СВИ БИ ДА СЕ ПИТАЈУ И ДИКТИРАЈУ ТЕМПО: Хрватска академија наука и уметности тражи нови услов за Србију за улазак у ЕУ
Управо због овога су на маргинама Самита ЕУ и земаља Западног Балкана одржаном у Словенији пошетком октобра, разговарали Пленковић и председник Србије Александар Вучић.
Хрватска академија наука и уметности (ХАЗУ) предложила је влади да као један од услова за приступање Србије Европској унији затражи да званични Београд, како наводе, "јавно и недвосмислено призна хрватски језик као посебан и независан стандардни језик и један од службених језика ЕУ", пренела је Хина.
Ухапшен бивши директор за националну безбедност у Црној Гори: Акција спроведена због ПРИСЛУШКИВАЊА главног специјалног тужиоца
КОМШИЋ БИ ДА УХАПСИ ДОДИКА! Најновији скандал у Сарајеву: Ово је државни удар
"ОВАЈ ШТО СЕ ЛАЖНО ПРЕДСТАВЉА НИЈЕ НИКАКАВ ВИСОКИ ПРЕДСТАВНИК" Додик загрмео на Шмита - послао јасну поруку!
Изјаву о томе је донео Одбор за норму хрватскога стандардног језика ХАЗУ, а прихватила ју је Управа Академије и сада је она службени став ХАЗУ, који је осим медијима достављен и премијеру Андреју Пленковићу.
Одбор је, наводи се у саопштењу ХАЗУ, изјаву донео "узимајући у обзир чињеницу да културна и јавна тела Србије, као и институције које се финансирају из њеног прорацуна, учестало већ годинама поричу постојање хрватскога језика и његове историје и присвајају хрватску књижевну баштину, а посебно, хрватску књижевност Дубровника, образлажући то тезом да су дубровачки писци наводно писали на српском језику".
Одлука је, кажу донета и због чињенице да се у образовном програму у школама Србије хрватски језик наводно "лажно приказује као српски језик који се само назива хрватским именом".
Подсетимо, почетком октобра Институт за хрватски језик и језикословље (ИХЈЈ) реаговао је пошто се у уџбенику граматике групе аутора "С речи на дела" за ученике осмих разреда у поглављу "Јужнословенски језици" наводи да српски, словеначки, македонски и бугарски језик припадају групи јужнословенских језика, а у фусноти пише да "Хрвати, Бошњаци и неки Црногорци српски језик називају хрватски, босански, бошњачки и црногорски".
Институт је оценио и да су наводи из уџбеника граматике "фалсификовање чињеница", и "негирање постојања хрватскога језика, који је 24. службени језик ЕУ", те су додали да сматрају да је то "политички мотивисано".
Управо због овога су на маргинама Самита ЕУ и земаља Западног Балкана одржаном у Словенији пошетком октобра, разговарали Пленковић и председник Србије Александар Вучић.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да му је хрватски премијер Андреј Пленковић данас дао документа о основним језичким групама у Европи, када је реч о словенским језицима, уз напомену да ће погледати о чему се ради и да није била никаква намера да се неко увреди.
- Било је више тема, донео ми је Андреј, премијер Пленковић, основне језичке групе у Европи, словенски језици, да не мислите да је неко вређао Хрвате и хрватски језик - рекао је Вучић на конференцији за новинаре после завршетка самита ЕУ - Западни Балкан, те додао да није желео данас о томе да говори.
Рекао је да је са хрватским премијером разговарао о несталим особама, те да обојица сматрају да је важно решити то питање. Истакао је и да би волео да Срби имају иста права у Хрватској као Хрвати у Србији.