DANAS JE DAN DUBROVNIKA: Ovo su neke zanimljivosti koje ni mnogi Dubrovčani ne znaju!
Građani Hrvatske danas obeležavaju dan grada Dubrovnika – mesta koje je poslednjih godina postao istaknuto turističko središte na karti sveta.
Luka i turistička atrakcija smeštena na Jadranskom moru na krajnjem jugu Hrvatske u Dalmaciji. Od Splita je udaljen 237 km, a od Zagreba 624 km.
UKOČEN OD REUMATIZMA, USRED ZIME, SIŠAO JE U ROVOVE: Kako je pojava "čiča Pere" na frontu podigla moral srpskim vojnicima
KAKO JE ITALIJANSKA VOJSKA SPREČILA TITOVU OTMICU? Borba sa teroristima trajala dva meseca!
NAJHRABRIJA BEOGRAĐANKA U PRVOM SVETSKOM RATU: Zarobila 15 austrijskih i spasila stotine srpskih vojnika (VIDEO)
Ubraja se u jedan od najznačajnijih kulturnih i turističkih centara u cijeloj jugoistočnoj Evropi. Poznat je po svom starom gradskom jezgru sa brojnim kulturnim i sakralnim spomenicima.
Dom je najstarije evropske apoteke
U Dubrovniku se nalazi i najstarija apoteka u stalnoj upotrebi u Evropi i jedna od najstarijih na svetu. Ona se smestila u franjevačkom manastiru i u pogonu je od 1317. godine. Kaluđeri su u to doba počeli praviti medicinske proizvode koje su zatim prodavali lokalnom stanovništvu. Većina ih je bila na biljnoj bazi, a verovalo se da pomažu pri lečenju glavobolja, nesanica i sličnih stvari. Apoteka radi i dan-danas, a iako prodaje "moderne" lekove, u njoj se još uvek mogu naći oni spravljeni po recepturama mudrih kaluđera.
Grad je "glumio" u mnogim serijama i filmovima
Svima odmah na pamet padne Igra prestola, gde Dubrovnik glumi "Kraljevu zemlju".
Jedna od najupečatljivijih scena cele serije je gola šetnja Cersei Lannister gradom, snimljena upravo na dubrovačkim ulicama. Pored toga i novi "Ratovi zvezda" koji u bioskop stižu iduće godine snimani su delom u Dubrovniku, a i najnovija priča o Robin Hudu, snimaće se upravo ovde.
Grad je oduvek bio protiv robovlasničkog sustava
Dubrovačka Republika ropstvo je zabranila pre šesto godina, 1416. Ropstvo je odbačeno uz 75 glasova za i tek 3 protiv, a nazvano je "sramotnim, pogrešnim, odvrtanim i protivnim ljudskom dostojanstvu".
Ko god je odlučio i dalje imati robove, bio bi novčano kažnjen i osuđen na pola godine tamnice. Fascinantno je koliko su Dubrovčani pre od drugih prepoznali robovlasnički sistem kao nešto protivno civilizacijskim dostignućima. Na primer, u Britaniji je ropstvo ukinuto tek 1833., a u SAD-u 1865.
Grad stradao je u Domovinskom ratu
Nažalost, ni Dubrovnik nije bio pošteđen ratnih strahota, pa se po njemu tuklo iz svih oružja. Grad je bio pod opsadom, a slike i snimke razaranja grada brzo su obišle čitav svet. Dubrovnik je pretrpeo ogromnu štetu, pogibije civila i vojnika, a i gotovo je 12 hiljada objekata pretrpelo veća ili manja oštećenja.
Danas je u gradu otvoren Muzej domovinskog rata, u kom se može više saznati više o ratnim zbivanjima u gradu.
Slavne zidine nikad nisu provaljene
Jedna od najpoznatijih stvari u gradu slavne su zidine, građene ukupno 5.vekova za potrebe obrane grada. Dugačke su nešto manje od 2 kilometra, visoke do 25 metara, a na četiri strane sveta štite ih kule. Današnji izgled dobile su u 15. i 16.veku, a razni portali ih stavljaju na spisak spomenika koje treba posetiti pre smrti.
Najkraća svetska reka
Dubrovačka reka Ombla sa svojim vodotokom od 30 m dužine jedna je od najkraćih svetskih reka. Nekad davno nazivana je imenom Arion, a pretpostavlja se da je današnji naziv Ombla potekao iz rimskih naziva Vimbula ili Umbla te da je ime dobila po vinu.