Токио се РАПИДНО наоружава и спрема за надолазећи РАТ?! Бројке све говоре, али постоји ПРОБЛЕМ!
После Другог светског рата, Јапан је прошао кроз процес темељне демилитаризације
Милитаристичку идеологију земље, чији су ефекти били погубни за цео азијско-пацифички регион током Другог светског рата, такође су демонтирале америчке окупационе снаге. Промене су кодификоване у новом јапанском уставу који је земљи ефективно забранио да поседује пуну војску.
СВЕ ЈЕ ПОЧЕЛО ЈОШ У ВИЈЕТНАМУ: Руски ловци УТЕРУЈУ страх у кости пилотима НАТО-а, од Су-27 највише СТРЕПЕ (ВИДЕО)
ОПАСНА ИГРА АЛБАНАЦА: Стигло наоружање које је променило ток рата у Украјини, турска звер Баирактар у Тирани (ВИДЕО)
РУСИ НАПРЕДУЈУ, НЕПРИЈАТЕЉ ИСЦРПЉЕН! Помоћник Кадирова изнео ФРАПАНТНЕ ДЕТАЉЕ "Имамо снимке, одводе своје борце и СТРЕЉАЈУ ИХ!"
Ово се донекле променило током зенита (Првог) Хладног рата када су Јапанске самоодбрамбене снаге (ЈСДФ) у суштини постале војска земље, иако је њихова улога била ограничена на то да ефективно буде фуснота у ширем контексту предвођених САД, безбедносне политике "слободног света". Овај приступ је трајао све до недавно, када је Токио одлучио да започне масивни програм поновног наоружавања са циљем да Јапан претвори у велику војну силу.
Дана 16. децембра, јапанска влада је објавила програм вредан 320 милијарди долара који би омогућио ЈСДФ-у да покрене ударе против Кине и других регионалних противника (вероватно Северне Кореје). Наводно, план такође укључује проширење јапанске војне моћи како би се укључила способност одржавања одрживог фронта против напредних противника. Спекулације о програму почеле су крајем новембра када је Токио наговестио да би ускоро могао да опреми своје подморнице ракетама дугог домета. Према извештају Навал News, јапанско министарство одбране објавило је да је у процесу проширења домета својих ракета земља-брод типа 12 које су размештале Копнене снаге самоодбране (ЈГСДФ) са садашњих 200 км на максимално 1.200 км.
У извештају Ројтерса се тврди да би за израду новог војног плана било потребно око пет година и да би Јапан постао трећи највећи војни потрошач на свету, одмах после Сједињених Држава и Кине. Програм би се такође фокусирао на логистику јер би укључивао складиштење резервних делова и разних врста муниције, проширење транспортних капацитета, као и развој способности за сајбер ратовање.
Споразум би такође требало да користи јапанској војној индустрији, јер се очекује да компаније попут Mitsubishi Heavy Industries буду на челу развојних напора за ракете дугог домета које би требало да представљају окосницу нове пројекције војне моћи земље у азијско-пацифичком региону. Компанија је тренутно укључена у пројекат развоја јапанског борбеног авиона следеће генерације. Напор, који такође укључује корпоративне гиганте као што су БАЕ Systems и Леонардо СПА, заједнички је подухват између Јапана, Велике Британије и Италије. До сада је пројекат добио најмање 5,6 милијарди долара средстава.
Очекује се да ће стране компаније, посебно оне из САД, имати користи од напора (ре)милитаризације Јапана. Поред тога, Токио каже да планира да наоружа своје бродове најновијом верзијом крстареће ракете "Томахавк" (највероватније се односи на нови Блок В) коју је направио Raytheon Technologies. Према Ројтерсу, друго оружје које ће бити набављено у оквиру новог петогодишњег програма ће врло вероватно укључивати ракете пресретаче за балистичке циљеве (очигледно укључујући проблематичну бродску "Аегис" и његову верзију "Аегис Асхоре" на копну), нападне и ИСР (обавештајне, надзорне, извиђачке) беспилотне летелице, опрему за сателитску комуникацију, борбене авионе Ф-35, хеликоптере, подморнице, ратне бродове и тешке транспортне авионе.
Премијер Фумио Кишида је недавно изјавио да је "Јапан на историјској прекретници", додајући да је "јачање његове војске био одговор на различите безбедносне изазове са којима се суочавају". Према Ројтерсу, Кишидина влада је наводно забринута због тога што је "Русија поставила преседан који ће подстаћи Кину да нападне Тајван, претећи оближњим јапанским острвима, ометајући снабдевање напредним полупроводницима и стављајући потенцијалне блокаде на поморске путеве који их снабдевају блискоисточном нафтом". Непотребно је рећи да је тврдња да је Русија направила преседан прилично збуњујућа, посебно када се узму у обзир безбројни примери масовног обима агресије САД на свет.
Очекује се да ће програм бити блиско координисан са САД, као што је приказано у засебном документу о националној безбедности у којем се Токио обавезао да ће одржавати блиске безбедносне везе са Вашингтоном и осталим његовим вазалима. И саме САД су брзо показале јавну подршку програму.
Амбасадор САД у Јапану Рахм Емануел изјавио је да "премијер даје јасну, недвосмислену стратешку изјаву о улози Јапана као пружаоца безбедности у Индо-Пацифику". Поред тога, очигледно је да ће сарадња укључити и кинеску отцепљену острвску провинцију Тајван. Током састанка са председником Јапанско-тајванског удружења за размену Мицуом Охашијем у петак, актуелна шефица владе у Тајпеју Цаи Инг-вен изјавила је да очекује већу сарадњу у области одбране са Јапаном.
- Радујемо се што ће Тајван и Јапан наставити да стварају нова достигнућа сарадње у различитим областима као што су национална одбрана и безбедност, економија, трговина и индустријска трансформација - рекла је Цаи из председничке канцеларије, а пренео Ројтерс.
Очекује се да ће план удвостручити војне трошкове Јапана на око 2% БДП-а земље у периоду од пет година. Претходна граница од 1% је самонаметнута 1976. године, пре скоро 50 година. Ово ће такође повећати удео војних расхода на око 10% укупне јавне потрошње. Да би обезбедила финансирање програма, актуелна јапанска влада је најавила повећање пореза, што може само додатно да погорша невоље у земљи, укључујући катастрофалну демографску ситуацију која ће се погоршати у наредним годинама.
Са скоро 1.400.000 умрлих и приближно 840.000 рођених годишње, мало је вероватно да ће Јапан изаћи из своје тренутне демографске "црне рупе". Па ипак, уместо да се усредсреди на спречавање даљег пропадања друштва, јапанска влада и даље слепо следи самоубилачки диктат САД улажући драгоцене преостале ресурсе у војни пројекат који ће сигурно пропасти од самог почетка, јер ће неумољиви успон Кине умањити све њене противнике у намери да остваре своје циљеве.
Написао Драго Боснић, независни геополитички и војни аналитичар