РУСИ ЛАНСИРАЛИ ЗАСТРАШУЈУЋИ ЛЕДОЛОМАЦ! Наоружан је топовима и ракетама, ни подморнице му не могу ништа! (ВИДЕО)
Москва је у последње време повећала своје војне патроле и појачала своје присуство у региону Артика.
Русија је лансирала свој први застрашујући борбени ледоломац наоружан топовима и ракетама како би појачала своје војно присуство на Арктику. Иван Папанин може да пробије лед дуг готово 1,5 метара и тешко је наоружан крстарећим ракетама Калибр и топом 76,2 mm .
Брод од 8.500 тона, поринут је у Санкт Петербургу 25. октобра, водеће је пловило нове класе ратних бродова за сузбијање леда у руској морнарици.
С-400 ЗА ТРИ САТА СТИЖЕ У СРБИЈУ: "Словенски штит" је показао СПРЕМНОСТ БРАТСКЕ АРМИЈЕ да помогне НАШОЈ ЗЕМЉИ
ПАКЛЕНА МАШИНА СА КОСОВА И ИЗ БОСНЕ! Чувени "Крагуј" којим су Црвене беретке утерале СТРАХ У КОСТИ Насеру Орићу
"БЕЛИ ЛАБУДОВИ" НАД ЦРНИМ КОНТИНЕНТОМ! Руска војска открила шта Тупољеви раде у Африци (ВИДЕО)
Деловаће као база антиподморничким хеликоптерима Ка-27 и два глисера класе Раптор. Ледоломац ће повећати интересе Русије за Арктик, где та земља користи огромне копнене резерве нафте и гаса.
Радови на пловилу од 114,3 метара почели су 2017. и он ће бити спреман за употребу у 2022. или 2023. години. Брод ће имати 60 чланова посаде и моћи ће да ома двомесечне мисије са дометом од 6.000 наутичких миља.
- Бродови који наруше суверенитет руских вода биће одвучени у најближу луку - преноси РТ.
Иван Папанин такође може да служи као транспортни брод за осетљиве војне терете или као брод за подршку у бојној групи. Руска морнарица већ има ледоломца Иља Муромец, који је ненаоружан.
Градња ледолмаца долази после тврдње Москве да подводни гребени значе да би се њен континентални појас требао пда се прошири, повећавајући њено право на експлоатацију неискориштених резерви, шуза шта се тражи дозвола УН.
Москва је у последње време повећала своје војне патроле и појачала своје присуство у региону Артика развојем нових база јер настоји да заштити природне ресурсе.
Процењује се да се у региону налази 90 милијарди барела неискориштене нафте, око 1,7 милијарди кубних метара природног гаса и 44 милијарде барела течног гаса.