SRBIJA KUPUJE MOĆNI RUSKI SISTEM "KRASUHA" Ometa NATO avione "AWACS", neprijateljske rakete šalje u prazno! (VIDEO)
Štiti vojne, civilne, industrijske i objekte od vitalnog značaja
U novembru 2020. godine, predsednik Vučić je tokom obilaska kasarne "Mija Stanimirović" u Nišu potvrdio da Srbija želi da nabavi sisteme "Krasuha" za elektronsko ratovanje, odnosno ometanje. Tu odluku je doneo tokom predstavljanja novih ruskih tenkova T-72 MS. Vučić je bio zainteresovan za ovaj sistem koji je odličan za ometanje radarskih i radio signala, ali i za obaranje bespilotnih letelica. Treba reći i to da je reč o sistemu čiji se podaci čuvaju u strogoj tajnosti, ali su neke stvari ipak poznate javnosti.
MA KAKAV "DŽAVELIN", RUSKI "KORNET" JE RAZBIJAČ TENKOVA: Brutalno oružje, neprijateljske oklopnjake pretvara u olupine! (VIDEO)
SRBIJA JE OPKOLJENA NATO TRUPAMA: Svet srlja u rat, šta jačati - PVO ili avijaciju? Evo odgovora (VIDEO)
SRBIJA MOŽE MIRNO DA SPAVA: "Pancir S1" sada čuva našu zemlju, detektuje napad na 40 km, ispaljuje 2.500 granata u minuti (VIDEO)
Ovaj sistem se smatra jednim od najefikasnijih u svetu kada je elektronsko ratovanje i ometanje u pitanju. "Krasuha" je odlična zbog toga što ometa neprijateljske avione, bespilotne letelice na daljinama od čak 300 km. "Krasuha 4" je najnoviji model ovog sistema koji se montira na kamion "Kamaz" čiji je radni doseg oko 1000 km i koji može da nosi teret do 10 tona.
Posebna specijalnost "Krasuhe" jeste otkrivanje i ometanje NATO sistema, čuvenih AWACS-a, koje može da detektuje i ometa na daljinama od 250 km. Isto tako, ovaj sistem neverovatno dobro ometa neprijateljske projektile i preusmerava ih u prazno, što će značiti da protivničke rakete ne pogađaju vojne i civilne ciljeve već nenaseljena područja, čime se spašavaju životi kako vojnika tako i civila. Sistem deluje u krugu od 360 stepeni, i spada u najotpornije sisteme kada govorimo o vremenskim uslovima pod kojima radi.
Funkcioniše podjednako dobro i na minus 40 i na plus 50 stepeni. Najnovija verzija sistema odlično ometa i satelite u nižim slojevima Zemljine orbite, može ih trajno oštetiti, ali isto tako veoma dobro radi i protiv kopnenih radara. U potpunu borbenu spremnost "Krasuha" se dovodi za svega 20 do 40 minuta, leti odnosno zimi, što je u odnosu na stare sovjetske sisteme izuzetan uspeh i veliki iskorak napred.
Ovaj sistem se montira na dva vozila, prednje i zadnje. Zapravo, na prednjem vozilu je montirana "Krasuha", a zadnje vozilo se koristi kao komandno vozilo. "Krasuhu" opslužuje tročlana ili četvoročlana posada. Ruski eksperti često za nju kažu "Sad ga vidiš, sad ga ne vidiš". "Krasuha" je veoma aktivna u Siriji, gde uveliko ometa američke, turske i izraelske bespilotne letelice, avione i projektile. Pored aktivne upotrebe u Siriji, gde su smeštene ruske vojne snage, ovaj sistem se može naći u još tri države: Iranu, Libiji i Alžiru.
Pošto je Srbija okružena NATO državama i nosi sa sobom loše iskustvo zbog NATO bombardovanja Jugoslavije 1999. godine, može se reći da je Krasuha neophodna za našu vojsku. Imati Krasuhu, jeste imati kišobran na nebu, jer ona pored toga što štiti sisteme PVO, komandna mesta isto tako štiti i industrijska i civilna područja.
Špijunske i avionske aktivnosti pored Krasuhe ne prolaze tako lako. "AWACS" postaje beskoristan jer se ovi sistemi u ruskoj vojsci koriste za zaštitu operativno-taktičkih kompleksa kratko-dometnih balističkih projektila 9K720 "Iskander". "Krasuha 2" je podjednako snažan sistem kao i njegova modernija verzija "Krasuha 4".
Kada "Krasuha 2" otkrije "AWACS" ona na njega deluje usmeravajući snažne smetnje stvarajući "lažne mete" i na taj način onemogućava nišanjenje i navođenje visoko-preciznog oružja. Još jedna izuzetna osobina "Krasuhe" jeste da ometa već radarski navođene lansirane rakete.
Suština je da usmerene snažne smetnje promene nišansku liniju u radarskoj glavi za samonavođenje rakete, što dovodi do promašaja cilja. Sa velikom paraboličnom antenom, ova stanica ima nesvakidašnji izgled. Antena je ugrađena na četvoroosovinsko vozilo projektovano u Brjanskom automobilskom zavodu (BAZ).
Krasuha je nastavak linija sovjetskih stanica za ometanje "Pelena-1" koje su avionima stvarale jake usmerene smetnje na udaljenosti od 100 do 250 km. "Krasuha" je u mogućnosti da ometa "AWACS" avione na udaljenosti od 250-300 km.
Za razliku od "Pelene", "Krasuhu" je moguće razmestiti na položaj dejstva za 20-40 minuta, dok je "Peleni" trebalo nekoliko sati. Nastavak razvoja na "Krasuhi-2" vodio je razvoju nove "Krasuha-4". 1RL257 "Krasuha 4" je širokopojasna višenamenska stanica za ometanje, smeštena na kamionu "Kamaz-6350", a sistem se sastoji kao što smo već naveli od dva vozila. "Krasuha 4" je u stanju da ometa borbene avione, signale neprijateljskih radio stanica, radio upravljačke kanale bespilotnih letelica, avione za rano radarsko upozoravanje na daljini do 300 km.
Na vrhu vozija na šasiji "Kamaza" postavljena je velika kupola. Dve kružne antene su postavljene sa svake strane kupole. Na zadnjem delu kupole postavljen je teleskopski jarbol sa još jednom antenom. U marševskom položaju kupola se otpušta i čuva u zaštitnoj kabini. Ometa zemaljske radare VOJIN i PVO sisteme.
Ima dva stabilizatora koja su u borbenom položaju spuštena na zemlju i nalaze se sa svake strane kabine. Kabine u kojima je smeštena posada opremljene su zaštitom i oklopom klase 5A koji štiti posadu od kalibra 7,62 mm.
Vozilo je teško više od 12 tona, tačnije 12.450 kilograma i dostiže maksimalnu brzinu na putu od 95 kilometara na sat. Treba reći da ovaj sistem čuva rusku vojnu bazu Hmejmim u Siriji, što je pokazalo i višestruko obaranje bespilotnih letelica i projektila koje su teroristi iz Idliba ispaljivali i slali s namerom da zadaju udarce ruskim trupama i tehnici smeštenim u bazi Hmejmim. Podsetimo, u bazi Hmejmim u Siriji su smešteni i PVO sistemi dugog dometa kao što su S-300PM i S-400.
Kad bi Srbija mogla da bira između "Krasuhe 2" ili "Krasuhe 4" sigurno bi bilo bolje uzeti ovu drugu, moderniju verziju, koja mnogo bolje dejstvuje protiv satelita i AWACS-a. Takođe, ima jače dejstvo na bespilotne letelice, projektile, kopnene neprijateljske radare i razne druge ometače. Ruska vojska često kombinuje "Krasuhu 4" sa sistemom pasivnog otkrivanja ciljeva, a to je "Moskva-1".
Odluka predsednika Srbije da nabavi sistem "Krasuha" za potrebe naše vojske stoga ne treba da čudi, jer ovaj sistem može biti ključ u odbrani naše zemlje u slučaju iznenadne opasnosti, gde bi naše snage za razliku od nesrećne 1999. godine, bile daleko bolje pripremljene da odole potencijalnim napadima, borbenim i špijunskim aktivnostima protivnika.
Vesti o domaćem i stranom naoružanju možete pročitati OVDE.