SVI BI DA SE PITAJU I DIKTIRAJU TEMPO: Hrvatska akademija nauka i umetnosti traži novi uslov za Srbiju za ulazak u EU
Upravo zbog ovoga su na marginama Samita EU i zemalja Zapadnog Balkana održanom u Sloveniji pošetkom oktobra, razgovarali Plenković i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Hrvatska akademija nauka i umetnosti (HAZU) predložila je vladi da kao jedan od uslova za pristupanje Srbije Evropskoj uniji zatraži da zvanični Beograd, kako navode, "javno i nedvosmisleno prizna hrvatski jezik kao poseban i nezavisan standardni jezik i jedan od službenih jezika EU", prenela je Hina.
Uhapšen bivši direktor za nacionalnu bezbednost u Crnoj Gori: Akcija sprovedena zbog PRISLUŠKIVANJA glavnog specijalnog tužioca
KOMŠIĆ BI DA UHAPSI DODIKA! Najnoviji skandal u Sarajevu: Ovo je državni udar
"OVAJ ŠTO SE LAŽNO PREDSTAVLJA NIJE NIKAKAV VISOKI PREDSTAVNIK" Dodik zagrmeo na Šmita - poslao jasnu poruku!
Izjavu o tome je doneo Odbor za normu hrvatskoga standardnog jezika HAZU, a prihvatila ju je Uprava Akademije i sada je ona službeni stav HAZU, koji je osim medijima dostavljen i premijeru Andreju Plenkoviću.
Odbor je, navodi se u saopštenju HAZU, izjavu doneo "uzimajući u obzir činjenicu da kulturna i javna tela Srbije, kao i institucije koje se finansiraju iz njenog proracuna, učestalo već godinama poriču postojanje hrvatskoga jezika i njegove istorije i prisvajaju hrvatsku književnu baštinu, a posebno, hrvatsku književnost Dubrovnika, obrazlažući to tezom da su dubrovački pisci navodno pisali na srpskom jeziku".
Odluka je, kažu doneta i zbog činjenice da se u obrazovnom programu u školama Srbije hrvatski jezik navodno "lažno prikazuje kao srpski jezik koji se samo naziva hrvatskim imenom".
Podsetimo, početkom oktobra Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje (IHJJ) reagovao je pošto se u udžbeniku gramatike grupe autora "S reči na dela" za učenike osmih razreda u poglavlju "Južnoslovenski jezici" navodi da srpski, slovenački, makedonski i bugarski jezik pripadaju grupi južnoslovenskih jezika, a u fusnoti piše da "Hrvati, Bošnjaci i neki Crnogorci srpski jezik nazivaju hrvatski, bosanski, bošnjački i crnogorski".
Institut je ocenio i da su navodi iz udžbenika gramatike "falsifikovanje činjenica", i "negiranje postojanja hrvatskoga jezika, koji je 24. službeni jezik EU", te su dodali da smatraju da je to "politički motivisano".
Upravo zbog ovoga su na marginama Samita EU i zemalja Zapadnog Balkana održanom u Sloveniji pošetkom oktobra, razgovarali Plenković i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da mu je hrvatski premijer Andrej Plenković danas dao dokumenta o osnovnim jezičkim grupama u Evropi, kada je reč o slovenskim jezicima, uz napomenu da će pogledati o čemu se radi i da nije bila nikakva namera da se neko uvredi.
- Bilo je više tema, doneo mi je Andrej, premijer Plenković, osnovne jezičke grupe u Evropi, slovenski jezici, da ne mislite da je neko vređao Hrvate i hrvatski jezik - rekao je Vučić na konferenciji za novinare posle završetka samita EU - Zapadni Balkan, te dodao da nije želeo danas o tome da govori.
Rekao je da je sa hrvatskim premijerom razgovarao o nestalim osobama, te da obojica smatraju da je važno rešiti to pitanje. Istakao je i da bi voleo da Srbi imaju ista prava u Hrvatskoj kao Hrvati u Srbiji.