RUSI LANSIRALI ZASTRAŠUJUĆI LEDOLOMAC! Naoružan je topovima i raketama, ni podmornice mu ne mogu ništa! (VIDEO)
Moskva je u poslednje vreme povećala svoje vojne patrole i pojačala svoje prisustvo u regionu Artika.
Rusija je lansirala svoj prvi zastrašujući borbeni ledolomac naoružan topovima i raketama kako bi pojačala svoje vojno prisustvo na Arktiku. Ivan Papanin može da probije led dug gotovo 1,5 metara i teško je naoružan krstarećim raketama Kalibr i topom 76,2 mm .
Brod od 8.500 tona, porinut je u Sankt Peterburgu 25. oktobra, vodeće je plovilo nove klase ratnih brodova za suzbijanje leda u ruskoj mornarici.
S-400 ZA TRI SATA STIŽE U SRBIJU: "Slovenski štit" je pokazao SPREMNOST BRATSKE ARMIJE da pomogne NAŠOJ ZEMLJI
PAKLENA MAŠINA SA KOSOVA I IZ BOSNE! Čuveni "Kraguj" kojim su Crvene beretke uterale STRAH U KOSTI Naseru Oriću
"BELI LABUDOVI" NAD CRNIM KONTINENTOM! Ruska vojska otkrila šta Tupoljevi rade u Africi (VIDEO)
Delovaće kao baza antipodmorničkim helikopterima Ka-27 i dva glisera klase Raptor. Ledolomac će povećati interese Rusije za Arktik, gde ta zemlja koristi ogromne kopnene rezerve nafte i gasa.
Radovi na plovilu od 114,3 metara počeli su 2017. i on će biti spreman za upotrebu u 2022. ili 2023. godini. Brod će imati 60 članova posade i moći će da oma dvomesečne misije sa dometom od 6.000 nautičkih milja.
- Brodovi koji naruše suverenitet ruskih voda biće odvučeni u najbližu luku - prenosi RT.
Ivan Papanin takođe može da služi kao transportni brod za osetljive vojne terete ili kao brod za podršku u bojnoj grupi. Ruska mornarica već ima ledolomca Ilja Muromec, koji je nenaoružan.
Gradnja ledolmaca dolazi posle tvrdnje Moskve da podvodni grebeni znače da bi se njen kontinentalni pojas trebao pda se proširi, povećavajući njeno pravo na eksploataciju neiskorištenih rezervi, šuza šta se traži dozvola UN.
Moskva je u poslednje vreme povećala svoje vojne patrole i pojačala svoje prisustvo u regionu Artika razvojem novih baza jer nastoji da zaštiti prirodne resurse.
Procenjuje se da se u regionu nalazi 90 milijardi barela neiskorištene nafte, oko 1,7 milijardi kubnih metara prirodnog gasa i 44 milijarde barela tečnog gasa.