Crna Gora pred izbore: Zašto Milu ne odgovara velika izlaznost
Mediji i analitičari najviše šansi za uspeh na izborima očekivano daju dvojici kandidata
Crna Gora polako je ušla u poslednju sedmicu predizborne kampanje za predsedničke izbore koji se održavaju u nedelju 15. aprila. Osnovno pitanje koje trenutno muči crnogorsku javnost jeste da li će biti drugog kruga izbora ili će predsednik DPS-a Milo Đukanović ipak proglasiti pobedu odmah u nedelju.
Nakon nikad veće neizvesnosti i prolongiranja odluke ko će biti predsednički kandidati i vlasti i opozicije, kao i mini-izborne kampanje koja će trajati kraće od mjesec dana, na koncu su se ipak iskristalisala imena sedam kandidata koji će učestvovati u trci za predsednika Crne Gore.
Pročitajte i:
Tako će prema utvrđenom redosledu na glasanju učestvovati pod brojem jedan Marko Milačić, kandidat Prave Crne Gore, zatim Mladen Bojanić, kandidat najvećeg dijela opozicije, Hazbija Kalač ispred stranke Pravde i pomirenja, Vasilije Miličković, kojeg je predložila grupa građana "Građanska akcija", zatim pod brojem pet kandidat Srpske koalicije Dobrilo Dedeić, dok je šesta i sedma pozicija rezervisana za kandidatkinju Socijaldemokratske partije Draginju Vuksanović, odnosno kandidata vladajućeg DPS-a Mila Đukanovića.
Mediji i analitičari najviše šansi za uspeh na izborima očekivano daju dvojici kandidata - Milu Đukanoviću, koji je predsednik vladajuće stranke, a kojeg su pored toga podržali i svi koalicioni partneri u vidu Bošnjačke stranke, Hrvatske građanske inicijative (HGI) i svih nacionalnih albanskih partija, dok su iza kandidature nestranačkog kandidata Mladena Bojanića stale sve najjače opozicione partije - Demokratski front, Demokratska Crna Gora, SNP, Građanski pokret "URA", a u korist Bojanićeve kandidature učešća na izborima odrekli su se i pojedini predsjednički kandidati poput profesora dr Đorđija Blažića.
Kada se podvuče crta, ipak osnovno pitanje koje se nadvija nad prvim krugom predsedničkih izbora u Crnoj Gori jeste da li će nakon prvog biti i drugog kruga predsedničkih izbora? Odnosno, da li će opozicija uspjeti da u dovoljnoj meri animira opoziciono nastrojene građane da u velikom broju izađu na izbore u nedelju.
Linta oštar: Hrvatska nastavlja sa ZASTRAŠIVANJEM proteranih Srba
Sa druge strane, kandidat DPS-a Milo Đukanović već sada čini sve kako bi taj scenario bio po svaku cijenu izbegnut, jer bi samo održavanje drugog kruga izbora u izvesnom smislu bio poraz za Đukanovića, a što bi samo po sebi bio i dokaz da njegova politička pozicija ipak nije toliko nedodirljiva koliko se čini.
Toga su veoma svesni i u opoziciji, što potvrđuje i izjava lidera PZP-a Nebojše Medojevića, koji je ocijenio da velika izlaznost na predsjedničkim izborima nikako ne odgovara Đukanoviću:
Crna Gora u HAOSU: Rusi udarili po džepu, ne daju dozvolu "Montenegro erlajnsu"
- Ako izlaznost bude 65-68 odsto, Bojanić ulazi u drugi krug izbora za predsjednika. A onda počinje rodeo. Sve je u rukama apstinenata. Zato, dosta kukanja, filozofiranja i izbjegavanja odgovornosti. Svi na izbore! - poručio je Medojević.
U međuvremenu, ono što je veoma vidljivo jeste da su prezasićenost građana politikom i opterećenost svakodnevnim problemima, učinili da predsednička kampanja za sada protiče dosta mlako i bez uobičajenih tenzija i entuzijazma. Po svemu sudeći, čini se da su se svi kandidati odlučili za nešto skromniju kampanju i oslanjanje na prevashodno sopstvenu partijsku infrastrukturu.
NATO brodovi uplovili kod Splita (FOTO)
Što se tiče vladajućeg DPS-a, za tu partiju u Crnoj Gori već decenijama važi da se praktično radi o "izbornoj mašineriji" koja kao takva možda jedina i dalje efikasno obavlja sve postavljene zadatke u zemlji, pa kampanja bez mnogo trzavica makar teoretski ide u prilog Đukanoviću. Sa druge strane, opozicione partije ni približno ne raspolažu mehanizmima i uticajem koje DPS ima na celokupan državni aparat, pa ostaje da se vidi da li i pored kampanje nešto nižeg intenziteta opozicija može da animira dovoljan broj glasača kako bi došlo do drugog kruga.