godina. Ovo će takođe povećati udeo vojnih rashoda na oko 10% ukupne javne potrošnje. Da bi obezbedila finansiranje programa, aktuelna japanska vlada je najavila povećanje poreza, što može samo dodatno da pogorša nevolje u zemlji, uključujući katastrofalnu demografsku situaciju koja će se pogoršati u narednim godinama.
Sa skoro 1.400.000 umrlih i približno 840.000 rođenih godišnje, malo je verovatno da će Japan izaći iz svoje trenutne demografske "crne rupe". Pa ipak, umesto da se usredsredi na sprečavanje daljeg propadanja društva, japanska vlada i dalje slepo sledi samoubilački diktat SAD ulažući dragocene preostale resurse u vojni projekat koji će sigurno propasti od samog početka, jer će neumoljivi uspon Kine umanjiti sve njene protivnike u nameri da ostvare svoje ciljeve.
Napisao Drago Bosnić, nezavisni geopolitički i vojni analitičar